• In English
 • В Україні існують усі інтегровані світові принципи лікування і профілактики атопічного дерматиту
  опубліковано 13 березня 2014 року о 17:46

  У рамках Національних днів захисту від атопічного дерматиту, які проходили в Україні минулого тижня, лікарям були представлені адаптовані клінічні настанови з діагностики, профілактики та лікування атопічного дерматиту (АД).

  Про це розповів під час прес-конференції, яка відбулась сьогодні в МОЗ України, головний позаштатний дерматовенеролог МОЗ України, професор кафедри дерматовенерології Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика, доктор медичних наук Олександр Літус.

  «Ці клінічні настанови можна назвати законом для кожного лікаря, який стикається з проблемою діагностики чи лікування АД, – сказав Олександр Літус. – А це дерматологи, алергологи, педіатри, лікарі загальної практики – сімейної медицини по всій країні». За словами головного дерматовенеролога МОЗ України, ці настанови готувались більше двох років, вони затверджені МОЗ України і на сьогодні являють собою абсолютно інтегровані світові принципи лікування атопічного дерматиту та є обов’язковими для виконання усіма лікарями України. «Ми намагаємося поставити за правило міждисциплінарний підхід у вирішенні проблем дерматологічних захворювань. Цього разу ми запросили до участі лікарів-алергологів та педіатрів. Дякуємо за те, що прийняли запрошення і сподіваємось, що у майбутньому наша співпраця з фахівцями суміжних спеціальностей продовжиться», – відзначив Олександр Літус.

  Проблема атопічного дерматиту, на думку Олександра Літуса, є дуже важливою і соціально значимою, адже згідно із офіційною статистикою, близько 20% населення України страждає від цієї недуги. «Можна сказати, що кожен житель нашої країни в той чи інший спосіб стикався з цією проблемою, – переконаний Олександр Літус.

  В Україні протягом останніх десяти років спостерігається поступове зростання захворюваності та поширеності АД серед дітей віком від 0 до 14 років. Статистика свідчить про недостатньо ретельний облік пацієнтів, які страждають на АД та нерідку неправильну інтерпретацію діагнозів АД та контактно-алергійного дерматиту. Дебют захворювання найчастіше має місце в ранньому дитячому віці. У дітей АД вперше проявляється до 6 місяців у 45% випадків, протягом першого року життя – у 60% та до 5 років – у 85% випадків.

  Причини появи АД мають комплексну природу і ще не до кінця з’ясовані. «Вплив факторів навколишнього середовища через епігенетичні механізми формує певну кількість пацієнтів, котрі страждають на атопію як системне захворювання, – розповів під час прес-конференції завідувач кафедри імунології та алергології НМУ ім. О. О. Богомольця, доктор медичних наук, дійсний член Європейської та Американської академій алергології та клінічної імунології Андрій Курченко. – І першим проявом цього є шкірне захворювання. Якщо атопічний дерматит не почати лікувати вчасно та правильно, то це захворювання може трансформуватись, навіть у важкі форми ринокон’юнктивіту та бронхіальної астми».

  Медики наголосили, що основне завдання у лікуванні та контролі за атопічним дерматитом лежить на відповідальності батьків, чиї діти страждають від цього захворювання. «Від того, наскільки правильно батьки доглядатимуть за здоровою шкірою малюка, за шкірою, яка має перші прояви АД, залежить в яких формах перебігатиме хвороба у дітей, коли вони виростуть, – зазначив Олександр Літус. – На сьогодні чітко проявляється тенденція, що атопічний дерматит, який не лікували або лікували неправильно, призводить до важких захворювань, до того, що люди стають інвалідами в дорослому віці».

  Нагадаємо, за підтримки Міністерства охорони здоров’я, Національної академії медичних наук України, Національної медичної академії післядипломної освіти ім. Шупика, «Української академії дерматовенерології» з 3 по 7 березня 2014 року в Україні пройшли національні дні захисту від атопічного дерматиту.

  Протягом тижня у всіх областях України було проведено понад 30 освітньо-профілактичних заходів для лікарів та пацієнтів, мета яких – підвищити освіченість хворих та їх рідних щодо профілактики й ефективного лікування атопічного дерматиту. Зокрема, у регіонах країни відбулись прес-конференції, круглі столи, наради фахівців, професійні обговорення тощо. Лікарі-дерматологи безплатно отримали видання «Адаптовані клінічні настанови з діагностики, профілактики та лікування атопічного дерматиту», пацієнти – видання «Атопічний дерматит. Поради батькам». У всіх закладах охорони здоров'я дерматовенерологічного напрямку були розміщені плакати та інформаційні матеріали з цієї тематики.

  На сьогодні захворювання на атопічний дерматит є важливою медико-соціальною проблемою у суспільстві. Зважаючи на світову статистику, в Україні налічується близько 500 000 осіб, хворих на атопічний дерматит. Як і псоріаз, ця хвороба тяжко піддається лікуванню, а сучасні методи доказової медицини дають можливість ефективно контролювати захворювання. «На сьогоднішній день в Україні чітко стоїть потреба в нових підходах до лікування хронічних шкірних захворювань. За допомогою таких заходів ми підвищуємо рівень обізнаності фахівців про нові методи лікування, а пацієнтів – про засоби профілактики та контролю захворювання», – підкреслив головний дерматовенеролог МОЗ України професор Олександр Літус.

  Довідково

  Атопічний дерматит – хронічне запальне захворювання шкіри алергічної природи. Це неінфекційний стан із спадковою схильністю, для якого характерний тривалий перебіг з періодичною появою висипу на різних ділянках тіла та свербіж шкіри. Вперше цьому захворюванню дав опис французький дерматолог Е. Бенье в 1882 році. З тих пір у цієї недуги було безліч назв: дитяча екзема, алергічний дерматит, атопічний нейродерміт та інші. Атопічний дерматит є частиною атопічного синдрому, або атопії, до клінічних проявів якої також відносять алергійний риніт (цілорічний та сезонний), алергійну бронхіальну астму, алергійний кон’юнктивіт та деякі алергійні захворювання шлунково-кишкового тракту.