• In English
 • Україна та Словацька Республіка посилюють співпрацю у сфері енергоефективності
  опубліковано 30 вересня 2015 року о 12:47

  29 вересня 2015 року Голова Держенергоефективності Сергій Савчук провів зустріч з представниками Словацької Республіки, зокрема з Міністром економіки Словацької Республіки Вазілом Гудаком, під час якої сторони обмінялися досвідом щодо стимулювання населення та ОСББ до впровадження енергоефективних технологій.

  Голова Держенергоефективності нагадав, що кілька тижнів тому був у Словаччині, де підписав Меморандум про співробітництво у сферах енергоефективності, енергозбереження та відновлюваної енергетики між Держенергоефективності та Словацьким інноваційним енергетичним агентством (СІЕА). «Тож відповідно до положень цього Меморандуму ми можемо продовжити нашу співпрацю та обговорити інші напрямки можливого співробітництва», - повідомив Сергій Савчук.

  Під час виступу Голова Агентства презентував представникам Словацької Республіки державну програму з енергоефективності та зауважив, що вона користується попитом серед населення. «В цьому році на її реалізацію з державного бюджету виділено майже 344 млн. грн. Зараз ми працюємо над проектом Постанови для її продовження у наступному році», - зауважив Сергій Савчук та додав, що вже на сьогодні, станом на 28 вересня 2015 року, видано 34 701 кредит на заміну газових котлів та придбання енергозберігаючого обладнання та матеріалів загальною сумою 575,3 млн. грн.

  «Наразі доволі високою залишається відсоткова ставка для громадян і не всі мають можливість скористатися нашою програмо. Тому, ми пішли іншим шляхом, щоб здешевити кредити. Ми підписали Меморандуми з органами місцевого самоврядування про те, що вони зобов’язуються вже цього року розробити програми з компенсації частини відсотків за кредитами. Цих Меморандумів вже 24», - наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук  та додав, що на сьогодні прийнято вже 44 регіональні та місцеві програми, якими передбачається відшкодування відсоткової ставки за «теплими» кредитами на реалізацію енергоефективних заходів.

  Голова Агентства звернув увагу присутніх, що наразі в Україні вже прийняті закони по механізмах енергосервісу (ЕСКО), які дозволять приватному бізнесу залучати інвестиції в енергоефективність бюджетних установ. За його словами в енергоефективність бюджетної сфери необхідно до 200 млрд. грн., що дозволить зекономити вже в 2020 році до 200 млн. куб. м. газу та інших ресурсів за рік. Водночас, цей механізм дасть можливість провести в країні масштабну термомодернізацію бюджетної сфери, а це школи, лікарні, дитячі садочки, які сьогодні потребують утеплення.

  «Загалом в Україні 80% житлового фонду потребує повної термомодернізації, яка складається з цілого комплексу робіт. Вирішити самотужки це питання нам досить складно. Тому, для нас важливий досвід Словаччини. Оскільки, ви пройшли той шлях, яким сьогодні йдемо ми», - зазначив Сергій Савчук.

  Водночас Голова Держенергоефективності обговорив можливі напрями співпраці у відновлюваній енергетиці, зауважив, що в цій сфері є великий не використаний потенціал і правове підгрунтя. Зокрема, звернув увагу, що у  2014 році Урядом схвалено Національний план дій з відновлюваної енергетики на період до 2020 року, в якому  поставлено мету в 2020 році  досягти 11% частки енергії, отриманої з відновлюваних джерел енергії у кінцевому енергоспоживанні країни.

  «Відповідно до Національного плану дій з відновлюваної енергетики на період до 2020 року передбачається заміщення до 7,2 млрд. куб. м газу в рік завдяки реалізації потенціалу лише біоенергетики» - повідомив Сергій Савчук та додав, що наразі сектор біоенергетики фактично заміщує близько 3 млрд. куб. м газу в рік, а експлуатується понад 3650 МВт теплової потужності на біомасі.

  «Серед запланованих амбітних планів – будівництво заводів з виробництва пелет та котлів, що працюють на біопаливі, співпраця щодо виробництва біоетанолу другого покоління та вирощування енергетичних культур», - повідомив Сергій Савчук та додав, що Україні вкрай необхідні іноземні інвестиції та передові, новітні технології в будівництві заводів з виробництва біоетанолу другого покоління, когенераційних установок та заводів з виробництва котлів, що працюють на біопаливі.

  «У нас великі площі вільних земель, які можна використати  для вирощування енергетичних культур. І, навіть, є практичні приклади реалізації проектів з вирощування енергетичних культур, - зауважив Голова Агентства. – Сьогодні маємо діяти в одному напрямку: з одного боку – будувати заводи з виробництва біоетанолу, з іншого – вирощувати енергетичні культури. Обов’язково потрібно вкладати інвестиції  паралельно в ці два напрямки».

  Підсумовуючи виступ Голова Держенергоефективності Сергій Савчук запросив представників Словацької Республіки взяти участь у VIII Міжнародній спеціалізованій виставці «Енергоефективність. Відновлювана енергетика - 2015» та VII Міжнародному інвестиційному бізнес-форумі з питань енергоефективності та відновлюваної енергетики, які проводить Агентство 10-13 листопада 2015 року в  місті Києві.

  В свою чергу Міністр економіки Словацької Республіки Вазіл Гудак відзначив, що делегація, яка прийшла на зустріч з Головою Держенергоефективності Сергієм Савчуком є велика і це  є символом глибокого переконання у важливості для Словаччини тісних зв’язків з Україною, у томи числі у сфері енергетики.

  Він також повідомив, що поінформований про підписаний у Словаччині Меморандум і висловив задоволення, що співпраця у сфері енергоефективності між Словаччиною та Україною посилюється.

  За словами Міністра економіки Словацької Республіки у Словаччині активно працюють над розвитком сфери енергоефективності, особливо у житлових будівлях. Тому, що переконані - це найкращий шлях до енергетичної незалежності. На думку Вазіла Гудака одне з важливих питань є забезпечення постачання енергоресурсів, чи то газу, чи то електроенергії, чи то вугілля. Втім, з іншого боку необхідно раціонально споживати енергоресурси, особливо у побуті.

  Міністр економіки Словацької Республіки Вазіл Гудак  висловив впевненість у тому, що обмін досвідом у цих сферах між Україною та Словаччиною сприятиме швидкому вирішенню питань у сфері енергоефективності.

  Довідково

   На зустрічі з Головою Держенергоефективності Сергієм Савчуком зі Словацької сторони були присутні: радник Прем’єр-міністра СР з питань зовнішньої  політики, Надзвичайний і Повноважний Посол Словацької Республіки в Україні; Спеціальний Уповноважений з питань енергетичної безпеки Міністерства закордонних та європейських справ Словацької Республіки; Генеральний директор Департаменту енергетики Міністерства економіки Словацької Республіки; Генеральний директор Департаменту промисловості і торгівлі Міністерства економіки Словацької Республіки; речник Міністерства економіки Словацької Республіки; радник Посольства СР в Україні; І секретар, керівник торгово-економічного відділу Посольства СР в Україні.