• In English
 • Україна продовжує вивчати можливості об'єднання української енергосистеми з континентальною європейською енергосистемою ENTSO-E
  опубліковано 14 січня 2016 року о 15:27

  Робота над зазначеним дослідженням триватиме до 30 вересня 2016 року згідно з додатковою угодою щодо продовження фінансування проекту, підписаною 28 грудня 2015 року представниками Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства економіки Республіки Молдова та Міністерством економіки, торгівлі і ділового середовища Румунії.

  Розширення синхронної зони енергетичної системи континентальної Європи ENTSO-E за рахунок приєднання Об’єднаної енергосистеми України є складовою забезпечення інтеграції ринків електроенергії України у внутрішній енергетичний ринок Європейського Союзу, який включає 41 системного оператора та 34 країни-учасниці.

  Домовленість про це зафіксовано у Меморандумі між Україною та ЄС про порозуміння щодо співробітництва в енергетичній галузі, укладеному 1 грудня 2005 року.

  Налагодження паралельної роботи з потужною енергосистемою Європи дозволить значно підвищити ефективність та надійність роботи вітчизняної ОЕС, зменшуючи залежність України від Російської Федерації. Це також дозволить налагодити експорт електроенергії до Європи, в т.ч. за рахунок збільшення виробництва більш дешевої та чистої енергії з українських АЕС.

  Синхронне об’єднання української та молдовської енергосистем з континентальною європейською енергосистемою ENTSO-E передбачає попередню оцінку рівня імплементації технічних експлуатаційних стандартів ENTSO-E в українській та молдовській енергосистемах, аналіз розбіжностей у відповідному законодавстві в галузі енергетики України і Молдови та країн ЄС.

   

  Довідково

  Проект «Дослідження можливості синхронного об’єднання української та молдовської енергосистем з континентальною європейською енергосистемою ENTSO-E» є частиною започаткованої процедури синхронного приєднання української енергосистеми до енергосистеми континентальної Європи. Головні цілі проекту - дослідити можливість паралельної роботи української та молдовської енергосистем з синхронною зоною континентальної Європи.

  Витрати Дослідження становлять 7 067 377 євро, в тому числі української сторони – 1 836 767 євро та фінансуються (90%) за рахунок Програми транскордонного співробітництва Європейського Інструменту Сусідства та Партнерства відповідно до Грантової угоди між Міністерством економіки Республіки Молдова, Міністерством економіки, торгівлі і ділового середовища Румунії та Міненерговугілля України. Грантова угода підписана 22 жовтня 2013 року.

  Дослідження виконує консорціум системних операторів ENTSO-E, у складі компаній: TRANSELECTRICA (Румунія), MAVIR (Угорщина), PSE (Польща), ESO EAD (Болгарія) та EMC (Сербія), відповідно до сервісного контракту з Міністерством економіки Республіки Молдова, укладеного 6 листопада 2014 року.

  Для забезпечення фінансування української частини Дослідження коштами Програми, після проведення процедури закупівлі  Міненерговугілля України 27.07.2015 акцептовано пропозицію ДП НЕК «Укренерго».

  Відповідно до встановлено процедури, перерахування коштів Програми буде здійснюватися тільки за наявності у Міненерговугілля належного аудитора. Для отримання послуг фінансового аудиту у жовтні 2015 року Міненерговугілля України було проведено відкриту процедуру закупівлі. Переможцем конкурсу стало ТОВ «БДО».

  27 листопада 2015 року під час робочої зустрічі партнерів Проекту Міненерговугілля України передало всі документи щодо проведення процедури вибору аудитора.

  Подовження дії Грантової угоди в свою чергу надає можливість здійснити належну реєстрацію технічної допомоги Європейського союзу, продовжити виконання Дослідження та належне його фінансування.