• In English
  • З початку року в Україні показник смертності та захворюваності на ВІЛ-інфекцію/СНІД зменшився в середньому на 7%
    опубліковано 01 грудня 2014 року о 15:54

    Україна досягла певних позитивних зрушень у боротьбі з ВІЛ-інфекцією/СДНом.  Але разом із цим ситуація в країні залишається складною, наголосив т.в.о. Міністра охорони здоров'я України Василь Лазоришинець на брифінгу в Будинку Уряду з нагоди Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, який започатковано у 1988 році.

    За десять місяців 2014 р. в Україні, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, захворюваність на ВІЛ-інфекцію зменшилася на 6,7% (зареєстровано майже 16,5 тисяч нових випадків ВІЛ-інфекції), смертність від захворювань, зумовлених СНІДом, зменшилася на 7,9%. При цьому захворюваність на СНІД залишилася на тому самому рівні (діагноз СНІДу встановлено понад 8 тисячам ВІЛ-інфікованим особам). З моменту реєстрації ВІЛ-інфекції в Україні станом на 1 листопада 2014 р. зареєстровано майже 262 тисячі випадків ВІЛ-інфекції, у тому числі понад 74 тисяч випадків СНІДу, включаючи 1326 дітей до 14 років.

    Василь Лазоришинець також відзначив зміну політики ризикової поведінки у молоді, про що свідчить зниження показника поширення ВІЛ/СНІДу серед цієї категорії населення з 21,8% до 9%. За останні 3 роки зменшився рівень первинного інфікування на ВІЛ-інфекцію у споживачів ін'єкційних наркотиків на 17%. Крім того, в Україні серед усіх країн Єврорегіону найкраща тенденція зниження показника передачі ВІЛ від матері до дитини, який на сьогодні сягає 4,28% проти 29% в 2004 році. Кількість ВІЛ-інфікованих осіб, які перебувають під наглядом у закладах охорони здоров'я в Україні, на початок жовтня 2014 р. становила близько 150 тисяч осіб.

    Незважаючи на 27-річний період поширення ВІЛ-інфекції в Україні, епідемія на сьогодні залишається сконцентрованою в групах підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ: споживачів ін'єкційних наркотиків, чоловіків, які мають секс із чоловіками, жінок комерційного сексу, ув'язнених.

    Визначальний вплив на смертність від захворювань, зумовлених СНІДом, а також на зниження передачі ВІЛ (як вагомий профілактичний захід за умови високого охоплення) мають охоплення та якість програм антиретовірусної терапії. Починаючи з 2004 р. в Україні було досягнуто значного прогресу у наданні лікування людям, які живуть з ВІЛ: сьогодні в Україні понад 62 тисячі ВІЛ-інфікованих осіб отримують антиретровірусну терапію, з них більше 80% - за кошти державного бюджету.

    Фахівці сподіваються, що прийнятий Закон України «Про затвердження Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки» з прогнозним бюджетом понад 6 млрд. гривень дозволить забезпечити сталим лікуванням понад 120 тисяч осіб (у 2013 р. - 63 тисяч осіб, в 2012 р. - 26 тисяч осіб).