• In English
 • Вступне слово Прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка на засіданні Уряду 12 листопада 2014 року
  опубліковано 12 листопада 2014 року о 14:55

  ЯЦЕНЮК А.П. – Шановні члени Кабінету Міністрів України!

  Перед розглядом питань порядку денного я б хотів, щоб ми зараз заслухали три інформації: перша – інформація Міністра оборони про підготовку до зими і про те, який стан справ зараз на фронті; друга – інформація Міністра внутрішніх справ щодо забезпечення безпеки окремих об'єктів в Україні; третя – інформація Міністерства енергетики та вугільної промисловості з приводу забезпечення України вугіллям.

  Степане Тимофійовичу (ред. - С.Т. Полторак, Міністр оборони), проінформуйте, будь ласка, про останні події на фронті, який у нас стан забезпечення зараз, у першу чергу, теплим одягом, що відбувається з постачанням озброєння, які є питання, проблеми, що потребують вирішення.

   

  ПОЛТОРАК С.Т. – Ситуація у зоні проведення АТО складна, але стабільна. Ми спостерігаємо і знаємо про нарощування зусиль із боку терористичних угруповань, а також з боку Російської Федерації, але ми чітко відстежуємо пересування, ми знаємо місце їх знаходження і, звичайно, очікуємо непередбачених дій з їх боку.

  Яким чином реагувати на непередбаченість в їх діях? Тільки, і я бачу це головним завданням, готуватися до ведення бойових дій. Ми цим питанням займаємося, ми готуємо резерви. Планова і достатньо величезна робота проведена щодо обладнання першого рубежу оборони. Велика робота проходить по другому. Ми проводимо передислокацію Збройних Сил з метою, відповідно до наших можливостей, реагування на непередбаченість дій озброєних формувань, які знаходяться на непідконтрольних нам  територіях.

  Щодо ситуації, вона нами абсолютно контролюється, і ми готові, відповідно, реагувати на зміну обстановки.

  Що стосується підготовки до зими. Я хотів би сказати, що буквально за останні два тижні проведено величезну роботу щодо відміни практично більшості наказів, які регламентували у тому числі роботу Міністерства, Генерального штабу, які дали можливість чітко, швидко приймати рішення. Я хотів би сказати, що за останній час більше 10-ти постанов Кабінету Міністрів було прийнято, які покращили і надали нам можливість швидко приймати рішення з підготовки до зими. І те, звичайно, що дало нам можливість не до кінця вирішити проблеми, пов’язані з підготовкою до зими, але значно ту роботу покращити.

  Наприклад, на зараз у зону АТО відправлені практично на весь особовий склад теплі куртки. Перевірені всі можливості на сховищах, які у нас були, щодо теплих штанів, теплих черевиків. І завдяки контрактам, які ми підписали буквально вчора, ми придбали ще 60 пересувних пунктів обігріву для особового складу, які будуть оперативно реагувати на проблеми і, звичайно, будуть забезпечувати особовий склад.

  Робота, яка була проведена в останні тижні, дала можливість тільки цього тижня і наприкінці минулого заключити контракти на поставку озброєння, техніки більш ніж на 1 млрд. грн.

  Значно покращилась робота підприємств “Укроборонпром”, хоча теж там є проблеми. Кошти, які були виділені Кабінетом Міністрів на ремонт озброєння і техніки, використовуються своєчасно, робота проводиться, техніка надходить у війська.

  Проблеми, які існують сьогодні з постачання озброєння і техніки, вирішуються оперативно відповідно до наших можливостей. І кошти, які були нам поставлені, використовуються за призначенням.

  Доповідь закінчив.

   

  ЯЦЕНЮК А.П. – Я хотів би відзначити, Степане Тимофійовичу, суттєве покращення роботи у Міністерстві після того, як Ви його очолили. В першу чергу, це стосується порядку прийняття рішень і швидкості. І знаєте, просто адекватних і розумних підходів у Міністерстві оборони, які з’явилися після того, коли Ви почали працювати.

  Я звертаюся до Міністерства фінансів: нам треба сьогодні прийняти постанову, щоб дати можливість Міністерству оборони здійснювати попередню оплату на термін до 90 днів з будь-яких військових контрактів, яких потребує сьогодні Міністерство оборони України.

