• In English
 • Держслужба України соцзахворювань підбила підсумки діяльності у 2013 році
  опубліковано 14 квітня 2014 року о 16:24

  Під час засідання колегії Держслужби України соцзахворювань, яке відбулося в стінах Міністерства охорони здоров’я України, підбито підсумки річної діяльності, спрямованої на подолання ВІЛ-інфекції та туберкульозу. Наголошено на досягненні ключових епідемічних показників – зниження рівня захворюваності, а також повноцінному забезпеченні хворих на ВІЛ-інфекцію та туберкульоз необхідними препаратами, що дозволило значно скоротити кількість смертей від цих інфекцій. Так, за результатами 2013 року рівень смертності від туберкульозу знизився на 6% у порівнянні з 2012 роком, а смертність від хвороб зумовлених ВІЛ-інфекцією – на 11%. Про це зазначила Голова Держслужби України соцзахворювань Тетяна Александріна, звітуючи про результати роботи відомства у 2013 році.

   Участь у колегії взяли також представники Міністерства охорони здоров'я, Міністерства освіти і науки України, Державної пенітенціарної служби України, ДУ «Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами Міністерства охорони здоров’я України», ВБО «Мережа людей, які живуть з ВІЛ», МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІДу в Україні», ЮНЕЙДС в Україні, керівники департаментів охорони здоров’я облдержадміністрацій, головні лікарі регіональних центрів профілактики та боротьби зі СНІДом та інші.

   «Рушійним фактором впливу, який дозволив констатувати ряд позитивних показників та досягнення цілей є налагодження партнерства та міжсекторального формату співпраці. Саме таких принципів взаємодії, які є найбільш ефективними для формування відповіді на епідемії, ми дотримуватимемося і в подальшому. Важливо зберегти відкритість діалогу та об’єктивність у проведенні дискусії. Адже на сьогодні в напрямку протидії, як ВІЛ-інфекції, так і туберкульозу невирішеними залишається ряд питань. Серед них: поширення мультирезистентного туберкульозу та ко-інфекції, розповсюдження резистентності до препаратів, що є проблемою світового масштабу, неналежний рівень інфекційного контролю. Крім того, дуже важливо розглядати вирішення проблеми ВІЛ-інфекції у комплексі з проблематикою епідемії туберкульозу», - зазначила Голова Держслужби України соцзахворювань Тетяна Александріна.

  Вона підкреслила, що «одним із ключових аспектів та результатів діяльності минулого року стала розробка та впровадження нормативно-правового підґрунтя для надання медичної допомоги ВІЛ-інфікованим громадянам, проведення замісної підтримувальної терапії, оптимізації роботи протитуберкульозних закладів, покращення менеджменту протитуберкульозних препаратів та ведення статистичної звітності».

   Держслужбою України соцзахворювань забезпечено ліцензування господарської діяльності щодо переробки донорської крові та її компонентів, виготовлення з них препаратів,  крім  діяльності  банків пуповинної крові, інших тканин  і  клітин  людини, а також діяльність  банків  пуповинної  крові,  інших тканин і клітин людини  згідно  з  переліком. У 2013 році відомство провело також перші перевірки діяльності зазначених ліцензіатів.

   Фахівцями Держслужби України соцзахворювань здійснено розгляд та видачу довідок організаціям та підприємствам, які діють у рамках договорів на виконання грантової угоди з Глобальним фондом. Таким чином Держслужбою України соцзахворювань впроваджується механізм звільнення від оподаткування митом та податку на додану вартість, передбачений Законом України «Про виконання програм Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні». Зекономлені кошти (близько 61 млн. грн. за результатами роботи у 2013 році) спрямовуватимуться на додаткову закупівлю препаратів, лікарських засобів та засобів медичного призначення.

   Під час колегії також було акцентовано увагу, що Держслужба України соцзахворювань спільно з партнерськими організаціями та за сприяння донорів реалізовує 11 проектів міжнародної технічної допомоги. В рамках одного з них - «Підтримка системи моніторингу й оцінки МОЗ України» - відомство виступило як виконавець. Завдяки проекту вдалося покращити матеріально-технічну базу Центрів МІО ДУ «Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами Міністерства охорони здоров’я України» та усіх 27-ми регіональних Центрів профілактики і боротьби зі СНІДом, а також поставити обладнання для вітчизняної лабораторної мережі служби СНІДУ як на національному, так і регіональному рівнях.

   За результатами колегії прийнято рішення щодо забезпечення подальшого супроводу погодження проекту Загальнодержавної соціальної цільової програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014 – 2018 роки, проведення щоквартальних комплексних моніторингових візитів у регіони, продовження роботи з розробки та затвердження реєстрів ВІЛ-інфікованих пацієнтів та донорів крові, а також низки рішень, які стосуються посилення координації виконання загальнодержавної програми, грантів Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, проектів міжнародної технічної допомоги, зокрема, на регіональному рівні.