• In English
 • Уряд затвердив засадничий документ майбутнього ПАТ "Українська залізниця"
  опубліковано 28 вересня 2015 року о 17:00

  Постановою №735 «Питання публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» від 2 вересня 2015 року Кабінет Міністрів України затвердив проект Статуту публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» з визначеною  сумою статутного капіталу підприємства, що склала 229 879 115 000 грн. Ця цифра відображає вартість майна за вирахуванням зобов’язань підприємства та розрахована відповідно до встановленої КМУ процедури.

  До переліку оцінених об’єктів не ввійшли ті, що розташовані на тимчасово окупованих територіях Криму та Донбасу. У 2016 році планується провести дооцінку об’єктів, що знаходяться на підконтрольній Україні території на сході країни, та внести їхню вартість до статутного капіталу ПАТ «Українська залізниця». Оцінку майна, розташованого на не підконтрольних Україні територіях Криму, буде проведено після відновлення там контролю української влади.

  Статутом забезпечуватиметься трирівнева система управління УЗ з чітким розподілом функцій та компетенції органів управління. Документ також визначає принципову відмінність нового товариства від «Укрзалізниці» – перехід від одноосібного менеджменту до колегіального. Ці зміни покликані підвищити прозорість управлінських процесів і збалансованість рішень керівного складу, а також зменшити можливості для корупції.

  Статут ПАТ визначає, що Кабмін вирішуватиме стратегічні питання управління, а Наглядова Рада і Правління прийматимуть операційні та бізнес-рішення. При цьому до переліку функцій Наглядової Ради входитиме здійснення контролю діяльності Правління.

  Крім того, документ передбачає приватне розміщення першого випуску простих іменних акцій товариства у кількості 229 879 115 штук номінальною вартістю 1000 гривень кожна. Розміщення акцій покладається на Міністерство інфраструктури.

  Урядова постанова набула чинності з дня її публікації.

  Затвердження Статуту майбутнього публічного акціонерного товаристваважливий крок у процесі корпоратизації «Укрзалізниці».  У зв’язку з цим можна розпочати процедуру реєстрації ПАТ, для завершення якої необхідне прийняття урядових розпоряджень про затвердження особового складу Правління, а також Наглядової Ради та ревізійної комісії ПАТ «Українська залізниця».

  Довідково

  Реформа залізничної галузі – один з пріоритетних напрямків роботи Міністерства інфраструктури. Головною метою змін є лібералізація ринку залізничних перевезень та запровадження ринкової моделі функціонування галузі. Міністерство розробило проект Закону «Про залізничний транспорт», який впровадить новий підхід до організації перевезень: відкриє ринок залізничних перевезень для приватної тяги, кардинально змінить принципи тарифоутворення, введе поняття соціальних перевезень. Ці заходи сприятимуть розвитку конкуренції та покращенню інвестиційної привабливості галузі. Зараз законопроект проходить погодження з  зацікавленими міністерствами, після чого буде направлений до Кабінету Міністрів.

  Проведено оцінку активів «Укрзалізниці», на яку Фонд держмайна дав позитивну рецензію. Завершується процес корпоратизації, результатом якого стане реєстрація восени публічного акціонерного товариства, 100% акцій якого належатимуть державі. Розроблено також проект Статуту публічного акціонерного товариства, який змінить модель керівництва підприємством з одноосібної на колегіальну. Створення ПАТ покликане розділити державну та бізнесову функції, які досі поєднувала «Укрзалізниця». Функції державного управління відійдуть до новостворених державних структур – Нацкомісії з регулювання у сфері транспорту, Агентства залізничного транспорту. «Укрзалізниця» здійснюватиме бізнес-функцію. Такий підхід підвищить ефективність управлінських процесів та приведе їх у відповідність до європейського зразка.