• In English
 • СБУ передала представникам Меджлісу архівні документи про переселення кримськотатарського народу
  опубліковано 29 травня 2014 року о 11:55

  Служба безпеки завершує важливий етап роботи і передає кримськотатарському народу документальні свідчення і підтвердження того, як титульна нація Криму постраждала 70 років тому, коли понад 200 тисяч населення були знищені та переміщені внаслідок звірячої депортації народу. Про це заявив голова СБУ Валентин Наливайченко під час передачі Галузевим державним архівом СБУ представникам Меджлісу документів про депортацію кримськотатарського населення з Криму 1944-го року.

  «Друга складова цинічного злочину, і ми сьогодні оприлюднюємо ці документи, – коли після перемоги над фашизмом герої кримськотатарського народу, повертаючись з фронтів Другої світової війни, фактично зазнали другого знищення. Каральні органи тоталітарного режиму починали переслідування воїнів, які захищали Вітчизну, розстрілювали їх або примусово відправляли на спецпоселення, насильницьки розриваючи сім’ї», - сказав Наливайченко.

  Висловлюючи подяку Службі безпеки України, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв підкреслив: «Відновлення роботи щодо повернення вільного доступу до історичної правди є ознакою демократії. Навіть каральні органи радянської влади визнавали, що під час репресій було знищено понад 40 відсотків кримських татар, хоча ця цифра є значно більшою. Сьогодні ми отримуємо від Служби безпеки документальні свідчення не лише етнічних чисток, але й знищення нашої духовної спадщини». 

  «Наступним кроком має стати відкриття документів, які б підтверджували підривну діяльність режиму Януковича із спроб розколоти кримськотатарський народ. Цю політику на півострові сьогодні  продовжують російські спецслужби, які чинять репресії на тимчасово окупованій українській території», - сказав Джемілєв. 

  Сьогодні Служба безпеки передала унікальні документальні матеріали, які є свідченнями масових репресій тоталітарного режиму проти кримськотатарського народу.  Це і доповідні записки вищому партійному керівництву, плани та звіти про хід виселення. Особливо цікавими є документи про перебування кримськотатарського народу у засланні, а також початки автономістських рухів серед татар.

  «Спецконтингент, що підлягає виселенню» — саме такими цинічними словами називала радянська влада кримськотатарське населення, яке запланували вивезти за два дні - 17-18 травня 1944 року, із їхніх рідних домівок у віддалені регіони СРСР.

  Звинувачені в колабораціонізмі із нацистським окупаційним режимом та так званій «зраді Батьківщини» кримські татари – від немовлят до людей похилого віку були позбавлені рідної домівки і відправлені на спецпоселення до Середньої Азії та інших регіонів Радянського Союзу.

  Окремою збіркою є копії матеріалів про виселення кримськотатарського населення, які нині зберігаються в АР Крим і тимчасово є недоступними для українських користувачів.

  Цього року відновлено вільний доступ до розсекречених документів колишньої радянської спецслужби — ЧК-НКВД-КҐБ, які зберігаються в Архіві СБУ. Вільний доступ до цих матеріалів гарантований кожному громадянинові, згідно з законами України та Рекомендації № R (2000) 13 Комітету міністрів Ради Європи країнам-членам стосовно європейської політики доступу до архівів. В Україні започатковано процес виведення історичних архівів з-під відання спецслужб. Такий крок буде однією з гарантій неповернення тоталітарних практик у роботі правоохоронних органів та спеціальних служб незалежної України.