Для України зовнішня трудова міграція стала об’єктивною реальністю. В умовах інтеграції України до європейського ринку праці постають нові виклики щодо регулювання трудової міграції, зокрема з питання обліку працівників-мігрантів, впливу на економіку країни. Вчасне реагування на зазначені виклики є пріоритетним напрямом міграційної політики України. На цьому наголосив заступник Міністра соціальної політики України з питань європейської інтеграції Сергієм Устименко на засіданні панелі з міграції та притулку, яке в рамках ініціативи «Східне партнерство» 6-7 листопада проходило у м. Варшава (Польща) і було присвячене питанням законної трудової міграції.
Організаторами засідання виступили Україна та Польща за сприяння Європейської комісії, Шведської міграційної служби та Міжнародної організації з міграції.
„Одним із стратегічних напрямів реалізації державної міграційної політики є вдосконалення системи оброблення та збирання статистичної інформації про міграційні процеси громадян України, які проживають чи тимчасово перебувають за кордоном, а також іноземців та осіб без громадянства, які на законних підставах проживають чи тимчасово перебувають на території України. Ця складова є дуже важливою, адже на сьогодні гострими залишаються питання проведення державою ефективного міграційного контролю і обліку трудових міграцій, що пов’язане насамперед із недостатністю достовірної інформації про зовнішню трудову міграцію”, - сказав Сергій Устименко.
Водночас він підкреслив, що проєвропейські інтеграційні прагнення українського суспільства вже знайшли відображення у спільних правових ініціативах України та Європейського Союзу. Підписання політичної частини Угоди про асоціацію між Україною та ЄС створює для України нові можливості і налаштовує на перебудову і поступову адаптацію національного ринку праці до європейських вимог.
Окремо український урядовець зупинився на тих викликах, з якими зіткнулася Україна через останні події на Сході держави, це - внутрішня вимушена міграція та її наслідки для ринку праці. Він, зокрема, повідомив, що Президент України Петро Порошенко оголосив мирний план з врегулювання ситуації на Сході України, в рамках якого має бути розроблено нову програму зі створення та збереження робочих місць у східних регіонах.
„Міністерством соціальної політики України вже розпочато роботу із підготовки програм зайнятості, які будуть враховувати питання вимушеної міграції. Нові робочі місця будуть створюватися також для тих громадян, які були змушені тимчасово покинути місця свого постійного проживання. Враховуючи масштабність і складність завдань, що постали перед Україною, мені приємно відзначити, що Європейський Союз, а також інші держави-партнери не залишилися осторонь і продовжують надавати нам технічну та експертну допомогу. Ми вдячні за таку багатосторонню підтримку”, - зазначив Сергій Устименко.
Водночас він висловив впевненість, що за сприяння Європейського Союзу тенденцію руху вперед із вирішення питань регулювання процесів трудової міграції, посилення соціального захисту трудових мігрантів і створення умов для продуктивної зайнятості на національному ринку праці буде збережено.
Також на засіданні українська делегація представила 2 презентації на теми: «Міграційна ситуація в Україні – тенденції та рішення», в якій особливий наголос було зроблено на нових викликах для України, пов’язаних із вирішенням проблем внутрішньо-переміщених осіб, а також «Аспекти соціального забезпечення у міграційних процесах ( на основі досвіду України щодо укладення двосторонніх міжнародних договорів)».
Учасниками засідання була підтверджена надзвичайна важливість міжнародного співробітництва у сфері законної трудової міграції та готовність до продовження активного діалогу як на двосторонньому , так і на регіональному рівнях.
Зокрема, була досягнута попередня домовленість між Міністерством соціальної політики України та Міністерством праці та соціальної політики Польщі щодо проведення у 2015 році двостороннього експертного семінару для обговорення актуальних правових та практичних питань трудової міграції між Україною та Польщею.
Крім того, у рамках заходу було ухвалено проект робочої програми панелі з питань міграції та притулку у рамках «Східного партнерства» на 2015 рік, яка зокрема передбачає спільну підготовку та проведення Україною та Швецією експертного семінару з питань дітей без супроводу, які шукають притулок.