• In English
 • Анатолій Максюта: Нова модель зростання національної економіки запрацює з 2015 року
  опубліковано 29 квітня 2014 року о 17:35

  Уряд України зараз повинен вирішувати одночасно декілька важливих питань. Це, перш за все, фінансова стабілізація, вихід на траєкторію сталого економічного зростання, (стабільного у майбутні роки), а також зміна акцентів рушійних сил економіки з традиційного споживання на інвестиційну модель розвитку, яку отримаємо у результаті реформ. На цьому зосередив увагу Перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Анатолій Максюта 29 квітня у ході брифінгу стосовно макроекономічних показників за перший квартал 2014 року.

  «За попередніми підрахунками, ВВП за перший квартал становитиме -1%. У цілому результати першого кварталу для нас є кращими, ніж ми очікували. Не дивлячись на суспільно-політичну ситуацію у державі, економіка України має певний запас міцності, і ми сподіваємося, що зможемо через проведення реформ мобілізувати той потенціал економіки, який ми маємо, для того, щоб сформувати модель, яка би була стійкою до різних впливів», - додав Перший заступник Міністра.

  Анатолій Максюта уточнив, що у першому кварталі 2014 року зберігся вплив тих негативних чинників, які відчувала економіка України і минулоріч. Це, перш за все, несприятливе зовнішньоекономічне середовище та обмеженість фінансових ресурсів в економіці. Найбільш негативний вплив від стримуючих чинників відчуло промислове виробництво (падіння становило 5%) та будівництво (скорочення на 6,4%). Промислове виробництво скоротилося через низький зовнішній попит; зовнішньоторговельні обмеження з боку країн-членів МС (в першу чергу на машинобудівну продукцію) та негативні очікування суб’єктів економічної діяльності. А індекс будівельної продукції зменшився під впливом відсутності інвестиційної активності підприємств, звуження інвестиційних можливостей бюджетної сфери, високої вартості кредитів.

  Проте, навіть у такій складній ситуації окремі види економічної діяльності продовжували демонструвати достатньо високі темпи зростання. Найвищі темпи зростання спостерігались у роздрібній торгівлі (обсяги обороту збільшилися на 7,7%). Це було зумовлено розвитком торговельних мереж та каналів збуту продукції.

  У січні-лютому 2014 року було зафіксовано скорочення від’ємного сальдо торгівлі товарами та послугами (до 558 млн. дол. США проти 1 675 млн. дол. США у січні-лютому 2013 року) через те, що падіння імпорту товарів та послуг відбувалося майже  вдвічі більшими темпами, ніж експорту (на 14,1%  та 7,4% відповідно).

  На споживчому ринку відбулося прискорення росту споживчих цін, що зумовлено девальвацією гривні та дією сезонного фактора. Зростання цін становило 3%. 

  Разом з тим, у січні-березні 2014 року середньомісячна заробітна плата штатних працівників зросла на 5,3% і становила 3 244 гривні. Зростання реальної (з урахуванням інфляції) середньомісячної заробітної плати становило 3,5%.

  На останок Перший заступник Міністра зазначив, що цей рік, звісно, буде важким. На кінець року від’ємний ВВП може становити близько -3%, але глибоке реформування, перш за все бюджетної і податкової сфер, дає упевненість експертам говорити, що саме нинішній рік стане основою для того, щоб з наступного почала діяти якісно нова модель зростання національної економіки.