• In English
 • Бібліотеки проводять роботу із соціальної адаптації переселенців
  опубліковано 16 грудня 2014 року о 17:16

  За ініціативою Міністерства культури України з метою забезпечення та надання якісних бібліотечно-інформаційних послуг тимчасово переміщеним особам, налагодження ефективних механізмів комунікації громадян із місцевими органами влади, сприяння соціальній адаптації громадян, які були змушені покинути рідні місця проживання, на базі бібліотек створені центри підтримки громади з внутрішньо переміщеними особами та затверджений план організації і впровадження даної ініціативи в життя (наказ Міністерства культури України від 18.09.2014 р. № 773).

  Відповідна робота проводиться з підготовки бібліотечних фахівців для організації послуг з інформаційного забезпечення внутрішньо переміщених осіб та забезпечується організація бібліотечно-інформаційних послуг для таких громад.

  Національні та державні бібліотеки сфери управління Мінкультури України в цьому напрямку провели наступну роботу:  

  - на сайті Національної парламентської бібліотеки України створено окрему сторінку «На допомогу переселенцям і біженцям» та безкоштовно працює Центр правової інформації;

  - працевлаштовано 6 фахівців бібліотечної галузі;

  - протягом останніх чотирьох місяців Національна бібліотека України для дітей обслуговувала понад 300 дітей різного віку з Донецької і Луганської областей, які перебувають в Українському спеціалізованому диспансері радіаційного захисту населення (Пуща-Водиця);

  - Одеською національною науковою бібліотекою ім. М.Горького для дітей Сергіївської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 8 Білгород-Дністровського р-ну Одеської обл., в якій навчається понад 100 дітей переміщених осіб із Донецька, Слов`янська, Луганська, було подаровано дитячу та навчальну літературу, а бібліотекам санаторія ДП “Південь-Курорт-Сервіс” с. Сергіівка, в яких проживають понад 100 сімей переміщених осіб зі Сходу України передано дитячу літературу різної тематики;

  - на сайті Державної бібліотеки України для юнацтва та на сторінці Facebook розміщені матеріали з тематичним інформуванням: «Куди звернутися якщо ...», а також є рубрика «Вимушеним переселенцям», який користується попитом;

  Завдяки багаторічному співробітництву Міністерства культури України та Міжнародної програми «Бібліоміст» на базі обласних універсальних наукових бібліотек створено 25 тренінгових центрів. За результатами роботи яких:

  - у 559 населених пунктах регіонів бібліотеки кваліфіковано надають послуги для внутрішньо переміщених осіб;

  - фахівці більше тисячі бібліотек із різних регіонів пройшли тренінгові навчання з організації послуг для вимушених переселенців.

  Загалом, публічними бібліотеками постійно надаються послуги для внутрішньо перемішених осіб, серед яких: тренінги або консультація щодо ресурсів для ВПО у даній місцевості, допомога з отриманням документів, пере реєструванням на отримання соціальних виплат, допомога з пошуком житла та роботи, використання комп’ютера та Інтернету у бібліотеці. За подібними послугами до бібліотек звернулося понад 16,5 тисяч осіб.

  Бібліотеки надають послуги для мешканців внутрішнього переміщення безкоштовно. Для цієї категорією людей безкоштовно надаються послуги психологів,  постійно оновлюються книжкові та віртуальні виставки «Захист прав біженців», «Депортація кримських татар», організовуються благодійні акції по збору матеріальної та гуманітарної допомоги для осіб, переселених із зони АТО.

  Діяльність бібліотечних закладів спрямована на підвищення рівня поінформованості суспільства та формуванню у громадян толерантного ставлення до біженців і переселенців з АР Крим та Східних регіонів України.