• In English
 • Арсеній Яценюк звернувся до Парламенту ухвалити пакет антикорупційних законопроектів, внесених Урядом і Президентом
  опубліковано 06 жовтня 2014 року о 14:13

  Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк сподівається, що Верховна Рада України 7 жовтня ухвалить пакет антикорупційних законопроектів: урядові проекти законів щодо обов’язкового оприлюднення даних про реальних власників компаній та власників нерухомого майна, а також щодо запобігання корупції, та президентський законопроект про Національне антикорупційне бюро. Про це Глава Уряду сказав на засіданні Кабінету Міністрів України в понеділок, 6 жовтня.

  Арсеній Яценюк нагадав, що Уряд України звернувся до Голови Верховної Ради України провести позачергове засідання Парламенту для ухвалення пакету антикорупційних законів, і це засідання відбудеться 7 жовтня. «Разом із Президентом ми обговорювали питання щодо голосування за пакет законів по боротьбі з корупцією», - додав він.

  Глава Уряду наголосив, що в Кабінету Міністрів є чіткий план, «яким чином в Україні боротися з корупцією». Цей план, за його словами, складається з трьох блоків, перший із яких – дерегуляція: «Якщо в чиновника є надто багато повноважень і цього чиновника не контролюють, то він зразу починає збирати гроші за свої повноваження, якими його наділила держава».

  Тому, підкреслив Глава Уряду, Кабінет Міністрів України вже прийняв низку ключових рішень щодо дерегуляції, «а відповідно - зменшення корупції в органах державної влади». Зокрема, Уряд прийняв рішення скоротити кількість органів державної влади з контролюючими функціями з  56 до 27, скоротити кількість контролюючих функцій з 1100 до 680 на даному етапі, а також обмежити перевірки: «Два місяці тому Уряд через Парламент прийняв рішення, яке забороняє здійснювати перевірки суб'єктів підприємницької діяльності до кінця поточного року, крім Державної фіскальної служби».

  Другий блок антикорупційних ініціатив, на яких наполягає Уряд, - «два законопроекти, які вносяться Кабінетом Міністрів України і які суттєво вплинуть на те, щоби корумповані чиновники не були у владі і щоб їх виявляли».

  Проект закону «Щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів» зобов’язує будь-які суб'єкти підприємницької діяльності: компанії, акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю - розкривати всю інформацію про реальних власників компаній: «Сьогодні компанії зареєстровані на офшори, а фактичними власниками компаній можуть бути чи то державні службовці, чи то члени Уряду, чи то працівники Адміністрації Президента, і побачити це неможливо. Тому перше основне завдання цього закону – це розкриття інформації про всіх реальних власників будь-яких українських компаній. Щоб чиновники не ховалися за родичами, за офшорами, за членами сім'ї чи будь-якими іншими особами, які є номінальними власниками».

  Ще одна новація в цьому законі, за словами Глави Уряду, - «після ухвалення закону будь-який громадянин України отримає доступ до інформації про власників всього нерухомого майна в Україні»: «Побачимо, у кого які будинки, квартири, нерухомість і отримаємо реальний доступ до всіх баз даних всієї нерухомості в країні».

  Арсеній Яценюк закликав парламентарів ухвалити цей законопроект: «Сподіваюся, членам Парламенту немає чого боятися з приводу розкриття інформації про власників компаній і про нерухомість та іншу власність».

  Ще один проект закону Кабінету Міністрів, - про запобігання корупції. Арсеній Яценюк назвав його «Антикорупційним кодексом» і повідомив, що законопроект розроблявся разом із західними експертами, зокрема зі США: «Ми його допрацьовували декілька разів, і зараз, після прийняття рішення Уряду, направимо остаточну редакцію на розгляд у Верховну Раду України».

  «Закон про боротьбу з корупцію сконцентрований на чиновників 1-3 категорії - починаючи з членів Уряду, Адміністрації Президента, міністрів і закінчуючи керівниками центральних органів виконавчої влади, головами місцевих адміністрацій», - сказав Арсеній Яценюк.

  За його словами, закон передбачатиме введення обов’язкового електронного декларування доходів і витрат всіх державних чиновників 1-3 категорії: «Будь-яка людина може отримати доступ до цієї електронної декларації».

  Крім того, розширюється перелік власності, яка підлягає декларуванню: «У тому числі будуть декларуватися дорогоцінності, метали, готівкова валюта, готівка як така - те, що не попадає в поточну декларацію».

  Також законопроектом вводиться процедура моніторингу життя високопосадовців: «Спеціальна національна комісія матиме повноваження під час перевірки декларацій високопосадовців отримувати інформацію з інших джерел, - чи відповідає те, що написано в декларації, стилю життя, який веде той чи інший чиновник у високих кабінетах».

  «При розробці цього законопроекту ми отримали передовий світовий досвід, і саме цей закон, як і закон щодо розкриття інформації про власників компаній і власників нерухомості, мають стати суттєвими кроками на шляху до реальної боротьби з корупцією. Прозорість і доступ до інформації, звітування, перевірка звітів», - підкреслив Глава Уряду.

  Також Урядовий законопроект передбачає суттєве підвищення відповідальності за корупційні діяння.

  Глава Уряду також нагадав, що завтра Верховна Рада розгляне Президентський законопроект про створення Національного антикорупційного бюро: «Сподіваємося, що весь пакет законів про боротьбу з корупцією – це два урядових законопроекти і один президентський – будуть підтримані Парламентом. Це в тому числі і тест для парламентарів на вибори - чи готові на словах, чи все-таки на ділі шляхом голосування підтримувати рішення про реальні кроки, спрямовані на боротьбу з корупцією в Україні».

  «Якщо не прийняти ці закони, то залишиться схема, де ганяються за дрібними чиновниками, а високопосадовці, судді, прокурори, правоохоронна система знаходяться під корупційним імунітетом», - підкреслив він.

  «Сподіваємось на підтримку Верховною Радою України всіх трьох законодавчих ініціатив, які внесені Урядом і Президентом», - сказав Глава Уряду.