• In English
 • На ПУАЕС стартував третій етап проекту Євросоюзу, покликаний мінімізувати вплив людського чинника на безпеку АЕС
  опубліковано 06 лютого 2015 року о 18:20

  На Південно-Українській атомній станції стартував третій етап реалізації проекту Євросоюзу «Підвищення безпеки атомних станцій за рахунок поглибленого розуміння впливу «людського чинника». Його впровадження здійснюється в рамках програми «м'якої» допомоги ІСЯБ (Інструмент співпраці в галузі ядерної безпеки; англ. - INSC).

  Майданчик ПУАЕС у даному випадку призначено пілотним не випадково. У 2004-2010 рр. тут уже реалізовувався проект щодо використання досвіду з урахуванням людського чинника. Головною його особливістю було застосування підходу, за яким формується зацікавленість персоналу у встановленні причин допущених помилок для запобігання їх повторенню.

  Новий проект, що стартував у листопаді 2013 р., масштабніший, носить системний характер і забезпечує наступність роботи у царині людського чинника. Він передбачає передачу міжнародних напрацювань з обліку впливу людського чинника на безпеку енергоблоків, ознайомлення вищої ланки управління АЕС з кращими практиками, розробку єдиної бази даних з обліку подій, пов'язаних з людським чинником, а також комплекту настанов з впровадження цього інформаційного продукту.

    Слід зауважити, що в НАЕК «Енергоатом» існує нормативна база з класифікації та розслідування подій, аналізу корінних причин, кодування подій і звітності. Проте ці напрямки не інтегровано в єдину систему. Проект «м'якої» допомоги Єврокомісії сприятиме такій інтеграції. Зрештою це дозволить приділяти питанням людського чинника увагу, відповідну до європейських стандартів. Саме таку мету переслідує міжнародний проект «Підвищення безпеки АЕС за рахунок поглибленого розуміння впливу «людського чинника». На даний момент виконано два з семи запланованих у ньому завдань - розглянуто та оцінено поточну ситуацію в системі зворотного зв'язку щодо досвіду експлуатації, визначено необхідні заходи для її вдосконалення та розвитку, відбулася навчально-ознайомлювальна поїздка фахівців Південно-Української атомної станції на АЕС Німеччини.

  Третій етап проекту передбачає проведення заходів з удосконалення культури непокарання за добровільно визнані помилки. У переліку очікуваних результатів – уведення в дію стратегії зменшення помилок, пов'язаних з людським чинником, і втілення політики заохочення добровільних повідомлень персоналу про всі види невідповідностей. У рамках реалізації третього етапу проекту планується провести два навчальні семінари для керівників. Перший пройде на південно-українському майданчику для фахівців пілотної АЕС, другий - у Києві для представників дирекції НАЕК «Енергоатом» і непілотних атомних станцій.

    3 лютого на засіданні робочої групи, яке й дало старт черговому етапу програми, представники ПУАЕС разом з німецькими експертами, які представляли українсько-німецький консорціум, що переміг у тендері на впровадження проекту, обговорювали дату проведення, кількість учасників, їх обліковий склад, а також програму семінарів. «Зустрічі, що проводяться у рамках підготовки до семінарів на ПУАЕС і в НАЕК «Енергоатом», дуже важливі, - коментує перебіг наради заступник начальника навчально-тренувального центру технічний керівник проекту з боку ПУАЕС Дмитро Шаміс. - Фактично, з цих зустрічей набуває «другого дихання» процес вдосконалення політики нашого підприємства і, сподіваюся,  компанії в цілому у царині «людського чинника». Провідною ідеєю майбутніх семінарів є твердження про те, що співробітники прагнуть добре працювати та мати можливість пишатися своєю працею. При цьому навіть найкваліфікованішим фахівцям властиво помилятися. Така людська природа. У кращих світових практиках заведено використовувати помилки персоналу для винесення уроків і запобігання їх повторенню. Бажання працівників виконувати свою роботу ефективніше та їх готовність повідомляти про помилки чи відхилення має заохочуватися керівництвом усіх рівнів і забезпечуватися використанням сучасних баз даних з досвіду експлуатації».

  Паралельно з реалізацією третього етапу розпочато роботу над виконанням четвертого та п'ятого завдань проекту, що передбачають розробку єдиної системи зворотного зв'язку і вдосконалення існуючих у НАЕК «Енергоатом» баз даних з досвіду експлуатації. Повне завершення всіх семи етапів проекту заплановано на 2016 рік.

   

  Довідково

  ПУАЕС – основа Південно-Українського енергетичного комплексу, розташованого на Півдні України в Миколаївській області. Він забезпечує потреби в електричній енергії регіону з більш як п’ятимільйонним населенням. До складу енергокомплексу входять: Південно-Українська АЕС (3 атомні енергоблоки сумарною потужністю 3000 МВт), Олександрівська ГЕС на річці Південний Буг (2 гідроагрегати, сумарна потужність 11,5 МВт) і Ташлицька ГАЕС (в експлуатацію введено першу чергу: 2 гідроагрегати сумарною потужністю в генераторному режимі 320 МВт, у стадії будівництва друга черга – гідроагрегат №3).

  У 1996 році як відокремлений підрозділ підприємство увійшло до складу ДП НАЕК «Енергоатом». За роки існування ВП ЮУАЕС вироблено понад 500 млрд. кВт·год. електричної енергії.