  На 1 млрд. грн. укладені за останніх декілька днів контракти, щоб ми повністю все проплатили, і щоб до кінця поточного року максимальний обсяг військової техніки, озброєння і речового майна поступили до Збройних Сил.

  Я прошу окремо, Степане Тимофійовичу, ще раз перевірити в першу чергу одяг, тому що Ви знаєте, що нам рапортують одне, а часто-густо на місцях зовсім інше відбувається. Тому, з огляду на це, постійні перевірки комісії і спілкування безпосередньо з солдатами, які знаходяться у зоні АТО: чи забезпечили, як забезпечили, і чіткі, і жорсткі кадрові рішення, які ви вже приймаєте у Міністерстві оборони. Тих, хто не хоче працювати на країну – гнати в шию, а не панькатися і цяцькатися з ними.

  Тому ще раз підкреслюю необхідність повного фінансування прискорення процесів і прошу Міністерство фінансів разом з Міністерством оборони завершити поточний бюджетний рік і профінансувати повністю всі обсяги коштів, які необхідні для Міністерства оборони.

  Арсене Борисовичу (ред. – А.Б. Аваков, Міністр внутрішніх справ), що у нас відбувається у питанні охорони громадського порядку і об`єктів, які потребують обов`язкових додаткових заходів із забезпечення їх схоронності?

  АВАКОВ А.Б. – В связи с наращиванием диверсионной деятельности в зоне, близкой к зоне АТО, в связи с повышенной активностью боевиков в зоне соприкосновения, принято решение об усиленном режиме охраны государственных объектов особого значения, это, прежде всего, газопроводы, водогоны и объекты энергетики – начиная от атомных станций, заканчивая гидроэлектростанциями.

  Я не буду останавливаться на деталях, но принят особый режим контроля, и Национальная гвардия предприняла соответствующие шаги. Вместе с тем, в соответствии с сотрудничеством с Вооруженными Силами Украины, мы приняли меры по усилению позиции в районе сектора М, в котором действует подразделение Национальной гвардии. Отдельно проинформирую, что в подразделении Национальной гвардии в ближайшие дни берутся на вооружение новые виды вооружения, прежде всего бинарные заряды для гранатометов, которые, я думаю, дадут красивый и четкий ответ на попытки боевиков запугать нас бронетанковой мощью, и новые снайперские комплексы 12,7 калибра, которые тоже очень хорошо работают по бронетехнике, я думаю, найдут свое применение.

  В целом сводные отряды милиции и батальоны специального назначения МВД, немножко перегруппировывая свои силы в соответствии с планами Генерального штаба Украины, обеспечивают первую и вторую линию противодействия непосредственно в линии соприкосновения для усиления режима, контроля и борьбы против диверсионных групп боевиков.

   

  ЯЦЕНЮК А.П. – Сьогодні я також прошу Уряд, щоб ми прийняли постанову про додатковий перелік об’єктів, які підлягають обов’язковій охороні підрозділами Нацгвардії України. Це стратегічні об’єкти, в першу чергу, об’єкти енергетики. Відповідний перелік повинен бути затверджений і, Арсене Борисовичу, направити спеціально треновані підрозділи для охорони цих об’єктів.

  Юрію Васильовичу (ред. – Ю.В. Продан, Міністр енергетики та вугільної промисловості), розкажіть мені, що у нас з вугіллям у країні.

   

  ПРОДАН Ю.В. – Хочу доповісти, що сьогодні на складах наших електростанцій знаходиться близько 1 млн. 700 тонн вугілля, ці запаси є недостатніми, досить напруженими, особливо, коли ми вже вступили в осінньо-зимовий період.

  З початку місяця нам вдалось дещо стабілізувати ситуацію. Ви знаєте, це відомо в ЗМІ, що в Україну прийшло 3 судна – це вугілля з Південно-Африканської Республіки. На державній компанії "Центренерго" вдалось накопичити за цей місяць 146 тонн вугілля, додатковий обсяг, який надійшов у цьому місяці – це накопичення 87 тис. тонн вугілля.

