• In English
 • У разі завершення започаткованих реформ, вже наступного року ми побачимо оновлену Україну, - Павло Петренко
  опубліковано 16 листопада 2015 року о 19:25

  Якщо українська влада буде єдиною і завершить започатковані реформи, вже наступного року ми побачимо зовсім іншу країну. Про це сьогодні, виступаючи на Міжнародній антикорупційній конференції, повідомив Міністр юстиції Павло Петренко.

  «Україна перебуває на дуже цікавому і швидкому інституційному шляху. Те, що ми зробили за 20 місяців наші колеги з інших європейських країн робили за 5-7 років. Зараз переломний момент, якщо всі інституції влади будуть єдиними в продовженні цих реформ, у нас є всі реальні шанси в наступному році  побачити і нову правоохоронну систему, і нові сильні місцеві органи влади з зовсім іншою філософією повноважень, і якісно інший інвестиційний клімат для кожного підприємця, який працює в Україні», - зазначив очільник Мін’юсту.

  За його словами, нині Україна вибудовує нову інституційну систему з нуля – через створення нових антикорупційних органів: Антикорупційного бюро, Антикорупційної агенції, Державного бюро розслідувань, нової прокуратури і, найголовніше, нової судової системи. 

  "Нам треба набратися терпіння, щоб нові органи запрацювали повноцінно за новими стандартами, без будь-яких політичних впливів», - наголосив Міністр юстиції.

  Він також зазначив: корупція виникає там, де нема прозорості і відкритості, і є можливість з боку чиновника використати своє положення для персонального збагачення.

  «Чудовим прикладом тут є старе Міністерство юстиції, яке було одним з найменш прозорих  і відкритих відомств. При цьому, українці понад 20 млн. разів на рік зверталися до органів юстиції. Усі процеси проходили за складними непрозорими процедурами, які створювали можливості для побутової корупції», - зауважив Павло Петренко.

  На його переконання, боротися з цими явищами виключно силовими методами немає сенсу, адже такий підхід є вкрай неефективним. Минулого року проти керівників органів юстиції різного рівня порушили 140 кримінальних проваджень, за якими винесено 78 вироків. Однак дієвого результату такі заходи так і не принесли.

  «Коли в системі працюють 20 тис. людей, які мають мізерні зарплати і величезні повноваження, створюється дуже плідне підґрунтя для хабарництва. Ми почали змінювати саму систему і прибирати бюрократичні механізми, які давали можливість чиновнику заробляти на простому українцеві. Ми запровадили онлайн сервіси та відкрили всі реєстри. Замість ходіння по кабінетах і шукання можливості прискорити процес за додаткову плату, українці на сайті Мін’юсту можуть за кілька хвилин зареєструвати компанію, отримати витяг чи виписку, забронювати дату одруження, отримати свідоцтво про народження без контакту із чиновником», - нагадав очільник Мін’юсту. 

  При цьому він звернув увагу на те, що люди, які працюють в системі органів влади, мають отримувати достойну зарплату. Людина не може виконувати функції держави за 50 доларів в місяць. Тому ще одним рецептом у боротьбі з корупцією має стати реформа, яка забезпечить апарат ефективними чиновниками з достойними заробітними платами.

  «І лише на третьому місці має стояти питання щодо покарання осіб, які в комфортних умовах допускають корупційні правопорушення. Це і буде завдання нових антикорупційних органів», - заявив Міністр юстиції.

  За його словами, ще одним шляхом боротьби з корупцією є децентралізація та передача частини державних функцій на місця та приватним виконавцям. Адже коли повноваження концентруються на рівні центральних органів влади, прислані «зверху» чиновники не будуть лояльними до представників громади на місцях.

  «Ми відмовилися від непритаманних функцій реєстрації бізнесу й нерухомості, які стягувалися попередниками в одні руки з метою вибудувати корупційну систему. Ми ці функції передаємо місцевим органам влади та нотаріусам, що забезпечить конкуренцію і максимальний доступ для кожної людини до отримання якісного сервісу. Якщо якісний сервіс надає місцевий орган влади, то місцевих чиновників переоберуть на наступний строк. Якщо такого сервісу немає – громадяни мають можливість звернутися до одного з 8 тис. нотаріусів і отримати послугу за визначені законом кошти», - резюмував Павло Петренко.