• In English
 • Венеційська комісія визнала нелегітимним референдум у Криму, - П.Петренко
  опубліковано 21 березня 2014 року о 15:35

  Венеційська комісія одноголосно прийняла рішення, яким визнала нелегітимним референдум у Криму, оскільки він порушує окрім Конституції України ще й базові міжнародні принципи щодо територіальної цілісності та суверенітету суб'єктів міжнародного права. Про це повідомив Міністр юстиції України Павло Петренко, який сьогодні представив правову позицію України на сесії Венеціанської комісії щодо ініційованого в АРК референдуму про приєднання до РФ.

  Під час виступу Павло Петренко наголосив, що окрім порушень Конституції й законів України, російською стороною було допущено порушення базових принципів міжнародного права.

  "Під багнетами автоматів з масовими фальсифікаціями представники Російської федерації намагалися прикрити анексію Криму якимись напівюридичними документами. Це неприпустимо для тих країн, які мають договори про дружбу і які заявляють, що вони є нібито партнерами, як це сказав представник РФ. Партнери і друзі не приходять один до одного із автоматами", - зазначив Міністр юстиції.

  Окрім того на сесії Венеційської комісії був заслуханий висновок комісії щодо відповідності міжнародним стандартам законопроекту РФ про приєднання до федерації нових суб'єктів. В цьому висновку також було наголошено, що РФ, приймаючи такі рішення, порушує базові міжнародні принципи територіальної цілісності країн.

  "Приєднання тої чи іншої території є можливим лише за міжнародним договором між двома державами. І ні в якому разі не в односторонньому порядку, а тим більше - із застосуванням військової сили", - зазначив очільник Мін'юсту.

  Міністр юстиції наголосив - для України дуже важливим є той факт, що оцінка експертами Венеціанської Комісії рішення Верховної Ради АРК співзвучна з його оцінкою органами державної влади України.

  Він також поінформував, що органами державної влади були здійснені всі заходи, в межах їх повноважень, задля забезпечення дотримання вимог Конституції України владою Криму.

  «Після прийняття Верховною Радою Криму Постанови "Про проведення загальнокримського референдуму" виконуючий обов'язки Президента України, Голова Верховної Ради України Олександр Турчинов зупинив дію зазначеної Постанови як такої, що не відповідає Конституції та законам України», - зазначив Павло Петренко.

  Окрім того, Міністр юстиції нагадав, що Верховна Рада України виступила із Заявою, у якій констатувала невідповідність Постанови ВР АРК Конституції України, а Конституційний суд України визнав її неконституційною.

  Коментуючи сам факт проведення так званого «загальнокримського референдуму», Павло Петренко поінформував, що, за даними самопроголошеної лічильної комісії, в АРК 96,77% учасників проголосували за возз'єднання Криму з Росією на правах суб’єкта Російської Федерації.

  За його словами, такий результат, за свідченням спостерігачів, був досягнутий шляхом фальсифікацій та численних порушень загальних засад проведення референдумів. Зокрема, для проведення референдуму в АРК було виготовлено бюлетенів для такої кількості населення, яка перевищує реальну понад на 40%.

  «Під час проведення референдуму мали місце численні порушення. У додаткові списки виборців прямо в день голосування вносилася «аномальна» кількість громадян; було чимало випадків голосування громадян Росії; були випадки «вуличного» голосування, коли представники організаторів референдуму ходили по домівках до людей, які не йшли голосувати на референдум; здійснювалися напади на журналістів, яких всіма можливими способами не допускали на дільниці», - зазначив Павло Петренко.

  Міністр юстиції України наголосив, що підтримка Венеціанською Комісією позиції України щодо антиконституційності призначення та проведення так званого «загальнокримського референдуму» є дуже важливою та сприятиме посиленню позиції України у питанні відстоювання її суверенітету та територіальної цілісності.