  Однак на сьогодні у зв’язку з тими подіями, які відбуваються навколо цього контракту, ми відчуваємо серйозні загрози того, що ситуація погіршиться. Міненерговугілля провело перевірку всіх обставин укладання цих контрактів, всіх обставин, пов’язаних із формуванням ціни. Ми перевірили також сертифікати щодо техніко-економічних показників цього вугілля. Результати є наступними: ціна повністю відповідає ринковій ціні, вона формувалася, виходячи з ціни на вугілля в порту "Річард Бей" Південно-Африканської Республіки. Я підкреслюю, що ця ціна є ринковою. Досить прозорими сьогодні є всі документи, які нам надала компанія щодо ціни на перевезення, на перевалку вугілля, на транспортування вугілля до електростанцій.

  Тому я ще раз підкреслюю, що є обґрунтована ціна, ціна є ринкова і, на жаль, та компанія, яка постачала, на сьогодні заявила, що вона не буде продовжувати здійснювати постачання вугілля на компанію"Центренерго". Як я вже сказав, у нас сьогодні буде два виходи: або ми купуємо дефіцитне вугілля марки АШ і Т в Росії, або ми вимушені будемо купувати це вугілля з тієї території, яка сьогодні контролюється проросійськими угрупованнями на Сході України.

  Тому ситуація непроста. Є загроза того, що ми не зможемо пройти осінньо-зимовий період, однак ми продовжуємо шукати альтернативні шляхи постачання вугілля, однак всі інші компанії, на жаль, дуже насторожено сьогодні відносяться до наших спроб сьогодні знайти альтернативні джерела постачання вугілля.

  Звісно, ми будемо продовжувати нашу роботу, але незрозуміло яким чином. Ми досягли такого результату.

   

  ЯЦЕНЮК А.П. – Ви мені поясніть, мотивація: чому компанії, які поставляли нам вугілля з ПАР, зараз відмовляються продовжувати постачання вугілля і продовжувати контракт з нами?

   

  ПРОДАН Ю.В. – Тому що компанії відслідковували ту ситуацію, яка сьогодні здійснюється по відношенню до компанії "Центренерго", по відношенню до Міненерговугілля. Всі компанії, які надавали нам пропозиції, їхні пропозиції всіх компаній, які сьогодні можуть провести це вугілля марок А і Т, всі пропозиції цих компаній опрацьовувалися. І найбільш оптимальною була пропозиція компанії з Південно-Африканської Республіки. Звісно, всі експерти, які є сьогодні на ринку вугілля, це практично підтвердили.

  Звісно, після того, що відбувається на сьогодні, коли проходить серйозне блокування роботи компанії, відомі європейські трейдери відмовляться від постачання вугілля, тому що в будь-який момент у нас в порту може припинитись або відвантаження цього вугілля, або оплата вугілля. Тому, звісно, ці компанії на сьогодні досить насторожено відносяться до наших пропозицій.

   

  ЯЦЕНЮК А.П. – Чи правильно я розумію те, що якщо у нас немає вугілля з ПАР, то нас загнали в ситуацію, де ми повинні купувати вугілля або в Росії, або у терористів з ДНР і ЛНР? Це так чи у нас є якісь інші варіанти? Яка ціна вугілля, наприклад, з Австралії і з США?

   

  ПРОДАН Ю.В. – Звісно, ситуація сьогодні виглядає наступним чином: для того, щоб нам укласти новий контракт не з Росією, не з територією, яка контролюється терористами, нам потрібно не менше півтора місяця. Але, враховуючи, ту ситуацію, яку ми маємо на сьогодні, навряд чи яка компанія погодиться навіть укласти цей контракт.

  Тому у нас немає іншого виходу, ніж сьогодні звертатися до російських виробників і пробувати закуповувати там вугілля. Однак я вважаю, що ця ситуація на сьогодні є досить загрозливою, тому що ми енергетичну безпеку країни ставимо під серйозний удар на сьогодні.

   

  ЯЦЕНЮК А.П. – Американське, австралійське вугілля?

   

  ПРОДАН Ю.В. – Американське, австралійське вугілля – ті пропозиції, які були, є дорожчими на 15-20%, ніж нам було запропоновано вугілля з ПАР.

  Вся ця інформація, всі пропозиції, які надходили, опубліковані сьогодні на сайті "Укрінтеренерго". Кожний спеціаліст, кожний експерт може сьогодні перевірити, наскільки оптимальним є постачання вугілля з ПАР.

