• In English
 • У Новодністровську здійснено пуск третього гідроагрегата Дністровської ГАЕС
  опубліковано 22 грудня 2015 року о 10:29

  Пуск третього гідроагрегата Дністровської ГАЕС здійснено у понеділок 21 грудня 2015 року в Новодністровську.  Відбувся він у рамках реалізації першої черги будівництва у складі трьох гідроагрегатів. Участь у заході взяли заступник Міністра енергетики  та вугільної промисловості Олександр Светелік та заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі Руслан Корж.

  Про важливість цієї події наголосив Міністр енергетики  та вугільної промисловості Володимир Демчишин під час брифінгу в НЕК «Укренерго». «Це дуже позитивний крок і дуже результативний», - зазначив він. - Введення в дію кожного гідроагрегата дає значний економічний ефект та забезпечує економію природного газу та вугілля за рахунок зниження кількості пусків теплових блоків, стабілізації їх навантаження». Міністр наголосив, що пуск третього гідроагрегата дає додаткові 320 МВт регулюючої потужності, а це скорочення спалювання газу, мазуту і вугілля на теплоелектростанціях.

  Третій, і останній в рамках першої черги будівництва, агрегат Дністровської ГАЕС запущено в режимі синхронного компенсатора. У рамках такого початку пускових операцій інженери монтажних організацій перевірили правильність збірки гідровузла, його механічну та електричну частину, центровку валу та підшипникових вузлів. Таким чином, спеціалістами підрядних організацій перевірено електричну систему і механічну частину генератора ГА №3. Усі випробування початку пускових операцій пройдено успішно.

  Заступник Міністра Олександр Светелік та генеральний директор ПАТ «Укргідроенерго» Ігор Сирота подякували усім проектним, монтажним та іншим підрядним організаціям, постачальникам обладнання за професійну роботу.

  Будівництво третього гідроагрегата тривало протягом двох років. Реалізація першої черги будівництва Дністровської ГАЕС у складі трьох гідроагрегатів розпочалась у 1989 році аж поки не було здійснено пуск першого агрегата у 2009 році. У 2013 році було змонтовано другий гідроагрегат та в повному обсязі верхню водойму ГАЕС.

  Для будівництва третього гідроагрегата проведено колосальний обсяг організаційних та будівельних робіт. З Харкова транспортовано унікальне робоче колесо та кришки турбіни, які разом з валом турбіни, ротором та статором зібрано монтажниками підрядних організацій прямо на монтажному майданчику ГАЕС. Загальна вага всіх складових агрегату перевищує 3000 тон. Третій гідроагргат має потужність в генераторному режимі 324 МВт.

  Дністровська ГАЕС є одним з найбільших та наймасштабніших інфраструктурних енергетичних об’єктів, який реалізовувався в Україні за останні десять років. Він довів, що українці здатні власними силами та за власні кошти побудувати станцію такого масштабу. Він також є вкрай важливим для стабільності, надійності та безперебійності роботи об’єднаної електричної мережі України. Його внесено до переліку пріоритетних енергетичних проектів та до оновленої Енергетичної стратегії до 2030 року. Адже добудова першої черги у складі 3 гідроагрегатів дає змогу енергетикам при заміщенні Дністровською ГАЕС енергоблоків ТЕС 200 МВт щорічно економити 125 008 тис. м3 газу, що дорівнює 48 128 тис. дол. США, а також 1 103 668 тон вугілля, що в грошовому еквіваленті становить 99 330 тис. дол. США. А робота лише одного гідроагрегата забезпечує економію 69 078 тис. м3 газу (26 595 тис. дол. США) та 367 889 тонн вугілля (33 110 тис. дол. США) на рік.

  Під час реалізації проекту кошти виділялись не лише на саме будівництво, але й на розвиток соціальної інфраструктури регіону. Реконструкція та модернізація систем тепло- та водопостачання, районний Будинок культури, сучасна районна лікарня – це об’єкти, які знайшли фінансову підтримку за рахунок компанії «Укргідроенерго» під час будівництва цієї станції. У грудні 2013 року поблизу станції також побудовано 114-квартирний житловий будинок для співробітників ГАЕС, який рік тому здано в експлуатацію.

  Довідково

  Згідно з початковим проектом, Дністровська ГАЕС має складатися із 7-ми гідроагрегатів загальною потужністю 2268 МВт в генераторному режимі та 2947 у насосному, що ставить її на шосте місце у світі за встановленою потужністю. Перший гідроагрегат станції потужністю 324 МВт у турбінному та 421 МВт у насосному режимах введено у промислову експлуатацію в кінці 2010р. Унікальність станції полягає в тому, що вона працює в режимі «насос – турбіна» та дозволяє використовувати акумульовану в нічний час енергію для виробництва електроенергії під час пікових навантажень на мережу.