• In English
 • Арсеній Яценюк звернувся до керівництва Єврокомісії та лідерів держав ЄС у зв'язку з ситуацією щодо постачання російського газу
  опубліковано 20 травня 2014 року о 17:00

  Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк звернувся до керівництва Європейської Комісії та лідерів держав-членів ЄС у зв’язку із ситуацією, що склалася навколо проблеми постачання російського природного газу.

  «У контексті вжиття заходів щодо запобігання виникненню кризової ситуації у питанні енергетичної безпеки повідомляємо, що незважаючи на докладені Україною та Європейським Союзом зусилля, російська сторона не демонструє готовності до врегулювання питання постачання природного газу з Російської Федерації в Україну та до країн ЄС», - йдеться у зверненні.

  «Нами було розпочато переговори з питань безпеки постачань у тристоронньому форматі ЄС – Україна – Російська Федерація. Минулого тижня також відбулася двостороння зустріч голови правління НАК «Нафтогаз України» Андрія Коболєва та голови правління ВАТ «Газпром» Олексія Міллера. Проте через позицію російської сторони результату досягнуто не було. Крім того, отримана від ВАТ «Газпром» відповідь на передарбітражне повідомлення НАК «Нафтогаз України» свідчить про відмову російської сторони від діалогу», - зазначається в документі.

  Зважаючи на викладене, українська сторона привертає увагу до таких аспектів переговорного процесу.

  «Позиція України щодо неприпустимості встановлення монопольної, політично мотивованої ціни на російський природний газ, яка в односторонньому порядку була майже удвічі збільшена без будь-яких економічних підстав, залишається незмінною. Українська сторона пропонує ВАТ «Газпром» підписати додаткову угоду з визначенням ціни на природний газ на 2014 рік у розмірі 268,5 долара США за 1 тис. куб. метрів, як було визначено у І кварталі 2014 року. Після підписання угоди Україна пропонує протягом 10 днів погасити наявну заборгованість перед російською стороною», - йдеться у зверненні.

  У документі зауважується, що українська сторона ніколи не відмовлялася від розрахунків за спожитий газ: «У цьому контексті також зазначаємо, що у зв’язку з відсутністю з боку російської сторони згоди на врегулювання спору про ціну на природний газ питання передоплати не може стояти на порядку денному договірних відносин».

  «Україна як учасник Європейської Енергетичної Хартії та Енергетичного Співтовариства офіційно заявляє свою позицію про необхідність спільної модернізації та експлуатації української газотранспортної системи, включаючи підземні газосховища, українською державою із залученням інвесторів з Європейського Союзу та Сполучених Штатів Америки. Окремо зазначаємо, що Російська Федерація не є стороною згаданих міжнародних інструментів, які встановлюють прозорі правила забезпечення енергетичної безпеки європейського континенту. У цьому контексті пропонуємо також перенести точку приймання російського природного газу на українсько-російський кордон та підписати нові відповідні договори, що дасть змогу європейським газовим компаніям використовувати вільні потужності українських підземних сховищ газу в спільних інтересах енергетичної безпеки», - йдеться у зверненні.

  Українська сторона рішуче заявляє, що провокування нової «газової кризи» та спроби дискредитації надійності транзитного маршруту через Україну мають на меті виключно виправдання будівництва газопроводу «Південний потік», який спрямований не на диверсифікацію та зміцнення енергетичної незалежності ЄС, а виключно на обхід території України як транзитної держави.

  «Змушені констатувати, що в разі відмови Російської Федерації від врегулювання спору відповідний позов буде переданий в кінці поточного місяця на розгляд до Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма. Україна готова до вирішення спору в рамках як арбітражного, так і позаарбітражного врегулювання», - зазначається в документі.