• In English
 • Повідомлення Уряду щодо здійснених заходів у сфері безпеки та оборони України
  опубліковано 25 вересня 2014 року о 22:29

  Кабінет Міністрів повідомляє, що на виконання рішень Ради національної безпеки і оборони України у період з квітня по вересень поточного року, в тому числі рішення від 28 серпня 2014 р. «Про невідкладні заходи щодо захисту України та зміцнення її обороноздатності», введеного в дію Указом Президента України від 24 вересня 2014 р., було вжито ряд заходів у сфері безпеки та оборони. Зокрема:

   

  1.    Заходи щодо поглиблення співпраці України з ЄС та НАТО 

   

  З березня 2014 року, опинившись один на один з агресією Російської Федерації, Уряд України активізував політичний діалог з провідними країнами світу та Європейського Союзу. Завдяки переговорам з державами-гарантами безпеки України Уряду вдалося не перетворити конфлікт у Криму та на Сході України на внутрішній громадянський конфлікт нашої країни, а зробити його ключовою проблемою безпеки в регіоні. Саме завдяки такій позиції Уряду було досягнуто «Женевських домовленостей», які створили рамкові умови для деескалаціі ситуації навколо України та запобігли прямому вторгненню російських військ.

  Кабінет Міністрів України 29 серпня схвалив та направив до Парламенту проект Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення суверенітету та захисту територіальної цілісності України», яким передбачає скасування позаблокового статусу України та закріплені на законодавчому рівні обов’язковості реалізації курсу на європейську інтеграцію з метою членства у Європейському союзі;     пропонується створення законодавчих передумов для інтеграції України у євроатлантичний безпековий простір. Уряд наголошує, що метою України є отримання спеціального статусу особливого партнера НАТО сьогодні, і набуття членства в Альянсі в короткостроковій перспективі.

   

  2.    Матеріально-технічне забезпечення збройних сил та інших учасників АТО

   

  Вперше за часів незалежності Україна зіштовхнулася з військовою агресією. Незважаючи на умови важкої фінансової кризи, Уряд у 2014 році збільшив видатки на оборону та безпеку на 18,5 млн. грн., що на 40,7 відсотка більше факту попереднього року. Таким чином Уряд фінансово забезпечив виконання рішення РНБОУ щодо проведення антитерористичної операції.

  На засіданні Кабінету Міністрів України 30 травня 2014 року Міністерству оборони було доручено невідкладно переглянути систему забезпечення Збройних Сил, зокрема, харчуванням, та порядок постачання матеріально-технічних засобів з урахуванням практичного досвіду, отриманого під час проведення антитерористичної операції. На виконання доручення було вдвічі збільшено норми харчування для учасників АТО,

  Протягом всього часу проведення АТО на кожному з чергових та позачергових засідань Уряду розглядалися потреби Міноборони, Міністерства внутрішніх справ та інших силових структур. Ці матеріально-технічні потреби були забезпеченні належним фінансуванням. 

  Рішенням Уряду для забезпечення потреб армії з 1 квітня розпочалось розміщення державних цінних паперів. До вересня 2014 р. установами Ощадбанку реалізовано казначейських зобов’язань на суму понад 150 млн. грн.

  З серпня 2014 р. тимчасово встановлено військовий збір. Це  дозволило лише протягом першого місяця додатково акумулювати до державного бюджету 300 млн.грн.

  Уряд відповідною Постановою пришвидшив та спростив передачу військової техніки, озброєння та боєприпасів між силовими відомствами.

  1 липня Верховною Радою прийнято ініційовані Урядом зміни до Податкового кодексу України, якими тимчасово, на період проведення АТО, звільняються від оподаткування ПДВ з ввезення та постачання на митній території України спеціальних засобів індивідуального захисту (каски, підшоломи, бронежилети); лікарських засобів та медичних виробів.

  Урядом розроблено проекти Законів «Про створення і виробництво озброєння, військової і спеціальної техніки» та «Про військово-технічне співробітництво».

  Урядом розроблено, а Верховною Радою ухвалено Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо спрощення ввезення продукції оборонного призначення» та Закон України  «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування продукції оборонного характеру», які значно спрощують ввезення продукції для військових потреб. 2 вересня 2014 року Закони підписані Президентом України та набули чинності.

   

  3.    Політичні та економічні заходи, направлені на припинення агресії Росії проти України

   

  13 березня проурядова коаліція у Верховній Раді в умовах небезпеки територіальній цілісності України та дискредитації внутрішніх військ під час Революції гідності ухвалила Закон «Про Національну Гвардію». Розуміючи важливість оперативного вирішення питань обороноздатності держави, Уряд невідкладно виділив з резервного фонду держбюджету майже 7 млрд. грн.

  На виконання прийнятого парламентом з ініціативи Уряду Закону України «Про санкції» 12 вересня Кабінетом Міністрів схвалено та внесено на розгляд РНБОУ пропозиції щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів до 209 юридичних та понад 1000 фізичних осіб, причетних до підтримки агресії РФ проти України.

   

  4.    Соціальні гарантії та матеріальне забезпечення учасників АТО

   

  Постановою №413 Урядом затверджено порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції.

  Рішенням Уряду вдвічі збільшено грошове забезпечення учасників АТО (постанова № 158 від 4 травня). Таку виплату збережено також для осіб, які після перебування в зоні АТО знаходяться на лікуванні.

  Рішеннями Уряду (розпорядження №729-р від 13 серпня та постанова №476 від 23 вересня) сумарно виділено майже 29 млн.грн. на закупівлю житла для сімей загиблих військовослужбовців.

  Для здійснення соціального забезпечення та реабілітації учасників АТО Урядом створено Державну службу з питань ветеранів та учасників АТО.

   

  5.    Захист та облаштування державного кордону

   

  На виконання доручення Прем’єр-міністра розроблено проект Указу Президента «Про позначення на місцевості українсько-російського державного кордону», що передбачає демаркацію державного кордону з Російською Федерацією в односторонньому порядку.

  3 вересня на засіданні Уряду було представлено План дій «Відновлення України». В рамках Плану розпочато проект «Стіна». Прем’єр-міністр Аресній Яценюк наголосив, що мова йде про повне переоблаштування державного кордону між Україною та Російською Федерацією. На реалізацію проекту «Стіна» Уряд вже виділив 100 млн.грн. Розпочато роботи з будівництва інженерних споруд, перший етап робіт планується завершити 30 вересня.

  17 вересня було прийнято розпорядження Кабінету Міністрів «Про затвердження плану заходів щодо побудови охорони українсько-російського державного кордону та адміністративного кордону з Автономною Республікою Крим».

  З метою забезпечення громадської безпеки Урядом тимчасово припинено рух через 16 з існуючих 65 пунктів пропуску державного українсько-російського кордону.

   

  6.     Заходи у сфері кібербезпеки та захисту  інформаційного простору

   

  Адміністрацією Держспецзв’язку у вересні внесено на розгляд КМУ проект Закону України «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України. Також внесено на розгляд Уряду проект постанови «Про затвердження Програми захисту державних інформаційних ресурсів від протиправного втручання в їх діяльність».

  Кабінетом Міністрів схвалено проект Указу Президента «Про Стратегію забезпечення кібернетичної безпеки України» і подано на розгляд Президента України.