• In English
 • Створено національний природний парк "Нижньодніпровський", - Мінприроди
  опубліковано 01 грудня 2015 року о 10:36

  Створено національний природний парк «Нижньодніпровський», до складу якого входять заплавно-літоральні комплекси дельти Дніпра, виняткова природоохоронна цінність якої визнана не тільки на державному рівні, але й на міжнародному. Відповідний Указ Президент України підписав 24 листопада.

  Ще у 1995 році частина території парку отримала всесвітнє визнання як водно-болотне угіддя міжнародного значення «Дельта р. Дніпра».

  Основою парку є дельта третьої за розмірами річки в Європі і другої в Чорноморському басейні, яка відрізняється виключним біорізноманіттям і тому має велике значення для його збереження. Лише в нижній течії – від Каховської ГЕС до Дніпровсько-Бузького лиману річка Дніпро зберегла свій відносно природний стан. І саме ця територія відтепер отримала статус національного природного парку.

  В дельті Дніпра і на прилеглих територіях збереглися типові та рідкісні угруповання заплавних лісів, боліт, лук, піщаних степів, степових схилів та балок, відслонень гірських порід, в т.ч. 12 рідкісних типів рослинності, які включені до Зеленої книги України. Тут відмічено 71 вид тварин, 32 види рослин, що включені до Світового Червоного списку МСОП, до Червоної книги України та до Червоного списку Херсонської області.

  Підписанню Указу передувала кропітка і наполеглива, подекуди виснажлива, робота декількох поколінь науковців та природоохоронної громадськості всієї нашої держави.

  Питання щодо охорони та збереження Нижньодніпровських плавнів розглядалося вже майже 100 років. Так, в наказі Народного Комісаріату з Продовольства УРСР від 15 листопада 1924 року № 121 відмічено, що нижче гирла річки Дніпро з його розгалуженням при злитті з Дніпро-Бузьким лиманом встановлено заповідник до 45 кв. верст. У 2009 роціХерсонським державним університетом було розроблено наукове обґрунтування створення національного природного парку «Нижньодніпровський» і тільки у 2015 році вдалося отримати погодження землекористувачів та підготовити повний пакет документів для підготовки проекту Указу Президента України щодо створення парку загальною площею 80177,80 гектара земель державної власності, у тому числі акваторії, що розташовані в межах Бериславського, Білозерського, Голопристанського та Цюрупинського районів, міст Херсона та Нової Каховки Херсонської області.

  Протягом цього періоду громадськими активістами та владою організовувалося десятки нарад, зустрічей, теле- та радіопередач тощо, під час яких обговорювалося межі національного природного парку, майбутнє розвитку території, яка буде включена до його складу.

  Особливістю діяльності національних природних парків є те, що до їх завдань входить не тільки збереження, відновлення та дослідження природи, але й пошук нових перспектив для розвитку регіону – спрямування та підтримка місцевого бізнесу для розвитку туристичних послуг, інших видів невиснажливого використання природних ресурсів, збереження культури і традицій місцевого населення, організація та підтримка освітніх ініціатив, залучення міжнародних проектів до збалансованого розвитку території.

  Мінприроди щиро вдячне усім громадянам України, які вклали свою частинку життя, душі, енергії у національний природний парк «Нижньодніпровський» та надіється на подальшу підтримку діяльності новонародженого парку.