• In English
 • Верховна Рада розблокувала використання понад 500 тис. доз вакцини БЦЖ
  опубліковано 20 жовтня 2014 року о 16:36

  Проголосувавши за внесення змін до проекту закону «Про лікарські засоби», Верховна Рада України дозволила використання понад 500 тис. доз вакцин БЦЖ, термін придатності яких закінчується у вересні 2015 р. Про це повідомив під час брифінгу в.о. Міністра охорони здоров’я України Василь Лазоришинець. Цей крок виправить критичну ситуацію із забезпеченням регіонів України цією вакциною до моменту завершення тендерних закупівель.

  Василь Лазоришинець поінформував про стан державних закупівель ліків. Зокрема, він зазначив, що сьогодні, в процесі процедури державних закупівель знаходяться 1 млрд. 521,5 млн. грн. Укладено договорів на 674,4 млн. грн. (для порівняння: на 15 жовтня – 495 млн. грн., на 1 жовтня – 107 млн. грн.). Серед напрямків, за якими укладено договори за останні дні – препарати для хворих на полісахаридоз, аутизм на суму понад 15 млн. грн.

  Якщо станом на 1 жовтня ц.р. в Антимонопольному комітеті було заблоковано торгів на суму 504 млн. грн., то нині всі питання розблоковані.

  «Протягом листопада 2014 р. відбудеться відкриття близько 50 пропозицій учасників державних закупівель за централізованими заходами та державними програмами на суму понад 1,774 млрд. грн., що становить 82,13% від загальної суми, виділеної МОЗ України на державні закупівлі», - наголосив Василь Лазоришинець.

  Як зазначалося на брифінгу, станом на 20 жовтня 2014 року зі складів «Укрвакцини» в регіони за бюджетними програмами поставлено лікарських засобів:

  -  медикаментів для дітей з первинним імунодефіцитом на суму близько 1 млн. грн.;

  -  медикаментів для дітей, хворих на хронічний вірусний гепатит – на суму близько 500 тис. грн.;

  -  вакцини «Пентаксим» – на суму 121 млн. грн.

  За словами очільника Міністерства, МОЗ вживає безпрецедентних заходів, аби виправити ситуацію до моменту завершення тендерних торгів. Зокрема, тривають переговори з Глобальним фондом, зі Світовим банком, з ВООЗ, Червоним Хрестом. Завдяки активній позиції Міністерства, Україна вже отримала гуманітарну допомогу від Грузії, Словаччини, Ізраїлю, США. Найближчим часом відбудеться передача третього траншу гуманітарної допомоги від ВООЗ.

  Окрім того, рішенням Колегії МОЗ України від 17 жовтня ц.р. у Міністерстві охорони здоров’я та у всіх областях створені штаби, які жорстко контролюватимуть наявність залишків ліків в регіонах та оперативно вирішуватимуть питання перерозподілу ліків та виробів медичного призначення.

  20 жовтня 2014 р. відбулося підписання Меморандуму про взаєморозуміння та співпрацю між Міністерством охорони здоров’я і громадськими організаціями, які працюють в сфері охорони здоров’я. Це дозволить полегшити співпрацю з фармкомпаніями в частині узгодження вартості ліків та прискорення процесу постачань до медзакладів.

  Крім того, МОЗ вивчило пропозицію окремих пацієнтських організацій щодо можливості передачі повноважень по закупівлям ліків силовим відомствам, які, згідно з законодавством, можуть за скороченою процедурою проводити держзакупівлі. Юридичне управління Міністерства охорони здоров’я після вивчення цього питання констатує, що, на жаль, в правовому полі неможливо прискорити закупівлю ліків таким шляхом. Це пов’язано з тим, що за скороченою процедурою закупівлі Міноборони та МВС можливо проводити виключно для потреб армії та Нацгвардії. В той же час ліків, вакцин та виробів медичного призначення потребують всі без виключення регіони України. Для того, аби за скороченою процедурою проводились тендерні закупівлі по всім нозологіям, потрібне внесення змін до чинного законодавства Верховною Радою України, яка зможе провести їх після завершення парламентських виборів та прийняття присяги новим складом депутатів.

  Таким чином, МОЗ вважає недоцільним та небезпечним зупинення вже розблокованих питань держзакупівель.

  Василь Лазоришинець вкотре наголосив, що завдання по забезпеченню ліками, яке Уряд поставив перед МОЗ, зараз вирішується кількома шляхами: розблокуванням тендерних закупівель, залученням гуманітарної допомоги, залученням міжнародних грантів та допомогою пацієнтських організацій, які активно співпрацюють з Міністерством по перерозподілу ліків в різних регіонах України.

  Довідково

  Згідно з тендерним законодавством, термін, протягом якого можливо здійснити закупівлю ліків за умови неоскарження та неблокування процесу зацікавленими сторонами, сягає не менше 30 робочих днів (1,5 місяці):

  - публікація пропозицій та рішення комітету про початок процедури тендерних торгів – 13 робочих днів;

  - розгляд та оцінка пропозицій за скороченою процедурою – до 10 робочих днів;

  - акцептування та підписання договорів – близько 14 днів;

  - реєстрація в казначействі – близько 3 робочих днів.