• In English
 • Сергій Рудик: Ми вдосконалюємо продаж прав оренди на землі сільгосппризначення, що захистить права 7 мільйонів селян
  опубліковано 23 липня 2014 року о 09:19

  Держземагентство України розробило законопроект, яким передбачається формування ефективного та сталого землекористування, створення сприятливих інвестиційних умов та захист прав землевласників та землекористувачів. Про це повідомив Голова Держземагентства України Сергій Рудик на прес-конференції у Кабінеті Міністрів України.

  Проектом Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку продажу права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення” передбачається заборонити продаж земель сільгосппризначення, які забезпечують товарне сільгоспвиробництво, та  започаткувати продаж права оренди, а не землі.

  «Прийняття даного законопроекту дасть можливість захистити права 7 мільйонів селян, які набули права на земельні паї загальною площею майже 28 мільйонів гектарів, їх родин та нащадків, а також сприятиме створенню на селі міцного економічно активного середнього класу, посиленню впливу держави та територіальної громади на земельно-господарські відносини на селі», – розповів Сергій Рудик.

  Практична реалізація зазначеного законопроекту приведе до зростання інвестиційної привабливості аграрного сектора, зокрема через розвиток іпотечного кредитування під заставу права оренди земель сільськогосподарського призначення. Суттєво підвищиться і ефективність використання природно-ресурсного потенціалу земель сільськогосподарського призначення та забезпечення стратегічної продовольчої безпеки держави.

  Законопроектом встановлюється мінімальний термін оренди земель сільськогосподарського призначення не менше 14 років, що відповідає двом циклам сівозмін. Адже нині, коли дві третини діючих договорів оренди на земельні ділянки сільгосппризначення укладено строком до 5-6 років, орендар мало зацікавлений у збереженні родючості земель. Наразі короткострокова оренда земель призводить до масштабної ерозії земель, яких на сьогодні налічується понад 30% від загальної кількості.

  Також пропонується запровадити новий механізм відчуження права оренди на земельні ділянки сільгосппризначення. Передбачено недопущення скуповування земель сільськогосподарського призначення державної власності, яких на сьогодні нараховується трохи більше 10 млн гектарів.

  Серед іншого законопроект дозволить врегулювати питання можливості розірвання орендодавцем в односторонньому порядку договорів оренди у разі несвоєчасної виплати орендної плати, що запобігатиме закріпаченню селян орендодавцями, які здебільшого  мають широкі фінансові можливості та потужні юридичні служби.

  Крім того, у разі прийняття запропонованого регуляторного акта до економічного обігу буде залучено право оренди на землі сільськогосподарського призначення, що позитивно вплине на ринкове середовище.