• In English
 • Підбито підсумки діяльності АМКУ за перше півріччя 2014 року
  опубліковано 06 серпня 2014 року о 19:17

  6 серпня на прес-конференції в.о. Голови Антимонопольного комітету України Микола Бараш повідомив про підсумки діяльності Комітету за І півріччя 2014 року.

  За його словами, за звітний період до органів Антимонопольного комітету України надійшло близько 2941 звернення громадян з приводу порушень законодавства про захист економічної конкуренції, що свідчить про підвищення довіри до органів Комітету. Також за цей період Антимонопольним комітетом України виявлено та прийнято рішення стосовно понад 3177 порушень законодавства про захист економічної конкуренції. Розмір економічного ефекту, досягнутого внаслідок такої діяльності, склав понад 722,2 млн. грн.

  Основним із позитивних чинників результатів роботи Комітету є визначення пріоритетних напрямків роботи Комітету. За І півріччя були, зокрема, проведені дослідження на ринках транспорту, зв’язку, житлово-комунальних послуг та медичних препаратів. Триває дослідження ціноутворення великими учасниками ринку світлих нафтопродуктів, скрапленого газу та стисненого газу. Також завершено збирання доказів у справі про ціновий картель між 15 великими торговельними мережами та дослідницькою компанією.

  Підсумки діяльності Антимонопольного комітету у І півріччя 2014 року у порівнянні з аналогічним періодом 2013 року свідчать про зменшення кількості порушень на певних ринках, що значною мірою є наслідком активної роботи Комітету на зазначених ринках у минулі роки. Так, зменшилася кількість виявлених порушень на ринках ритуальних послуг, будівництва та будівельних матеріалів, а також на ринках агропромислового комплексу.

  Крім того, Микола Бараш висловив думку про те, що зменшення загальної кількості порушень законодавства про захист економічної конкуренції стало наслідком політики Комітету, спрямованої на більш широке застосування попереджувальних заходів з метою запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції задля розвитку чесної конкуренції.

  Зокрема, розширилася практика внесення органами Комітету рекомендацій стосовно припинення дій (бездіяльності), що містять ознаки порушень. За І півріччя 2014 року у такий спосіб припинено 1843 дій, що містили ознаки порушень законодавства. Це майже на 32,8 % більше, ніж за січень - червень 2013 року.

  Особливо показовою зміна форм діяльності Комітету є у сфері протидії недобросовісній конкуренції, зокрема, стосовно розміщення на упаковці товарів, у рекламі неповних чи неточних відомостей. У поточному році, якщо порушення не завдавали значних збитків споживачам і суспільству, органи Комітету застосовували практику внесення рекомендацій стосовно першого порушення, завдяки чому було припинено 89 % порушень цього виду.

  З огляду на складну фінансово-економічну ситуацію в країні Комітетом змінено і політику щодо накладання штрафів, що могли б негативно позначитись на господарській діяльності та фінансовій стабільності підприємств. Так, передбачені законодавством заходи щодо розгляду справ, які передбачають накладання штрафів вживаються тільки у випадках, коли суб’єкти господарювання не виконують рекомендацій Комітету та не забезпечують припинення дій, що мають ознаки порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

  За звітний період на порушників законодавства про захист економічної конкуренції було накладено штрафи на загальну суму у розмірі понад 19,48 млн. грн. При цьому, Микола Бараш наголосив, що значно підвищився рівень сплати порушниками штрафів, він склав близько 83 %.

  Слід також зазначити, що станом на сьогодні лише в органах Державної виконавчої служби знаходяться підтверджені в судах виконавчі провадження по рішенням органів Комітету на суму більше 83 млн. грн., а на розгляді в судах знаходяться питання щодо штрафів на загальну суму понад 423 млн. грн.

  Також предметом постійної уваги органів Комітету у І півріччі 2014 року залишалася сфера закупівель за державні кошти. У зв’язку із внесенням змін до законодавства про державні закупівлі, на офіційному веб-порталі Комітету розміщено зведені відомості про рішення органів Комітету щодо визнання вчинення суб'єктами господарювання порушень законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосувалися спотворення результатів торгів (тендерів), а також щодо можливого подальшого судового розгляду цих рішень, їх перевірки, перегляду органами Антимонопольного комітету України.

  Протягом І півріччя поточного року до Комітету, як до органу оскарження у сфері державних закупівель, надійшло 418 скарг, прийнято 718 рішень. Зобов’язано відмінити процедуру конкурсних торгів у 70 випадках, внести зміни до документації конкурсних торгів – у 84.

  Показники діяльності у І півріччі 2014 року, попри політичну ситуацію в країні, свідчать про ефективність роботи та підвищення довіри громадян до органів Антимонопольного комітету України.