• In English
 • Відновлювана енергетика в Україні: стан розвитку та плани на 2016 рік
  опубліковано 23 грудня 2015 року о 18:34

  Про це йшлося на публічному обговоренні, яке відбулося 23 грудня в ІА "Укрінформ" за участю Голови Держенергоефективності Сергія Савчука, голови правління Біоенергетичної асоціації України Георгія Гелетухи, голови Комітету енергетичної незалежності України Івана Надєїна, голови правління Української вітроенергетичної асоціації України Андрія Конеченкова, представника компанії "Київ Грін Енерджі" Володимира Майстришина.

  На початку виступу Голова Держенергоефективності звернув увагу на позитивну динаміку заміщення споживання газу альтернативними видами палива, зазначивши, що за 9 місяців 2015 року встановлено 500 МВт котелень на альтернативних видах палива, тоді як за весь 2014 рік – 450 МВт. Він також поінформував, що за 11 місяців поточного року населення, теплогенеруючі підприємства та бюджетні організації скоротили споживання газу на 21 %, що становить 4,2 млрд. куб. м газу.

  За словами Голови Агентства, це значні результати, над досягненням яких працювали всі гілки влади, громадськість та бізнес.

  Прийнято Закон України щодо стимулювання виробництва відновлюваної енергетики, яким, зокрема, встановлено нове поняття біомаси відповідно до 28-ї Директиви ЄС. У результаті виробники електроенергії можуть використовувати енергетичні культури як сировину та отримувати "зелений" тариф, чого раніше не було. "Це потужний стимул для вирощування енергетичних культур, в країні є 4 млн. га малопродуктивних земель", - підкреслив він.

  Крім того, на 10% піднято  "зелений" тариф для виробників електроенергії з біомаси та біогазу, що теж стимулюватиме інвесторів вкладати кошти у цей ринок.

  "Якщо говорити про невеличкі вітроустановки потужністю до 30 кВт, то за законом домогосподарства використовують цю електроенергію, а надлишок продають у мережу за "зеленим" тарифом, - зазначив Голова та додав: - У 2015 році збільшилась у 4 рази, порівняно з попереднім роком, і кількість домогосподарств, які встановлюють сонячні панелі".

  Сергій Савчук також окреслив завдання, над якими наразі працює Держенергоефективності.

  "Україні потрібен конкурентоспроможний ринок виробництва тепла з альтернативних видів палива. Для цього розроблено законопроект про анбандлінг. Він передбачає розмежування діяльності з виробництва тепла та діяльності з його транспортування і передачі. Адже монополіст, тобто теплокомуненерго, не повинен сьогодні володіти мережами і блокувати доступ до цих мереж виробникам тепла з інших видів палива", - підкреслив Голова.

  Голова Агентства також зауважив, що Урядом направлено до Верховної Ради України проект Закону, яким повноваження встановлювати тарифи на теплову енергію з інших, крім газу, видів палива буде передано на місця. Це важливий законопроект, який дозволить зняти бар'єр на шляху стимулювання виробництва тепла з альтернативних видів палива. "Документи, над якими ми наразі працюємо, - це вимога часу, а не просто виконання наших зобов’язань перед Європейським Співтовариством", - підсумував Голова.

   

  Довідково

  Публічне обговорення організовано Біоенергетичною асоціацією та Комітетом енергетичної незалежності України в ІА "Укрінформ".