• In English
 • Верховна Рада прийняла пакет законів із реформування захисту конкуренції в Україні
  опубліковано 12 листопада 2015 року о 19:14

  Сьогодні Верховна Рада України затвердила перший із п’яти блоків проектів Дня «Економічного розвитку та дерегуляції» – три законопроекти, що стосуються антимонопольно-конкурентного законодавства. Депутати проголосували за проекти законів № 2431, 2102 та 2168а. Автором законопроектів є Вікторія Пташник, позафракційний депутат Верховної Ради України.

  Перший із них, проект № 2431, встановлює чітку і зрозумілу методику визначення розмірів штрафів за порушення законодавства. До сьогодні АМКУ міг призначити штраф до 10% від річного обороту компанії, що для багатьох компаній автоматично означало закриття. Чітких критеріїв визначення розміру штрафу не було, що створювало умови для корупції. «Неприпустимо, щоб хтось в АМКУ, спираючись лише на власний розсуд, вирішував, який саме розмір штрафу має сплатити компанія: 10 тис. гривень чи 10 млн. доларів США», – наголосив Міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавичус.

  Другий законопроект – № 2102, стосується прозорості рішень Антимонопольного комітету. Наразі частину прийнятих рішень вже відкрито, але це, скоріше, добра воля керівництва АМКУ. Проект трансформує цю добру волю у звичайну практику. Адже публікація рішень широко застосовується в роботі більшості конкурентних відомств у всьому світі. «Проект враховує практику Європейського суду з прав людини та судову практику Європейського суду справедливості, – коментує Перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України  Юлія Ковалів.  – Суд чи інша незалежна установа не зможуть, за власного бажання, зменшити розмір штрафу, визначеного АМКУ».

  Третій законопроект – № 2168а підвищує поріг для обов’язкового отримання дозволу на концентрацію. Сьогодні для багатьох угод M&A бізнесмени змушені отримувати формальні дозволи АМКУ. Це купа паперової роботи та строки, які можуть затягнутися до 30 днів. Це створює додаткові адміністративні перешкоди та обтяжує бізнес. «Підприємства з вартістю активів у 8 млн. євро, адміністративного контролю не потребують. Тепер перед поглинаннями перевірятимуть тільки великі концентрації між компаніями з оборотом понад 100 млн. євро», – підкреслила Юлія Ковалів.

  «Ці законопроекти життєво необхідні для того, щоб у країну ввійшли справді великі міжнародні інвестори. Мінекономрозвитку зробило все необхідне, разом із депутатами, щоб прийняти антимонопольний блок законів і забезпечити можливість прозорої та чесної конкуренції на ринку», – прокоментував рішення парламенту Айварас Абромавичус.

  Разом із Мінекономрозвитку та парламентарями, до розробки антимонопольних ініціатив раніше долучилися Антимонопольний комітет України (АМКУ), представники бізнесу та галузеві асоціації.