• In English
  • У МОЗ обговорили в діалозі з громадськістю та ЗМІ актуальні питання проведення державних закупівель
    опубліковано 24 вересня 2014 року о 11:55

    У МОЗ відбулася спільна нарада з представниками громадських організацій та ЗМІ, присвячена проблемним питанням здійснення державних закупівель.

    Під час наради Перший заступник Міністра охорони здоров’я Руслан Салютін поінформував присутніх, що попри зростання курсу валюти, уведення ПДВ на лікарські засоби та ще низку об’єктивних та суб’єктивних причин МОЗ вдалося провести держзакупівлі на суму вже 450 млн. грн., тобто понад 20% від усіх державних програм.

    «Практика цьогорічних закупівель показує, що лише 2% постачальників вийшли на торги із цінами 2013 року, всі інші, попри домовленості та різного роду меморандуми, підвищили ціни у декілька разів. Дивує, що саме національні виробники є «лідерами» націнок, – їх пропозиції сягають до 150% перевищення очікуваної вартості препаратів. Але ми розуміємо, що живемо в таких реаліях, але не закуповувати ліки взагалі ми не маємо права», – констатував Руслан Салютін.

    За словами директора Департаменту економіки та ресурсного забезпечення МОЗ України Антона Басіна, існує ще ряд проблем, які не лише не дозволяють, а й блокують проведення державних закупівель. Зокрема, за заявами учасників тендерів Антимонопольним комітетом призупинені торги щодо ряду напрямків, серед яких закупівля антиретровірусних препаратів та ліків проти туберкульозу. Нині в АМКУ знаходиться вісім таких скарг. Низька якість підготовки тендерної документації учасниками закупівель також має свої «плоди». Наприклад, МОЗ України був вимушений переоголосити торги за більшістю лотів із закупівлі ліків для дітей, хворих на гемофілію, через недбалість в оформленні документів.

    Директор Департаменту медичної допомоги МОЗ Світлана Хотіна озвучила ще одну проблему, яка перешкоджає вчасному перебігу процедури закупівель. За її словами, деякими представниками громадських організацій, які є членами робочих груп, доволі часто ігнорується участь на засіданнях, що призводить спочатку до відсутності кворуму, а надалі й до зриву здійснення державних закупівель.

    «Я вдячний представникам громадських організацій та представникам ЗМІ, які приєдналися до нашої зустрічі, аби разом подолати ті бар’єри, що нині виникли перед нами та не дають повноцінно провести державні закупівлі. Попри всі необґрунтовані негативні виступи деяких громадських організацій щодо недолугого проведення тендерів, ми налаштовані на діалог, ми бажаємо прозорості та виваженості в закупівлях – тому ми тут і зібралися, аби узгоджено робити спільну справу та забезпечити наших пацієнтів необхідним лікуванням, і як це можливо, швидше. Бо кожна секунда зволікання із закупівлями варта життя пацієнтів», – зазначив Перший заступник Міністра охорони здоров’я.

    Виконуючий обов’язки Голови громадської Ради при МОЗ Роман Ступницький погодився із твердженням Першого заступника Міністра щодо активнішої позиції громадськості в підтримці тендерних закупівель Міністерства. Роман Ступницький також висловив думку щодо необхідності прискорення процедур розгляду скарг Антимонопольним комітетом аби розблокувати торги.

    Представник громадської організації «Медконтроль» Анастасія Крижанівська запропонувала учасникам наради конструктивну пропозицію щодо зміни низки нормативно-правових актів стосовно реферування цін в державних закупівлях, аби уникнути їх непрозорості. Зі свого боку фахівці Міністерства охорони здоров’я запропонували представникам об’єднань громадян долучитися до розробки необхідних змін.

    На жаль, не усі учасники наради були готові до конструктивного діалогу. Ряд громадських організацій, що опікуються захистом хворих на ВІЛ/СНІД та туберкульоз, не вбачають в подібних зібраннях узгодження спільних дій та не готові до діалогу в сучасних умовах.

    Наприкінці зустрічі Руслан Салютін зазначив, що фахівці МОЗ плідно співпрацюють з колегами з Антимопольного комітету для пришвидшення процедур розгляду скарг та закликав усіх інших учасників процесу закупівель бути не лише соціально відповідальними перед пацієнтами України, а й залучатися до конструктивного та зваженого партнерського діалогу, аби найближчим часом розблокувати проблемні торги та протягом уже декількох тижнів вийти на 100% закупівлі.