• In English
 • Систему епіднагляду за інфекційними захворюваннями в Україні оцінюють європейські експерти
  опубліковано 06 жовтня 2015 року о 17:56

  Українські фахівці разом із експертами Генерального директорату Європейської комісії з охорони здоров’я і безпеки харчових продуктів (DG SANTE) та Європейського центру контролю за захворюваннями (ECDC) розпочали оціночну місію у рамках реалізації положень Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС у сфері громадського здоров’я. Спеціалісти Держсанепідслужби України залучені до робочих груп із питань функціонування національної системи епідеміологічного нагляду за інфекційними захворюваннями.

  «Особливо актуальна така незалежна міжнародна оцінка в нинішній час, коли епідеміологічний нагляд в Україні стає частиною напряму громадського здоров’я», – зазначає Святослав Протас, керівник Держсанепідслужби України.

  Процес оцінки є важливим кроком для початку технічного співробітництва в галузі профілактики інфекційних хвороб у рамках реалізації Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Глобальна ціль даної оцінки - визначити досягнення та прогалини чинної української системи нагляду, попередження та контролю за інфекційними захворюваннями. Це допоможе стимулювати розвиток стійкішої системи, провести необхідні зміни у межах загальної реформи системи охорони здоров'я в Україні. Оціночна місія є однією із складових реалізації Угоди.

  Оцінка проходить відповідно до методології Європейської Комісії та ECDC для країн-кандидатів у члени в ЄС та включає оцінку наступних напрямів:

  • національної системи державного управління у сфері охорони здоров'я;

  • системи розвитку спроможності людських ресурсів, зокрема у сферах епідеміології, мікробіології, попередження та контролю за інфекційними захворюваннями;

  • системи епідеміологічного нагляду за інфекційними захворюваннями;

  • національної системи готовності до надзвичайних ситуацій, системи раннього реагування на надзвичайні ситуації, відповіді на надзвичайні ситуації, зокрема у сфері охорони здоров'я та протидії інфекційним захворюванням;

  • системи мікробіологічних лабораторій (у тому числі клініко-діагностичних);

  • спеціальних програм у сфері охорони здоров'я, зокрема щодо ВІЛ, туберкульозу, вакцинокерованих інфекцій, харчових отруєнь, грипу, інфекцій, що передаються статевим шляхом, тощо.

  Європейська та українська сторони протягом 5-8 жовтня 2015 року спільно відвідують національні та регіональні підприємства, заклади охорони здоров’я та ряд інших установ, задіяних в системі епідеміологічного нагляду за інфекційними захворюваннями.

  Нагадаємо, що нинішня місія - другий етап оцінки вітчизняної системи епідеміологічного нагляду. Йому передувала самооцінка української системи власними силами. Аналіз системи епіднагляду відбувався через заповнення питальника, наданого Європейським центром профілактики та контролю захворювань (ECDC).