• In English
 • 3 червня Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк виступив у Верховній Раді України
  опубліковано 03 червня 2014 року о 14:47

  Шановний пане Голово! Шановні народні депутати України!

  Я повинен був сьогодні розпочинати свій виступ на фоні відключеного газу Російською Федерацією. Але вчора пізно вночі Росія відмовилася від своїх планів щодо відключення України від постачання природного газу. Також знято поки що питання щодо так званої попередньої оплати за російський природний газ.

  Я хотів би, щоб весь український Парламент і український народ взагалі знали, що відбувається в перемовинах між Україною і Росією щодо газу і що взагалі відбувається з газовим питанням, щоб потім це ні для кого не було несподіванкою. Ще раз хотів би нагадати, що Російська Федерація в першому кварталі поточного року визначила ціну на природний газ для України в розмірі 268 доларів США. Ми вважаємо цю ціну ринковою, ми вважаємо, що це є єдино прийнятна ціна, яка може задовольнити Україну, яка зберігає досить високий рівень прибутковості для російського «Газпрому».

  Ми усвідомлюємо те, що ціна у 268 доларів США була ніщо інше, як хабаром попередній владі, але при цьому ми ще раз зазначаємо, що в наших двосторонніх переговорах ми наполягаємо саме на збереженні ціни 268 доларів.

  Місяць тому Україна відправила предарбітражну претензію Російській Федерації. Відповідно до цієї предарбітражної претензії, ми звернулися до Росії саме на підставі базового контракту, який підписаний у 2009 році, врегулювати всі питання наших двосторонніх відносин. В першу чергу це питання ціни. В другу чергу це питання обсягів постачання. В третю чергу це так званий принцип take or pay. В четверту чергу це те, що стосується порядку вирішення спорів між нашими компаніями.

  На превеликий жаль, Росія поступила як завжди, а саме вона використовує енергетику як газову зброю. На той період часу вона відмовилася від проведення переговорів і підписання нової додаткової угоди між російським «Газпромом» та НАК «Нафтогаз України».

  Україна чітко заявила, що за таких обставин ми йдемо до Стокгольмського арбітражного суду, і в п'ятницю вже вночі був підготовлений позов, відповідно до якого Україна вимагає в Росії встановити, в першу чергу, справедливу ціну, а також Україна в цьому позові буде вимагати низку компенсацій від російської компанії «Газпром».

  Проте наші європейські партнери запропонували проведення трьохсторонніх перемовин в форматі Європейська комісія, від Європейської комісії переговори веде Єврокомісар Еттінгер, українська компанія НАК «Нафтогаз України» разом з Міністерством енергетики України і російська компанія «Газпром».

  Ми можемо констатувати, що вчора фактично розпочався переговорний процес між «Нафтогазом» і «Газпромом». Чи є цей переговорний процес вже завершеним? Далеко ні. Я оцінюю дуже стримано будь-які перспективи перемовин між «Газпромом» і «Нафтогазом». Але ми повинні пройти цей шлях. Ми вбачаємо, що в результаті цього шляху повинен бути підписаний додатковий договір, проект якого український «Нафтогаз» передав ще в неділю ввечері.

  Зараз проходять двосторонні перемовини. Щойно я завершив розмову з керівником Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України». Зараз вони проходять в Берліні на рівні Міллера і Коболєва, тобто на рівні двох керівників компаній. Не виключаю, що такий переговорний процес, який зараз вже запропонований Росією, може бути також засобом по відтягуванню часу, оскільки Росія знаходиться в непростій ситуації, в першу чергу в міжнародному позиціонуванні. І візит Президента Путіна до Нормандії, який повинен відбутися 6 числа, може мати відношення до пропозицій російського «Газпрому» продовжити перемовини.

  Але, прибираючи зараз будь-які політичні аспекти, хотів би ще раз чітко заявити, що відбувається в нас на енергетичному ринку. Так, перше. За 2013 рік урядом Януковича не було заплачено майже 1,5 мільярда доларів Сполучених Штатів за отриманий газ. Друге. У 2013 році російська компанія «Газпром» зробила в повному обсязі на рік вперед попередню оплату за транзит російського газу. Таким чином 2,5 мільярда доларів, які би ми могли отримати в поточному році і заплатити за газ, їх вже немає. Третє. За перший квартал поточного року також не були сплачені платежі, в першу чергу за січень і за лютий місяць. Загальний борг, який отримав цей Уряд при входженні на посаду, склав 2,2 мільярда доларів США за газ. Якщо ще порахувати 2,5 мільярда доларів США, які ми повинні були би отримати від «Газпрому» за прокачку газу, а якщо ще порахувати обсяги кредитів і загальної заборгованості, то по оптимістичному сценарію ми оцінюємо дефіцит НАК «Нафтогаз України» в 62 мільярди, по песимістичному сценарію ми оцінює дефіцит НАК «Нафтогаз України» в 93 мільярди.

  Друге, що стосується нашої ціни. Ні за яких обставин Україна не буде платити Росії 500 доларів за тисячу кубічних метрів газу. Іншої дискусії не буде. Це не ринкова ціна, це політична ціна, такої ціни немає в Європі. Якщо Росія розглядає Україну як дійну корову, то вони глибоко помиляється.

