На другому засіданні Координаційного комітету проекту Твіннінг «Допомога у розвитку відкритого і прозорого ринку земель сільськогосподарського призначення в Україні» українські фахівці та експерти ЄС підбили підсумки роботи за перше півріччя та визначили графік проведення заходів до кінця 2014 року. Незважаючи на напружену ситуацію в Україні, партнерам у рамках проекту вдалося продуктивно провести низку заходів.
У першому півріччі під час місій іноземні експерти здебільшого вивчали стан справ на рівні центрального апарату Держземагентства України і його територіальних управлінь та знайомилися з українським законодавством у сфері земельних відносин. За результатами цієї роботи експерти розробили та представили фундаментальні звіти, що стосуються організаційно-функціонального аналізу діяльності Державного агентства земельних ресурсів України та аналізу прогалин у земельному законодавстві. Основні загальні рекомендації включають: необхідність розробки всеосяжної Стратегії управління земельними ресурсами, що включатиме цілі, завдання, часові та бюджетні рамки для всіх основних питань у сфері земельних відносин; визначення завдань, які наразі виконують державні органи, однак які можна було б передати для виконання третім сторонам. Окремий розділ у звіті про аналіз прогалин земельного законодавства присвячено консолідації земель, для запровадження якої Держземагентство України розробило відповідний законопроект. Слушні рекомендації європейських експертів будуть враховані при доопрацюванні цього та інших проектів законодавчих актів.
Навчання – це один з найбільш важливих компонентів проекту. Адже під час навчальних заходів європейські експерти зможуть поділитися передовим досвідом у сфері земельних відносин у своїх країнах. Звіт з оцінки навчальних потреб працівників як центрального апарату Держземагентства України, так і його територіальних підрозділів дозволив виділити пріоритетні теми для навчальних курсів. Оскільки загалом ресурси проекту обмежені, ухвалено рішення підготувати 90 тренерів (по 30 тренерів на пріоритетну сферу: обіг земель (включаючи оцінку земель); консолідація земель і землеустрій; управління землями (включаючи землі державної власності); а також 30 осіб на рівні керівництва. У свою чергу тренери підготують спеціалістів для навчання більшості персоналу земельного відомства на центральному і обласному/районному рівнях. Фактично навчальні курси розпочнуться вже у листопаді цього року.
Довідково
Реалізацію проекту Твіннінг «Допомога у розвитку відкритого і прозорого ринку земель сільськогосподарського призначення в Україні» розпочато 8 січня 2014 року. Строк реалізації проекту – 21 місяць.
Право на реалізацію проекту зі сторони ЄС було надано консорціуму, який складається з Королівства Нідерландів, Федеративної Республіки Німеччина і Литовської Республіки.
Загальною метою проекту Твіннінг є:
розвиток ринку сільськогосподарських
земель в Україні, що є однією з
найважливіших урядових
проблем. Розвиток ринку земель у
сільській місцевості розглядається як стимул для розвитку
економіки України;
допомога у створенні ринкової земельної та аграрної політики на основі запровадження ефективного ринку земель. Ціноутворення на землю повинно відповідати якнайбільше механізмам ринкової економіки, в поєднанні з необхідністю забезпечити гідні умови життя для фермерів і сталі умови розвитку сільської місцевості.
Крім цього, до остаточних цілей проекту можна віднести:
поліпшення існуючої законодавчої та інституційної бази із землеустрою
та управління земельними
ресурсами;
удосконалення земельного законодавства
на основі найкращих практик
ЄС;
підвищення професійної спроможності фахівців, залучених до чотирьох пріоритетних секторів:
1) обіг земель (включаючи оцінку земель);
2) консолідація земель і землеустрій;
3) управління землями (включаючи управління землями державної власності);
4) земельний кадастр і розбудова ЗІС.
Робочий план проекту Твіннінг, який був узгоджений як представниками України, так і представниками консорціуму країн-членів ЄС, складається із трьох компонентів:
Компонент 1. Поліпшення існуючої законодавчої та інституційної бази із землеустрою та управління земельними ресурсами;
Компонент 2. Удосконалення земельного законодавства на основі найкращих практик ЄС;
Компонент 3. Підвищення професійної спроможності фахівців у 4 пріоритетних секторах.