• In English
 • "Енергоатом" ініціює напрацювання державної програми поводження з відходами ядерного палива
  опубліковано 04 квітня 2014 року о 16:06

  Науково-технічна рада (НТР) ДП НАЕК «Енергоатом» вирішила звернутися до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України з пропозицією організувати розробку Державної програми поводження з відпрацьованим ядерним паливом (ВЯП).

  Таке рішення було прийнято за результатами засідання НТР на тему «Поводження з відпрацьованим ядерним паливом після досягнення ним граничного терміну зберігання в ССВЯП ЗАЕС».

  Крім того, НТР планує розробити Програму проведення досліджень сухого зберігання відпрацьованих тепловиділяючих збірок (ВТВЗ) із підвищеним вигоранням і палива нових модифікацій. Рада так само вважає за необхідне підготувати обґрунтування для включення в Інвестиційну програму ДП «НАЕК «Енергоатом» заходів з модернізації та дооснащення Сухого сховища відпрацьованого ядерного палива (ССВЯП) ВП ЗАЕС необхідним обладнанням.

  За результатами засідання НТР ініціюватиме в Компанії роботу з удосконалення нормативно-правової бази у сфері поводження з ВЯП АЕС України.

  У ході засідання НТР представники Запорізької АЕС представили доповідь про поточний стан ССВЯП на цій станції, обсяги зберігання відпрацьованого палива, проектної місткості сховища. Було відзначено, що із введенням в експлуатацію ССВЯП на Запорізькій АЕС забезпечено можливість безпечного зберігання ВЯП, виключено економічну і політичну залежність у вирішенні питань зберігання ВТВЗ, створено вітчизняне виробництво компонентів ССВЯП.

  Разом з тим доповідачі зазначили, що при експлуатації ССВЯП Запорізька АЕС зіткнулася з низкою проблем, пов'язаних із фінансуванням закупівлі обладнання, яке вичерпало свій ресурс. Потребують вирішення питання щодо видалення відпрацьованого палива з ССВЯП після досягнення його граничного терміну зберігання в контейнерах, а також майбутньої переоцінки його безпеки. З метою вирішення цих завдань на Запорізькій АЕС вже розроблено «Програму робіт з відпрацьованим ядерним паливом після досягнення ним граничного терміну зберігання в ССВЯП». Визначено основні завдання, які необхідно вирішити ЗАЕС найближчим часом. Серед них - модернізація і заміна транспортно-технологічного обладнання, що вичерпало свій ресурс, обґрунтування можливості продовження терміну експлуатації ССВЯП до передбаченого проектом терміну - 50 років.

  У даний час за контрактом з ВАТ «Державний науковий центр - Науково-дослідний інститут атомних реакторів» (м. Димитровград, РФ) для ЗАЕС виконуються дослідження, основна мета яких спрямована на визначення критеріїв безпеки, що дозволяють спрогнозувати оптимальні і гранично-допустимі строки сухого зберігання ВТВЗ.

  Довідково

  У 2001 році Запорізька АЕС першою серед атомних електростанцій України ввела в експлуатацію першу чергу сухого сховища відпрацьованого ядерного палива для реакторів типу ВВЕР-1000. 24 серпня 2001 р. на майданчику сховища було встановлено перший ВКЗ-ВВЕР (ВКЗ - вентильований контейнер зберігання). У березні 2012 року в експлуатацію була введена друга черга сховища. Комплекс ССВЯП ЗАЕС розрахований на 480 контейнерів, що містять 11 тис. 445 збірок з відпрацьованим паливом. Такої кількості контейнерів вистачить, щоб прийняти відпрацьоване паливо за весь період експлуатації Запорізької АЕС.

  ДП «НАЕК «Енергоатом» є оператором всіх діючих АЕС України. Компанія експлуатує Запорізьку, Южно-Українську, Рівненську і Хмельницьку станції, оснащені водо-водяними енергетичними реакторами, загальною встановленою електричною потужністю 13,835 ГВт.