  Ми націлені на захист наших інтересів. Якщо угода не буде досягнена в рамках предарбітражного врегулювання спору, ми ідемо в Стокгольмський суд. Я хочу чітко заявити, що український Уряд використає всі засоби і методи для захисту законних прав української держави. Ми нічого не просимо в Росії. Ми вимагаємо ринкового підходу, ми вимагаємо підписати угоду. Ми готові платити, тільки не політичну, а ринкову газову ціну.

  Третє, що стосується наявності газу у сховищах. Тоді, коли ми прийшли, в українських сховищах загалом було 5 мільярдів кубічних метрів газу. Ті, які знають, що таке 5 мільярдів кубічних метрів газу, уявляють, що в принципі це є виключно буферний газ, який практично неможливо підняти на поверхню. Станом на сьогоднішній ранок в українських газосховищах є 12 мільярдів кубічних метрів газу. Ми накопичили ресурси. Звичайно, цих ресурсів недостатньо. І для того, щоб пройти зиму, мінімально нам необхідно ще придбати 7 мільярдів кубічних метрів газу.

  Наступне. Ми підписали так званий малий реверс з нашими європейськими партнерами. Перші обсяги цього реверсу дадуть можливість нам закривати поточні потреби у споживанні газу. Якщо у вересні-жовтні місяці ми перейдемо на великий реверс, це нам дасть додаткові можливості для забезпечення енергетичної незалежності країни.

  В рамках нашої роботи з нашими європейськими партнерами хотів би окремо відзначити позицію Європейської комісії, персонально позицію і Баррозу, і словацького Уряду, завдяки якій нам все-таки вдалося добитися того, щоб Україна за реверсними потоками почала отримувати перші обсяги природного газу.

  Тепер, що стосується реформування НАК «Нафтогаз України». Уряд буде приймати рішення щодо реформування Національної акціонерної компанії. На базі Національної акціонерної компанії ми будемо створювати дві додаткові компанії, так, як цього вимагає третій енергетичний пакет, і так, як цього вимагає і Енергетична хартія, і наше членство в енергетичному співтоваристві. Україна створить Публічне акціонерне товариство «Українська газотранспортна система», яке буде відповідати виключно за прокачку газу магістральними шляхами. Друге. Уряд України створить Публічне акціонерне товариство «Українські газові сховища», яке буде займатися виключно оперуванням накопичення і відповідно відпуску з українських газових сховищ природного газу всіх суб'єктів форм господарювання. Третє. Ми звернулися до Європейського Союзу і до Сполучених Штатів Америки. Ми пропонуємо спільний проект щодо спільної експлуатації та модернізації газотранспортної системи. Ми вважаємо, що європейські і американські інвестори повинні бути залучені і до модернізації, і до експлуатації української ГТС. І саме для цього буде створюватися Публічне акціонерне товариство «Українська газотранспортна система».

  Окремо ми хотіли би зазначити про необхідність реформування в цілому енергетики країни. Виходячи з того, що протягом останніх 5 років взагалі не було збільшено інвестиції у власний видобуток, ситуація по власному видобутку є вкрай складна. Для того тільки, щоб зберегти хоча би принаймні обсяги власного видобутку, нам необхідні значні інвестиції або в будівництво ДКС – дожимні компресорні станції, а для того, щоб збільшити такий обсяг виробництва, нам необхідні мільярдні інвестиції в буріння. Таке буріння мінімум займає рік, максимум займає два роки, в залежності від того, який обсяг таких інвестицій буде вкладений. Той обсяг, який передбачається протягом цього року, - це 2,2 мільярда гривень, - це крапля в морі.

  Саме тому ще один з наших важливих елементів – це залучення іноземних компаній і української компанії «Укргазвидобування» і збільшення обсягів інвестування для того, щоб максимально підняти обсяг власного видобутку газу.

  Що стосується енергетичної політики, то вона повинна складатися з двох блоків. Перше – більше добуваємо, друге – менше споживаємо. Основне споживання – це, звичайно, приватний сектор, і основне споживання – це, звичайно, теплокомуненерго. На теплокомуненерго нам не вистачає власного газу, який є газ власного видобутку. На теплокомуненерго ми повинні придбавати 8,2 мільярда кубічних метрів газу імпортованого. Ви розумієте, що теплокомуненерго – це саме те, що дає тепло і гарячу воду, саме те, що гріє наші хати зимою. У зв’язку з відсутністю газу власного видобутку для теплокомуненерго ми зобов’язані, що вже було зроблено, піднімати тарифи, але так само ми зобов’язані в першу чергу інвестувати в теплокомуненерго для зменшення собівартості і для збільшення енергоефективності української енергетичної системи.

  Ми очікуємо на завершення переговорів з російським «Газпромом» протягом поточного тижня. У нас був підготовлений план, що робити, якщо Росія відключить постачання газу. Ми відверто кажемо, що відключення Росією газу не знято з порядку денного. Абсолютно зрозуміло, що Російська Федерація буде воювати з Україною всім, чим тільки вони можуть, у тому числі і буде використовувати газову зброю.

  Все, що у нас є в арсеналі, нами використано. Якщо буде підписана угода, я доповім Парламенту і про параметри цієї угоди, і про ціну цієї угоди. Якщо така угода не буде підписана, я вже доповідаю Парламенту, що ми будемо судитися з «Газпромом» у Стокгольмі. Судова процедура – це не місяць і навіть не рік. Але ми іншого шляху не бачимо. І той перелік енергетичних реформ, який щойно був заявлений в Парламенті, буде виконуватися Урядом.

  Дякую за увагу!

  Якщо є питання, готовий відповісти.