• In English
 • НКЦПФР: Схвалено компенсаційний механізм захисту інтересів інвесторів на фондовому ринку
  опубліковано 04 червня 2014 року о 09:50

  Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР), маючи намір удосконалення системи захисту прав інвесторів та підвищення рівня привабливості фондового ринку для залучення нових інвестицій, а також з метою приведення українського законодавства у відповідність до вимог законодавства ЄС (Європейського Союзу), зокрема, Директиви 97/9/ЄС «Про схеми компенсації інвесторам», розробила документ, яким передбачено створення компенсаційних механізмів захисту інтересів інвесторів.

  Додамо, що новоутворена система гарантування інвестицій складається з двох складових, участь у яких є добровільною. Зокрема, це створення та функціонування Фонду гарантування інвестицій фізичних осіб на фондовому ринку, завданням якого є здійснення компенсаційних виплат за рахунок коштів фонду інвесторам, що втратили інвестиції, чи укладення договорів про солідарне виконання зобов’язань, згідно з якими учасники повинні відповідати за зобов’язаннями кожної сторони даного договору перед інвесторами, що втратили інвестиції внаслідок настання їх недоступності.

   Максим Лібанов, директор департаменту аналізу, стратегії та розвитку законодавства НКЦПФР, зауважив: «Комісія вже багато років працює над проблемою законодавчого врегулювання питання запровадження компенсаційних механізмів захисту інтересів інвесторів на фондовому ринку України. Перш за все, необхідність запровадження зазначеного механізму, який би передбачав здійснення компенсаційних виплат інвесторам-фізичним особам, що втратили інвестиції на фондовому ринку, сприятиме, насамперед, зростанню рівня довіри населення до здійснення інвестицій через інструменти фондового  ринку та створенню умов для подальшого сталого розвитку ринку цінних паперів. Відповідно такий крок є реалізацією зобов‘язань України щодо приведення національного законодавства у відповідність до законодавства ЄС».

   За словами М. Лібанова, у країнах ЄС та більшості інших країн світу, в яких стоїть завдання вирішити питання щодо захисту інвесторів, існують програми компенсації інвесторам. Основною метою таких схем є захист коштів та фінансових інструментів інвесторів на випадок, якщо неплатоспроможність або дефолт інвестиційної компанії призведуть до неможливості повернення інвестиційною компанією таких коштів інвесторам. Так, вимоги директиви ЄС передбачають, що кожна держава-член ЄС має забезпечити, щоб на її території були впроваджені і офіційно визнані одна або більше схем компенсації для інвесторів.

  З текстом концепції законопроекту щодо створення компенсаційних механізмів захисту інтересів інвесторів можна детально ознайомитись на офіційному сайті Комісії.