• In English
 • Багатонаціональна група проводить інспекцію району на північному сході країни
  опубліковано 15 квітня 2014 року о 16:20

  Упродовж березня-квітня 2014 року спостерігалася досить висока інтенсивність контрольних заходів, які проводилися за міжнародними договорами та угодами у галузі контролю над озброєннями на території України.

  Відповідно до статті 18 розділу Віденського документа 2011 року про заходи зміцнення довіри і безпеки (далі – ВД-2011), у період з 5 по 20 березня 2014 року на території Україні перебувала багатонаціональна інспекційна група військових спостерігачів держав-учасниць та партнерів ОБСЄ за участю представників Управління верифікації Генерального штабу Збройних Сил України на чолі з начальником Управління верифікації генерал-майором Ігорем Федотовим, яка здійснювала моніторинг ситуації у південно-східних регіонах нашої держави.

  Головною метою заходу, у якому взяли участь 77 представників з 32 держав-учасниць, було спостереження за військовою діяльністю підрозділів ЗС РФ на території АР Крим. Але у зв’язку з відмовою у допуску до проведення інспекційних заходів на території півострову російськими військовослужбовцями, діяльність місії було переформатовано.

  Як відомо, офіційний Кремль відмовився визнавати участь військовослужбовців ЗС РФ у захваті, перешкоджанню нормальної діяльності військових установ Збройних Сил України у АР Крим та блокуванні кримського перешийка. Незважаючи на труднощі в роботі, міжнародним інспекторам вдалося зафіксувати присутність підрозділів ЗС РФ на адміністративному кордоні АР Крим з Херсонською областю. Всі висновки групи військових спостерігачів було використано у дипломатичній роботі для відстоювання позиції України з кримського питання.

  З метою продовження моніторингу ситуації в Україні інспекційні групи Данії та Польщі провели контрольні заходи за Віденським документом 2011 року протягом 19 березня – 2 квітня та 3 – 13 квітня.

  Слід окремо відзначити результати інспекції визначеного району за  Віденським документом 2011 року на території Росії, проведеного Управлінням верифікації на території Курської та Білгородської областей у районах, прилеглих до кордонів з нашою державою (18-21 березня), а також спостережний політ над територією РФ (20-24 березня). Зазначені заходи дозволили зафіксувати факти присутності підрозділів ЗС РФ на українсько-російському кордоні, отримати докази агресивних дій Росії по відношенню до України.

  На даний час на території України інспекційна група Нідерландів (6 осіб) проводить інспекцію району на північному сході країни. До складу групи також входять представники Бельгії, Люксембургу, Чехії, Швеції та Грузії. Мета заходу – продовження спостереження за ситуацією, що склалося в Україні, та пошук шляхів залучення міжнародної спільноти до її мирного врегулювання. Групу супроводження від України очолює старший офіцер Управління верифікації підполковник Дмитро Янталець.

  Постійне проведення моніторингу військово-політичної ситуації у південно-східних регіонах України інспекційними групами ОБСЄ, що діють відповідно до положень Віденського документа, є додатковим стримуючим фактором на шляху можливої військової експансії РФ в Україну.