• In English
 • Україна має шанс радикально змінити на краще життя ромів, - Мінсоцполітики
  опубліковано 24 листопада 2014 року о 17:44

  Сьогодні, 24 листопада, у Києві розпочала свою роботу Міжнародна конференція „Включення гендерних аспектів в Національні ромські стратегії та Плани дії”. Захід організовано Міністерством соціальної політики України та Радою Європи спільно з неформальною платформою ромських жінок “Phenjalipe”. Участь у ньому беруть представники  урядів понад 10 держав-членів Ради Європи.

  Протягом двох днів обговорюватимуться практичні шляхи включення гендерних аспектів у національні стратегії інтеграції ромів. Зокрема, будуть розглянуті різні стратегії і визначені деякі з найбільш ефективних моделей. Також буде надано практичну допомогу тим зацікавленим учасникам та країнам-членам Ради Європи, які мають намір переглянути свої існуючі стратегії щодо ромів з точки зору гендерної проблематики.

  „Обговорення включення гендерних аспектів у Національні ромські стратегії і Плани дій є особливо важливим сьогодні для нашої країни через те, що події, які відбуваються на Півдні і Сході, загострили як національні, так і гендерні проблеми одночасно. І торкаються вони не мало, не багато, а не менш ніж 200 тис. осіб ромської національності. Саме такою є мінімальна оціночна кількість ромського населення в Україні”, - наголосила відкриваючи конференцію, заступник Міністра соціальної політики Наталія Федорович.

  За її словами, більшу половину ромського населення, яке проживає в Україні, – становлять жінки. На сьогодні вони є однією з найменш захищених груп та піддаються відразу кільком видам дискримінації. По-перше, це ставлення до них у контексті їх етнічної приналежності. По-друге, ромські жінки страждають від ґендерної дискримінації всередині своєї етнічної групи.

  „Дослідження, які були проведені цього року, засвідчують, що ромські жінки в Україні стикаються із серйозними проблемами в кожній сфері їх соціального життя, а також і на рівні громади. Отже, завдання держави не просто забезпечити потреби ромів в отриманні належних та якісних послуг, які надаються представниками різних установ та органами влади, а створити умови для  позитивного, недискримінаційного та поважного  ставлення до них, як до національної меншини”, - підкреслила Наталія Федорович.

  Водночас вона зауважила, що, на жаль, багаторічне накопичення проблем, що не вирішувалися, лише загострилося у нинішній ситуації. Але якраз у такий непростий час, коли наша держава готова вирішувати найскладніші завдання, Україна має шанс радикально змінити на краще і життя ромів.

  Заступник Міністра також поінформувала: Україна взяла на себе міжнародні правові зобов’язання у сфері інтеграції ромів в українське суспільство, зокрема є учасницею декількох міжнародних договорів, Конвенцій тощо. Крім того, захист прав національних меншин, реалізація принципу рівності у правах та недискримінації в Україні забезпечується Конституцією України. У 2012 р. Верховна Рада прийняла Закон України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні».

  Кабінет Міністрів України затвердив план заходів з реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року. Він передбачає роботу одразу в декількох найважливіших напрямах та створює умови для покращення соціально-економічного стану українських ромів. Зокрема, йдеться про соціальний захист та зайнятість, освіту, охорону здоров’я, покращення побутових та житлових умов, а також задоволення культурних та інформаційних потреб.

   „Дуже важливо, що, не дивлячись на складну політичну ситуацію в країні, реалізацію Плану заходів не було зупинено, більш того – Кабінет Міністрів видав Розпорядження про розробку регіональних Планів дій. Це свідчить про те, що Україна не припинить виконання взятих на себе зобов’язань щодо покращення стану ромської спільноти”, - наголосила Наталія Федорович.

  Вона також розповіла про те, як у тісній співпраці державних структур та ромських громадських організацій реалізується програма «РОМЕД 2» (Програма підтримується Радою Європи та Європейською Комісією) та програма ромських соціально-медичних посередників. В Україні вже працюють 55 ромських соціально-медичних посередників у 12 областях України.

  Крім того, у цьому році вперше за історію звітування України в Комітет ООН з ліквідації всіх форм дискримінації щодо жінок за виконання відповідної Конвенції у процесі підготовки Державного звіту  було проведено консультації з ромськими жінками, та включено до звіту інформацію, яка відображає реальне становище ромських жінок в Україні.

  „Наші здобутки поки що дуже скромні, але ми плануємо і надалі співпрацювати з ромськими організаціями, ромськими посередниками в рамках реалізації ромської Стратегії, активізувати координацію між профільними міністерствами та інтегрувати європейський досвід вирішення проблем ромів”, - резюмувала заступник Міністра соціальної політики України Наталія Федорович.