• In English
 • Анна Артеменко: Система захисту конкуренції - це невід'ємна передумова для лібералізації торгівлі між Україною та ЄС
  опубліковано 24 вересня 2015 року о 17:39

  Сьогодні, 24 вересня 2015 року державний уповноважений Антимонопольного комітету України Анна Артеменко на Міжнародному юридичному Форумі «Україна – ЄС» поінформувала про створення ефективної та прозорої системи захисту конкуренції як однієї з умов вільної торгівлі між Україною та ЄС.

  За словами Анни Артеменко, створення ефективної системи захисту конкуренції є важливою передумовою для відкриття ринків між Україною та ЄС. Вільна та неспотворена конкуренція, а також наявність сильного конкурентного відомства України, є важливими аспектами міжнародних зобов'язань, адже наявність антиконкурентних господарських практик та операцій можуть спотворити належне функціонування ринків та зменшити позитивні наслідки лібералізації торгівлі.

  Процес імплементації Угоди про Асоціацію вимагає комплексних підходів, а саме:

  впровадження основоположних принципів шляхом удосконалення нормативно-правової бази у сфері конкуренції;

  створення належної інституційної спроможності конкурентного відомства (розвиток конкурентного середовища та усунення антиконкурентних дій суб’єктів господарювання неможливе без органу, який буде мати достатньо повноважень та механізмів впливу);

  створення системи моніторингу і контролю за державною допомогою суб'єктам господарювання;

  адвокатування конкуренції (підвищення рівня комунікації та відкритості між органами  конкурентного відомства та бізнесом).

  Анна Артеменко також зазначила, що на сьогодні Антимонопольним комітетом України вже зроблено ряд важливих кроків щодо підвищення прозорості його діяльності.

  Так, з середини липня до настання фактичних зобов'язань Комітет публікує рішення стосовно порушень законодавства про захист економічної конкуренції та надання дозволу на концентрацію суб’єктів господарювання. Разом з тим актуальним залишається питання збереження балансу між прозорістю діяльності та конфіденційністю інформації суб'єктів господарювання.

  Крім того, 15 вересня 2015 року Комітетом було затверджено рекомендаційні роз’яснення щодо розрахунку штрафних санкцій за порушення конкурентного законодавства. У процесі їх розроблення були враховані пропозиції європейських експертів, громадських організацій та практикуючих юристів.

  Також важливим кроком є вдосконалення системи контролю за економічними концентраціями, яке передбачає підвищення вартісних порогів, перевищення яких потребує дозволу, запровадження local nexus («прив'язки до юрисдикції») та спрощеної процедури надання дозволів.

  Зараз ведеться активна робота Антимонопольного комітету України над вдосконаленням Положення про концентрацію, до обговорення якого залучаються представники бізнесу та юридичних кіл.

  Водночас найбільш важливим для Комітету в контексті виконання зобов’язань, взятих в межах розділу «Конкуренція» Угоди про Асоціацію, залишається створення ефективної системи моніторингу і контролю державної допомоги. Відповідний Закон набере чинності в повному обсязі у 2017 році. Незважаючи на це, процес розроблення необхідного вторинного законодавства Комітетом вже розпочато.