15 серпня 2014 року в Міністерстві освіти і науки України відбувся брифінг щодо початку нового навчального року в закладах освіти Донбасу. Брифінг був проведений за результатами наради керівництва МОН з освітянами Донбасу – начальниками управлінь освіти і науки Донецької та Луганської ОДА, директорами шкіл та ректорами вищих навчальних закладів Донбасу – про початок навчального року в регіоні.
У брифінгу взяли участь Міністр освіти і науки Сергій Квіт, заступник Міністра Павло Полянський, в. о. директора департаменту кадрової політики освіти і науки Міністерства охорони здоров’я Олександр Волосовець, начальник управління освіти і науки Донецької ОДА Юрій Соловйов, начальник управління освіти і науки Луганської ОДА Ірини Цимбал та ректор Луганського національного університету імені Тараса Шевченка Віталій Курило.
Міністр зазначив, що ситуація у регіоні насправді під контролем: «У першу чергу, я хотів би подякувати за це нашим начальникам обласних управлінь освіти з Донбасу».
Сергій Квіт підкреслив, що у більшості шкіл на Донбасі навчальний рік розпочнеться 1 вересня і всіх дітей буде забезпечено місцями у школах.
Однак, за словами Міністра, проблема в тому, що значна кількість школярів та студентів знаходяться на тих територіях, де зараз тривають бойові дії і тому призначити одну дату початку навчального року неможливо: «На більшості території Донбасу школи почнуть працювати з 1 вересня. На територіях, де зараз тривають бойові дії, навчання почнеться тоді, коли навчальні заклади зможуть це зробити». Також Міністр повідомив, що рішення стосовно відкриття шкіл прийматимуть місцеві органи влади, а щодо початку навчання у вищих навчальних закладах рішення прийматимуть самі ВНЗ.
Міністр нагадав, що терміни закінчення прийому документів від абітурієнтів для вступу до ВНЗ на Донбасі перенесено до 15 вересня, з тим, щоб навчальний рік почався з 1 жовтня: «Я вірю, що у переважній більшості вищих навчальних закладів навчальний рік для першокурсників почнеться з 1 жовтня».
Сергій Квіт зазначив, що студенти, які залишили територію Донбасу та переїхали в інші області України, часто звертаються до Міністерства з питань переведення: «Ми не переводимо всіх студентів організовано. Ми не надаємо преференцій для переведення студентам з Донбасу так, як студентам із Криму (згідно зі спеціально прийнятими законами). Студенти можуть переводитися в установленому порядку, якщо знаходять собі місце в іншому вищому навчальному закладі».
У зв’язку з цим Міністр повідомив про рішення, прийняте під час сьогоднішньої наради, а саме: студентам, які опинилися за межами Донбасу, буде дозволено на перший семестр влаштовуватися на навчання у вищі навчальні заклади тих регіонів, до яких вони переїхали: «Вони зможуть там вчитися, умовно кажучи, це буде статус вільного слухача. Студенти отримають довідки про оцінки з тим, щоб вони змогли потім повернутися додому і продовжити навчання у своїх ВНЗ на Донбасі».
У свою чергу, начальник управління освіти і науки Луганської ОДА Ірина Цимбал повідомила, що в області 678 загальноосвітніх навчальних закладів. З них зруйновано 73. А разом з дошкільними та позашкільними закладами зруйновано 112. Лутугінська гімназія на Луганщині, на жаль, зруйнована повністю.
«Щодо готовності навчальних закладів до нового навчального року – 246 загальноосвітніх навчальних закладів на звільнених територіях готові приймати дітей. Наповнюваність навчальних закладів у Луганській області 46,8%. І ми зможемо всіх дітей, які знаходяться на звільнених територіях, забезпечити місцями у навчальних закладах. Сподіваємося, що найближчим часом буде звільнена вся територія Луганської області і всі діти зможуть прийти до школи», - наголосила Ірина Цимбал.
Під час брифінгу начальник управління освіти і науки Донецької ОДА Юрій Соловйов повідомив, що із 1093 шкіл Донецької області, станом на 14.08.2014, постраждало 168, із 1158 дошкільних навчальних закладів – 41, із 157 позашкільних навчальних закладів – 4, із 111 професійно-технічних навчальних закладів – 12, із 82 вищих навчальних закладів – 15. Загалом, вщент постраждалих налічується до 10 навчальних закладів.
Завершуючи брифінг, Міністр освіти і науки України Сергій Квіт наголосив: «Всі наші освітяни на Донбасі мобілізувалися та готові прийняти виклики, які поставило перед ними життя. Я вірю, що ці виклики спонукають нас до активного реформування системи освіти в Україні».