   

  АВАКОВ А.Б. – Я считаю, что Правительством манипулируют. Я считаю, что кампания, развернутая против поставки угля из ЮАР, против Минэнергоугля, является кампанией, обеспечивающей интересы поставить нас в зависимость от Российской Федерации, от лжеорганизаций ЛНР, ДНР. Мы не должны реагировать таким образом.

   

  ПРОДАН Ю.В. – Міненерговугілля ще раз звернеться до відповідних компаній для того, щоб продовжити ту роботу і запевнити, що наші компанії будуть чітко виконувати всі ті зобов’язання, які вони брали, перед іноземними компаніями як щодо забезпечення відвантаження цього вугілля, так і забезпечення оплати.

   

  ЯЦЕНЮК А.П. – В інших країнах, крім ПАР, крім США, Австралії, ми можемо аналогічну марку вугілля придбати, чи це єдині країни, які можуть замінити нам російський ринок, так звані ДНР та ЛНР?

  ПРОДАН Ю.В. – Таке вугілля є у В'єтнамі, в Австралії. Але, як я вже доповідав, воно є дорожчим сьогодні. Можна шукати, звісно, але треба шукати оптимальні пропозиції. І ми будемо продовжувати цю роботу.

   

  ЯЦЕНЮК А.П. – Я прошу Вас, Юрію Васильовичу, разом з енергокомпаніями терміново далі проводити переговори і зробити все можливе для забезпечення країни вугіллям.

  Також я офіційно хочу звернутися до СБУ. Це питання національної безпеки, коли в силу різних подій щодо так званої перевірки Україна втратила зараз можливість закуповувати вугілля в інших країнах світу окрім, як в Росії і з територій, які контролюються ДНР і ЛНР.

  Я прошу Службу безпеки невідкладно розібратися в ситуації, хто стоїть за питанням переділу вугільного ринку, оскільки  це питання національної безпеки держави.

  Також, Юрію Васильовичу, я прошу так само, як Ви робили раніше, – публічність і прозорість. Будь-які закупки, всі матеріали показуйте. Запрошуйте всю пресу, всі громадські організації. Наша сила – в публічності і прозорості. А слабкість тих, які хочуть залізти зараз на вугільний ринок, в тому, що вони це роблять під столом. Все витягувати на стіл: хто ходить, як ходить, чому ходить, і чому країна зараз стала в залежність від комерційних бізнес-інтересів окремих груп.

  Якщо потрібна дипломатична підтримка, я прошу Міністра закордонних справ по тих країнах, де нам необхідно отримати вугілля, підключіться, будь ласка, тому що це серйозне питання.

  Також сьогодні я хотів би, щоб ми прийняли ще декілька рішень, шановні колеги. У першу чергу це стосується тих територій, які знаходяться в Донецькій і Луганській областях та які повністю контролюються українською владою.

  Дуже багато людей переїжджають на контрольовані нами території, і необхідні кошти на відбудову інфраструктури, необхідні кошти на те, щоб відновлювати там школи і лікарні, допомагати тим людям, які переїжджають з територій, які контролюються російськими терористами, на території, які повністю контролюються українською владою.

  Тому сьогодні Уряд виділяє 300 млн. грн. на Донецьку і Луганську області, які знаходяться під контролем української влади. І я прошу Володимира Борисовича (ред. – В.Б. Гройсман, Віце-прем'єр-міністр - Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України), щоб затвердити відповідні переліки разом з Міністерством економічного розвитку і торгівлі та розпочати фінансування тих територій, які контролюються повністю українською владою.

  Людмило Леонтіївно (ред. – Л.Л.Денісова, Міністр соціальної політики), що у нас зараз по тимчасово переміщених особах? Яка у Вас статистика?

   

  ДЕНІСОВА Л.Л. – На сьогодні вже обліковано 159 тис. 881 людину, це 91 тис. сімей вже стоять на обліку. З них 85 тис. сімей вже звернулися за державною допомогою. Вона призначена 66 тис. сімей, 50 млн. вже профінансовано і зараховано на картки тим, кому вона призначена. Процес йде, і ми забезпечуємо все, що потрібно для переміщених осіб, щоб вони отримали таку допомогу.

   

  ЯЦЕНЮК А.П. – Також сьогодні ми мали нараду і обговорювали питання, сьогодні відбудеться Рада безпеки ООН. І українське питання – основне.

