• In English
 • Представники АМКУ взяли участь у Bсеукраїнському форумі "Право знати. Прозорість діяльності влади: виклики і досягнення"
  опубліковано 29 вересня 2015 року о 19:27

  28 вересня 2015 року представники Антимонопольного комітету взяли участь у Всеукраїнському форумі «Право знати. Прозорість діяльності влади: виклики і досягнення» (надалі – Форум), проведеного за ініціативи Уповноваженого ВРУ з прав людини  та за підтримки Програми розвитку ООН в Україні, а також Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів, з нагоди Міжнародного дня Права знати.

  Під час відкриття заходу старший програмний менеджер ПРООН в Україні Юлія Щербініна, зокрема, зазначила, що монополія на інформацію небезпечніша за монополію економічну. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська наголосила, що подібні зустрічі дуже важливі, оскільки є можливість обговорити набутий досвід та системні помилки, які виникають під час реалізації Закону України «Про доступ до публічної інформації» (надалі – Закон). Народний депутат України Ольга Червакова серед іншого навела приклади позитивних зрушень в питаннях прозорості діяльності Верховної Ради України.

  Міжнародний експерт у галузі доступу до інформації Гергана Джулєва (Болгарія) поділилася досвідом реалізації законодавства про доступ до публічної інформації. Здійснивши короткий екскурс в історію, розповіла про значення питань доступу до публічної інформації в країнах Євросоюзу, повідомила про важливість висвітлення органами влади інформації на офіційних веб-сайтах, про різного роду публічні номінації для розпорядників інформації, які щорічно 28 вересня проводяться в Болгарії: найвідкритіші та найзакритіші органи країни.

  У своїй доповіді «Аналіз порушень в сфері доступу до публічної інформації» Представник Уповноваженого з питань підготовки конституційних подань та дотримання права на доступ до публічної інформації Ірина Кушнір наголосила, що доступ до публічної інформації є запорукою ефективної боротьби з корупцією та існування демократії та свободи слова в Україні. Саме законодавство про доступ до публічної інформації створило реальний, правдивий доступ до інформації від першоджерела. Незважаючи на те, що Закон прийнятий ще в 2011 році, залишається низка проблемних питань його реалізації та розгляду запитів на інформацію. Це породжує велику кількість скарг до Секретаріату уповноваженого та застосування адміністративних санкцій до посадових осіб розпорядників інформації, що відмовилися своєчасно надавати ту чи іншу інформацію запитувачам. Також Ірина Кушнір окремо підкреслила нагальну необхідність створення єдиних підходів у судовій практиці розгляду спорів, пов’язаних з питаннями доступу до інформації.

  На Форумі представник громадської організації Уляна Шадська презентувала запровадження в Україні інституту моніторингу доступу до публічної інформації та перші його результати на прикладі Міністерства внутрішніх справ України. Організатори Форуму поінформували присутніх представників органів влади про запровадження в наступному році аналогічних моніторингів щодо решти розпорядників публічної інформації.

  Метою Форуму є сприяння консолідації зусиль української влади, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та громадськості для ефективного виконання законодавства про доступ до публічної інформації, забезпечення максимальної прозорості та відкритості органів влади, органів місцевого самоврядування та інших розпорядників публічної інформації.

  Так як відкритість та передбачуваність є одними із пріоритетів нового складу Антимонопольного комітету, то такі заходи сприятимуть у майбутньому підвищенню транспарентності в діяльності відомства.