• In English
 • Коментар МЗС України з питань громадянства
  опубліковано 05 березня 2014 року о 16:40

  У зв’язку із появою в низці ЗМІ інформації щодо пропозиції Уряду Російської Федерації надавати громадянство Російської Федерації російськомовним іноземним громадянам за спрощеною процедурою після відмови від попереднього громадянства, Міністерство закордонних справ України вважає за необхідне внести наступні роз’яснення для громадян України.

  Конституція України чітко визначає, що в Україні існує єдине громадянство – громадянство держави Україна (стаття 4 Конституції України). Принцип єдиного громадянства закладено в Законі України «Про громадянство України» від 18.01.2001 р. Відповідно до пункту 1 статті 2 цього Закону, якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.

  Відповідно до статті 17 Закону України «Про громадянство України», громадянство України припиняється лише внаслідок виходу з громадянства України, внаслідок втрати громадянства України, а також за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

  При цьому вихід з громадянства України, як підстава припинення громадянства, ініціюється громадянином України (стаття 18 Закону).

  Втрата громадянства України, як підстава припинення громадянства, ініціюється виключно державою в особі уповноважених законодавством органів (стаття 19 Закону).

  Станом на сьогодні між Україною та Російською Федерацією відсутні будь-які договори у сфері громадянства.

  Тобто, чинним законодавством України у сфері громадянства не передбачена процедура відмови від громадянства України, а тому отримання громадянином України іноземного громадянства у зв’язку з відмовою від громадянства України не може розглядатися як законна підстава для припинення громадянства України.