• In English
 • Проект адаптованої клінічної настанови "Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини" пройшов експертне обговорення
  опубліковано 27 червня 2014 року о 14:56

  Регіональні позаштатні спеціалісти за фахом "акушерство та гінекологія", "наркологія", "педіатрія", "інфекційні хвороби" обговорили проект адаптованої клінічної настанови «Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини». Під час наради «Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини у наркозалежних жінок та покращення показників здоров’я їх новонароджених», яка проходила у м. Київ 25-26 червня, фахівці мали змогу підняти питання раціональної та ефективної організації надання медичної допомоги цим категоріям жінок та їхнім дітям.

  Нараду організовано та проведено завдяки співпраці Держслужби України соцзахворювань та МБФ «Фонд В.Дж. Клінтона» в Україні за участі експертів ДУ «Український центр контролю за соцхворобами МОЗ України», Національної академії наук України, Всесвітньої організації охорони здоров’я, Дитячого фонду ЮНІСЕФ та ін.

  «В Україні питання профілактики передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини знаходиться під пильною увагою державних органів, медичних працівників та громадськості. Цей показник є одним із ключових у формуванні належної відповіді на епідемію ВІЛ-інфекції. Важливу роль в питанні якісного медичного та соціального супроводу ВІЛ-інфікованих вагітних та вагітних, які мають супутні патології, лежить у площині тісної взаємодії професіоналів різних напрямків. Саме це забезпечує повний перелік послуг, необхідних для майбутньої матері, яка зіштовхнулася з проблемою ВІЛ. За останні 10 років ми констатуємо зниження рівня передачі ВІЛ від матері до дитини більш як у сім разів. Успішно завершився тривалий процес впровадження методу ранньої діагностики ВІЛ у новонароджених шляхом ПЛР (полімеразно ланцюгової реакції). Так, за попередніми даними ДУ «Український центр контролю за соцхворобами МОЗ України», отриманими саме за результатами такого типу діагностики за останні два роки (2012-2013рр.) рівень інфікування дітей їхніми та матерями знизився із 2,5% до 2,2%», - говорить заступник Голови Держслужби України соцзахворювань Олена Єщенко.

  Разом із тим, представник відомства констатує щорічне збільшення кількості дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями. «З початку епідемії ВІЛ-інфекції в Україні (1987 р.) народжено 40 455 дітей, матері яких мають ВІЛ-позитивний статус, з них 10 044 дітей наразі знаходять під медичним наглядом (у 3129 – підтверджено ВІЛ-статус, у 6915 – тривають дослідження щодо уточнення наявності захворювання). Саме вони потребують системного комплексного догляду, як в плані медичної допомоги, так і в плані соціальної та психологічної підтримки. Тому, коли ми говоримо про пріоритетні цілі, які відображені в Загальнодержавній цільовій соціальній програмі протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки, важливим принципом їх досягнення є ефективна профільна взаємодія», - зазначає вона.

  Як зазначила експерт «на сьогодні держава забезпечує досить високий рівень тестувань вагітних на ВІЛ-інфекцію. У 2013 році цей показник становив 99,3%». Крім того, щороку зростає кількість вагітних жінок, які дізналися про свій ВІЛ-статус до початку вагітності, що дозволяє правильно скоригувати надання медичної допомоги в процесі вагітності, враховуючи захворювання. Саме тому в процесі створення такого фундаментального документу як клінічна настанова «Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини» основоположною є позиція спеціалістів на місцях, які представляють різні профілі, однак є дотичними до питання.

  Також в ході наради консультант ВООЗ та ЮНІСЕФ Мері Хепберн презентувала досвід Великої Британії щодо надання допомоги жінкам, які вживають наркотики з можливістю пілотування зазначених практик в Україні. В процесі обговорення регіональні спеціалісти з Київської, Полтавської, Дніпропетровської областей поділилися практичним досвідом робота з зазначеними категоріями пацієнтів, зокрема, в контексті надання інтегрованих послуг.