• In English
 • Мінкультури: Експонати виставки "Крим: золото і таємниці Чорного моря" повертаються в Україну
  опубліковано 29 серпня 2014 року о 13:45

  «Вся колекція виставки «Крим: золото і таємниці Чорного моря» буде повернена в Україну, всі 2 111 предметів. Про це заявила  заступник Міністра культури України з питань європейської інтеграції Світлана Фоменко на брифінгу в Будинку Уряду сьогодні, 29 серпня.

  За її словами, кінець тимчасового зберігання експозиції наступає 31 серпня, коли буде останній день демонстрації. Упродовж вересня планується повернути виставку в Україну.

  «Вже 1 вересня співробітники Національного історичного музею будуть в Амстердамі з метою демонтажу, пакування виставки і її відправлення в Україну. Юридично повністю оформлено повернення  19 головних експонатів», - повідомила Світлана Фоменко.

  При цьому вона зазначила, що коли «ми говоримо про скіфське золото, то говоримо саме про ці 19 експонатів - це найцінніші експонати: скіфський шолом та меч, які і являють собою ядро експозиції».

  Зберігачем всієї колекції визначено Національний історичний музей України, він знаходиться в Києві і має все необхідне обладнання для того, щоб зберігати цю колекцію і експонувати її.

  Водночас Світлана Фоменко зазначила, що 20 серпня археологічний Музей Алларда Пірсона, де експонується виставка,  оприлюднив заяву про неможливість повернення експонатів до України, доки це питання не буде  вирішено у судовому порядку.

  «На сьогодні Мінкультури України не згодне з цією позицією і ми вживаємо всіх заходів для неможливості реалізації такої ідеї музею», - зазначила Світлана Фоменко.

  «Ми плануємо повернути всю виставку вже у вересні. Якщо ми не досягнемо принципової згоди під час перебування представників нашого музею, ми готові вирішувати подальшу долю експозиції судовим арбітражним шляхом», - повідомила заступник Міністра. При цьому вона підкреслила, що така ситуація не є критичною, адже «нідерландська сторона не передає цю експозицію ані нам, на територію континентальної України, ані кримським музеям».

  «Тобто, на нашу думку, питання полягає в суто юридичній площині, яке буде вирішено найближчим часом», - сказала Світлана Фоменко.

  У разі, якщо не вся колекція буде повернена одразу в Україну, вона буде знаходитися на тимчасовому зберіганні в Музеї Алларда Пірсона.

  «В усіх контрактах, які були укладені між музеями, а музеї - це не власники музейного фонду країни, вони знаходяться в стані оперативного управлінця музейними предметами, в усіх контактах прописано, що всі музейні предмети є власністю України», -  наголосила Світлана Фоменко.