• In English
 • Коментар МЗС щодо підсумків візиту в Україну Спеціального доповідача ООН з питань меншин
  опубліковано 17 квітня 2014 року о 19:16

  У період 7–14 квітня ц. р. Україну на запрошення Уряду з офіційним візитом відвідала Спеціальний доповідач ООН з питань меншин Ріта Іжак. 16 квітня ц. р. Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) оприлюднило прес-реліз та заяву Р. Іжак щодо основних підсумків візиту, яка стане основою її розгорнутої доповіді Раді ООН з прав людини.

  Україна відкрита до співробітництва зі спецпроцедурами Ради ООН з прав людини і вітає візит Спеціального доповідача з питань менших Р. Іжак, який дозволив на фаховому рівні авторитетної структури ООН спростувати надумані звинувачення у нібито грубих порушеннях прав меншин в Україні.

  Результати візиту Спеціального доповідача з питань меншин, як і опублікована напередодні Доповідь УВКПЛ стосовно ситуації у сфері прав людини в Україні, вкотре засвідчили грубу фальсифікацію Російською Федерацією оцінок ситуації з правами меншин в Україні. Очевидно, що такими діями офіційна Москва намагається виправдати окупацію і анексію АР Крим та відвернути увагу від кричущих порушень прав меншин в самій Росії.

  Оприлюднений документ переконливо вказує на відсутність в Україні загроз національним меншинам. Навпаки, підкреслюється гармонійна міжетнічна та міжконфесійна атмосфера в Україні та наявність належних правових і політичних рамок, сприятливих для захисту усіх прав меншин, включно з правом на освіту їх мовою.

  Експерт ООН чітко зазначає, що проблеми меншин або ситуація з дотриманням їх прав не можуть слугувати виправданням будь-яких насильницьких дій або підбурювання і підтримки таких дій як на національному, так і на міжнародному рівнях.

  Україна підтримує бачення Спеціального доповідача щодо важливості забезпечення інклюзивного процесу та врахування чинних міжнародних стандартів при виробленні правових рамок мовної політики, зокрема нового закону про засади державної мовної політики.

  Українська сторона підтверджує свою налаштованість на конструктивну взаємодію з правозахисними структурами ООН, у т. ч. із Спеціальним доповідачем з питань меншин, і готова до предметного аналізу її доповіді за підсумками візиту в Україну з метою належного врахування можливих рекомендацій з тематики меншин при розробці відповідних урядових стратегій та програм.

  Разом з тим, в Україні поділяють стурбованість Р. Іжак з приводу її недопуску так званою «владою Криму» до АРК для безпосереднього ознайомлення з триваючими на території півострова системними порушеннями прав людини, насамперед прав меншин, спричинених військовою агресією РФ. Ми закликаємо моніторингові механізми ООН та інших міжнародних організацій докласти всіх зусиль для забезпечення присутності в АРК та відстеження правозахисної ситуації в Криму на постійній основі.