• In English
 • Заступник Міністра соцполітики окреслила сучасні демографічні тенденції в Україні на конференції у Празі
  опубліковано 12 червня 2014 року о 14:38

  Заступник Міністра соціальної політики України Наталія Федорович в рамках участі у регіональній Конференції „Діалог в галузі народонаселення і розвитку: створення людського капіталу для процвітання у Східній Європі та Центральній Азії” виступила із презентацією "Фактори зростання через розвиток людини". (Захід, як відомо, цими днями проходить у м. Празі (Чеська Республіка), його організатор - Фонд ООН в галузі народонаселення за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки).

  Під час презентації заступник Міністра окреслила сучасні демографічні тенденції в Україні й розповіла про практичні кроки, що їх робить влада по удосконаленню і розвитку політики «активного старіння» стосовно осіб літнього віку.

  Зокрема, йшлося про те, що Україна відноситься до країн світу з доволі високим рівнем постаріння. І, як прогнозується, у найближчі десятиріччя цей процес прогресуватиме. Так, якщо в 2013 році населення у віці 65 років і старше становило близько 15% всього населення країни, то, за оцінками Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України, його частка перевищить 24% до 2050 року.

  Як наголосила Наталія Федорович, в умовах загального скорочення чисельності населення, що прогнозується, це призведе до посилення навантаження на працездатне населення та необхідності зростання державних видатків у сфері соціальних послуг. „Таке демографічне постаріння ставить перед суспільством ряд вимог до реформування ринку праці, фіскальних та страхових систем, соціального захисту та охорони здоров’я населення, розвитку соціальної інфраструктури і призводить до необхідності адаптації всієї соціальної політики в державі з метою її переорієнтації в бік осіб похилого віку”, - зазначила заступник Міністра соціальної політики України.

  Однією з найбільш відмітних особливостей старіння в Україні під час презентації було названо гендерну асиметрію у складі літнього населення «на користь» жінок: майже дві третини осіб, які досягли першого порогу старості, представлені в Україні літніми жінками. Зокрема, по досягненні порогу довголіття (80 років) чисельність жінок у похилому віці у 2,5 раза перевищує чисельність їх ровесників чоловіків, а ближче до досягнення 100-річної вікової відмітки жінок-довгожительок в Україні вже майже вчетверо більше, аніж чоловіків цього віку.

  За інформацією Мінсоцполітики, саме жінки становлять переважну більшість малозабезпеченого населення, що звертається по соціальну допомогу держави. При цьому, якщо чисельність жінок перевищує чисельність чоловіків у складі одержувачів допомоги на дітей у 1,2 раза, то у складі користувачів соціальних пільг – в 1,4 раза, а серед осіб, що отримують субсидії, - в 2,1 раза. А якщо порівняти чисельність жінок і чоловіків у складі домогосподарств України, що отримують всі три види соціальної допомоги, чисельна перевага жінок серед одержувачів сягає 2,2 раза.

  Політику щодо літніх осіб в Україні слід поступово переорієнтовувати на розширення прав та можливостей літніх людей, як того вимагають принципи політики «активного старіння», вважають у Мінсоцполітики. Для того слід сприяти зайнятості літніх працівників та подовженню їх трудового періоду, вдосконалювати пенсійну систему, створювати умови для поліпшення здоров’я літніх людей та їх активного довголіття; забезпечувати соціальну інтеграцію. „Практичні кроки в цьому напрямі українська влада вже здійснює”, - наголосила Наталія Федорович.