• In English
 • Тетяна Чорновол презентувала Національну службу боротьби з корупцією
  опубліковано 09 квітня 2014 року о 12:11

  Урядовий уповноважений з питань антикорупційної політики Тетяна Чорновол під час засідання Кабінету Міністрів 9 квітня презентувала законопроект про створення Національної служби боротьби з корупцією.

  «Це орган з функціями дізнання і слідства. Тобто та модель, яка в країнах Західної Європи називається репресивною, на відміну від превентивної, чи моделі, яка об’єднує дві функції - репресивно-превентивні», - зазначила Тетяна Чорновол.

  За її словами, при розробці документа використовувався досвід багатьох країн, де в основному в поле зору потрапляє хабарництво високопосадовців, однак в Україні потрібно створювати дещо іншу структуру, «бо корупція у нас має надзвичайно широку сферу покриття».  Зокрема, у нас дуже великий відсоток корупційних дій проходить по закупівлях, держзакупівлях, особливо державних підприємств і НАКів тощо. Тож важливо, щоб визнання корупції в цьому законопроекті також було досить широким. Так, законопроектом запропоновано включити в підслідність не тільки посадовців І-ІІІ рангу, але й «більш високий ранг», а також високопосадовців, які стали «ексами».

  «Ми стикнулися з  такою проблемою, що корупція в країні не криміналізована. У нас є тільки адміністративна відповідальність за корупцію і немає кримінальної, - зазначила Тетяна Чорновол. – Відповідно, ми пропонуємо внести зміни в Кримінальний кодекс, знову таки, щоб ця Служба отримала підслідність по цілій низці статей Кримінального кодексу. Це не лише економічні злочини, це також злочини, в яких відіграє велику роль корупція, хабарництво, інтереси посадовців. Зокрема, ми включили в цей перелік і виборчі закони, фальсифікацію виборів та інші».

  Окрім цього, в Кримінальний кодекс пропонується ввести дві нові статті: «це втілення корупційних схем і організована корупційна група, організована корупційна організація».

  «Ще одна з функцій, яку пропонується віддати Службі, – це самостійне представництво інтересів країни за кордоном з метою повернення корупційно нажитих коштів і майна», - повідомила Тетяна Чорновол.

  Структуру пропонується зробити «на рівні Польщі, максимально це 1 тис. 200 осіб», але «починати можна з меншої кількості» - близько 500 осіб. Пропонується утворити, в першу, чергу центральний офіс, згодом - 6 регіональних представництв, до їх створення «в регіонах мати комунікаторів з іншими правоохоронними структурами».

  За словами Тетяни Чорновол, концепція цієї служби дозволяє «координувати з іншими правоохоронними структурами і також можливість передавати їм справи, які були порушені в Службі по боротьбі з корупцією».

  Щодо підпорядкованості Служби, вона «в жодному випадку не може бути підпорядковано жодному органу», - переконана Тетяна Чорновол.

  «Це повинен бути спеціальний орган зі спеціальним статусом. В принципі, у нас вже є досвід таких органів в Україні, наприклад, СБУ – це також орган зі спеціальним статусом», - зазначила Урядовий уповноважений. При цьому вона повідомила, що призначення керівника Служби пропонується «приймати двома третинами на засіданні РНБО».

  Очікується, що вже сьогодні Верховна Рада розгляне запропонований законопроект.