• In English
 • Євген Нищук взяв участь у нагородженні премією Леха Валенси
  опубліковано 30 вересня 2014 року о 09:33

  Міністр культури Євген Нищук взяв участь у нагородженні щорічною премією Леха Валенси, що 29 вересня відбулося у м. Гданськ (Республіка Польща). Церемонія пройшла у приміщенні Старої Ратуші в самому центрі міста. Цьогоріч ініціатор премії Лех Валенса та члени Комітету премії вирішили присудити поважну нагороду українському громадському руху, що сформувався під час Революції Гідності на Євромайдані.

  «Зараз багато людей у Європі і Польщі підтримують Україну і головне в цій підтримці – це солідарність. Важливо, щоб зусилля усіх були одночасно направлені в єдине місце, – сказав у своїй промові Лех Валенса. – Коли Україна позбулась ядерної зброї – вона була впевнена у захисті світової спільноти, але зараз ці домовленості, по-суті, у смітнику і ніхто сьогодні не може гарантувати миру в Європі. Тому, як ніколи, ми маємо об’єднатися, бо колись солідарність врятувала Польщу, а тепер вона має врятувати Україну».

  «Нам дуже почесно отримувати цю нагороду, бо це та велика подяка усьому українському народу. Мені дуже приємно згадувати 2004 рік, коли рішуче і мужньо пан Валенса приїжджав на Майдан і це було його великим внеском у ту перемогу. Минуло 9 років і у нас відбувся новий Майдан, головною метою якого стала боротьба за свою свободу та гідність, – сказав Євген Нищук. – У 2004 нам казали, що ми здобули перемогу дуже легко, втім зараз ми платимо страшну ціну, втрачаючи на полях бою наших найкращих синів. Саме тому, найважливіше, що у пана Валенси і дотепер б’ється те саме гаряче революційне серце. В його промові ми без дипломатичних ухилянь почули рішуче усвідомлення того, що ми, українці, нині – щит для всієї Європи. Щит від імперського зла, заради гідного життя та світової солідарності в ім’я миру».

  Церемонію нагородження символічно провели у день народження самого Леха Валенси. В якості подарунку Євген Нищук презентував екс-президенту Польщі та натхненнику і засновнику руху «Солідарність» металеву військову каску з колекції «Українського Дому» у Києві, саме таку, яку вдягали активісти Євромайдану, бажаючи вберегтися від куль снайперів. Особливий малюнок на ній у вигляді козака створив український художник Василь Власюк. «Мистецька душа наших побратимів створювала на касках дивовижні малюнки, – додав Євген Нищук. – Ось, як тут – поєднання мужнього і сильного українського козака, який водночас є мирним і романтичним».

  Разом із Міністром культури у церемонії також взяли участь активні учасники подій кінця 2013 – початку 2014 року. Зокрема, Міністр молоді та спорту та активіст Автомайдану Дмитро Булатов, Київський міський голова Віталій Кличко та Олег Тягнибок, Ольга Богомолець, Андрій Парубій, Тетяна Чорновіл та інші.

  Премія Леха Валенси цьогоріч була вручена всьоме поспіль. Нагорода була заснована у 2007 році для вшанування осіб, що докладають зусиль на боротьбу з політичним терором та за мир у всьому світі, протистоять в боротьбі за краще майбутнє своїх країн і світової спільноти вцілому та популяризують цінності, які лягли в основу польської «Солідарності». Зокрема, її отримали король Саудівської Аравії Абдалла Ібн Абдель Азіз Аль Сауд, іранські правозахисниці, благодійні організації «Польська гуманітарна акція» і її засновниця Яніна Охойська, президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сільва, білоруський дисидент Алєсь Бєляцький. Минулого року премію отримав Михайло Ходорковський. Окрім пам’ятного знаку, українська делегація отримала і грошову нагороду у сумі 100 тис. доларів. Витратити їх було вирішено на потреби української армії.