  Мінські домовленості виконуються Україною і не виконуються Росією та терористами, які знаходяться під її контролем. В очікуванні як Ради безпеки ООН, так і саміту "Великої двадцятки", так і зустрічі ОБСЄ, так і відповідної Ради міністрів закордонних справ ЄС ми ще раз хочемо зазначити, що все, що необхідно для деескалації ситуації відповідно до Мінських домовленостей, українською владою і українською державою робиться.

  У міжнародній політиці є таке визначення "червона лінія". Завжди кажуть, що, "якщо перейдуть червону лінію, то ми приймемо додаткові рішення, ми розглянемо додаткові санкції, то ми посилимо тиск". Просто хотів би звернутися, щоб світ не страждав геополітичним дальтонізмом, а то вже перейдено не десятки, а сотні червоних ліній, тисячі загиблих із-за російської військової агресії.

  Тому країні Україна необхідний мир. І для того, щоб встановити цей мир, весь світ повинен виступати як один єдиний цивілізований демократичний інститут, який бореться за мир і в Україні, і в цілому світі. Все, що в наших силах, ми робимо. У нас тільки сили не безмежні, особливо коли йдеться про протистояння з ядерною державою, яка озброєна до зубів.

  Тому ми очікуємо і сподіваємося на спільну єдину позицію, на реальну допомогу і підтримку, в тому числі і в питаннях фінансових, у питаннях макроекономічної політики. До України прибула місія МВФ, я доручаю Мінфіну і всім органам центральної державної виконавчої влади невідкладно провести зустрічі з місією МВФ і сподіваюся, що експерти МВФ допоможуть НБУ проводити зважену валютно-курсову політику.

  Також я хотів би ще раз звернутися до наших західних партнерів, у тому числі хотів би звернутися до ОБСЄ і до місії Червоного Хреста: ми неодноразово намагалися відправити гуманітарну допомогу на території, які контролюються російськими терористами, але нам це не вдається зробити, тому що вони просто не пропускають гуманітарний вантаж для людей, які стали заручниками російських терористів.

  Ми просимо міжнародні організації допомогти в тому, щоб забезпечити доступ української гуманітарної допомоги до території Донецької і Луганської областей, до тих людей, які стали заручниками російських терористів, для того, щоб дати можливість цим людям вижити. Уряд виділив кошти, в нас є ресурси, щоб дати можливість людям отримати воду, їжу, щоб закрити хоча б мінімальні потреби, оскільки відправити туди гроші означає, що кожну копійку, яку ми туди відправимо, у цих людей відберуть російські терористи, як відбирають на блокпостах, коли люди виїжджають з цих територій, а їх оббирають і обкрадають там під дулами автоматів "защитники русского мира".

  Вчора багато членів Уряду були на прем'єрі українського фільму "Поводир", який знятий геніальним українським режисером Лесем Саніним і який номінований на "Оскар". І Лесь, і вся трупа публічно сказали про те, що цей фільм присвячується Олегу Сенцову – українському кінорежисеру, який за політичною мотивацією заарештований російськими спецслужбами і російським режимом.

  Сім'я Олега знаходиться не просто у важкому, а в дуже важкому матеріальному стані. Там двоє діток, і фактично немає за що жити. Тому Уряд прийняв рішення, не просто як Уряд, ми як прості громадяни, як люди прийняли рішення сім'ї перерахувати місячну зарплату. Це перше.

  Друге. Уряд прийме рішення про виділення щомісячної грошової допомоги сім'ї Олега Сенцова.

  Також я прошу Мін’юст разом з Мінсоцполітики підготувати проекти рішень по Надії Савченко і по інших в'язнях, які заарештовані російським режимом, для того, щоб допомогти сім'ям, допомогти людям.

  Павле Анатолійовичу (ред.- П.А. Клімкін, Міністр закордонних справ), окремо Вас прошу, це для нас так само ключове, пріоритетне питання в зовнішній політиці, це наші громадяни, які арештовані Російською Федерацією, без будь-яких на те підстав. І наші громадяни повинні бути відпущені – і Сенцов, і Савченко, і будь-хто інший, хто виключно за політично вмотивованими, надуманими і авторитарними звинуваченнями знаходяться в застінках Росії.

  Дякую ЗМІ! Переходимо до розгляду питань порядку денного.