• In English
 • "Контрактник дорівнює професіонал". Про це свідчить практика бойових занять 2013 року
  опубліковано 12 лютого 2014 року о 17:10

  013 рік став знаковим щодо побудови професійної Української армії. На початку лютого 2014 року Міністр оборони України Павло Лебедєв доповів Президенту України – Верховному Головнокомандувачу Збройних Сил України Віктору Януковичу про виконання завдання з переходу Збройних Сил України на спосіб комплектування за контрактом.

  «У 2013 році Збройні Сили виконали план набору контрактників. Завдання, яке Президент України поставив керівництву оборонного відомства щодо переходу на професійну, контрактну армію, виконується», – зазначив глава оборонного відомства.

  Завдяки заходам з підвищення соціального статусу військовослужбовців, які проводилися у Збройних Силах останнім часом, за минулий рік значно збільшилося число бажаючих проходити військову службу за контрактом. За підсумками року показники прийняття на військову службу за контрактом у Збройних Силах України у 2,5 рази перевершили показники звільнення.

  Так, у 2013 році на військову службу за контрактом у Збройних Силах України було прийнято 11900 осіб (113,3 % від планових показників 10500 осіб). Це майже у 6 разів більше, ніж у 2012 році (2087 осіб). Таким чином, загальна укомплектованість Збройних Сил України військовослужбовцями за контрактом з початку року збільшилася на 8,8% і нині становить 62,5% (понад 52 тисячі осіб).

  А Військово-Морські Сили, високомобільні десантні війська, війська спеціального призначення, армійська авіація Сухопутних військ, 4 авіаційних бригади Повітряних Сил вже повністю комплектуються військовослужбовцями за контрактом.

  Також у 2013 році зроблено важливі кроки в напрямі вдосконалення системи підготовки рядового, сержантського та старшинського складу.

  Нова система підготовки розроблялася з урахуванням комплектування військ військовослужбовцями за контрактом. Тепер, після набуття бойових спроможностей в інтенсивному періоді навчання, підрозділ не втрачатиме їх внаслідок звільнення військовослужбовців строкової служби, а підтримуватиме й нарощуватиме здатність до виконання завдань за призначенням. Пріоритет в ресурсному забезпеченні у 2013 році також надавався підрозділам, визначеним для набуття бойових спроможностей та укомплектованим військовослужбовцями військової служби за контрактом.

  Результати впровадження нової системи підготовки у поєднанні з комплектуванням підрозділів контрактниками можна було оцінити вже наприкінці 2013 року. Саме тактичні групи, укомплектовані військовослужбовцями за контрактом, набули високих бойових спроможностей за підсумками року.

  Змагання та конкурси на кращий підрозділ родів військ Збройних Сил України, які традиційно проводилися минулого року, засвідчили високий рівень професійної майстерності, фахової підготовки та злагодженості при виконанні завдань за призначенням у підрозділах, які були укомплектовані військовослужбовцями за контрактом.

  Так, за результатами цих змагань кращими стали танковий взвод 51 омбр оперативного командування "Північ", механізований взвод 30 омбр, артилерійська батарея 1 отбр і розвідувальна група 54 орб 8-го армійського корпусу, зенітна ракетна батарея 1039 зрп оперативного командування “Південь”.

  Спостерігаючи за ходом тактичних навчань, Міністр оборони України неодноразово відзначав боєздатність та високий рівень бойового вишколу 30 окремої механізованої бригади – першого механізованого з’єднання Сухопутних військ, повністю укомплектованого військовослужбовцями за контрактом. За підсумкам 2013 року 30 омбр стала кращою у Сухопутних військах. Також підрозділи 30 омбр посіли перше місце в змаганнях серед снайперських пар і друге місце – серед розвідувальних підрозділів 8-го армійського корпусу.

  Підрозділи Збройних Сил України, повністю укомплектовані контрактниками, залучаються до участі в міжнародних операціях з підтримання миру та безпеки, врегулювання кризових ситуацій під проводом міжнародних безпекових організацій, несення чергування в багатонаціональних військових формуваннях високої готовності та участі в міжнародних військових навчаннях. Рівень їх підготовки неодноразово високо оцінювався командуванням міжнародних операцій та багатонаціональних військових формувань.

  У 2014 навчальному році у Збройних Силах України продовжуватиметься практика проведення змагань і конкурсів професійної майстерності на кращі підрозділи родів військ. Зокрема, буде сплановано конкурси серед розвідувальних, гірсько-піхотних підрозділів, підрозділів високомобільних десантних військ і морської піхоти, які відбудуться на гірських полігонах оперативного командування “Північ” та Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України.

  Як свідчить аналіз попередніх заходів, є висока ймовірність того, що призові місця у цих змаганнях і конкурсах знову посядуть підрозділи, укомплектовані військовослужбовцями військової служби за контрактом.

  Довідково

  Відповідно до Державної комплексної програми реформування і розвитку Збройних Сил України у період до 2017 року проводяться заходи щодо переходу Збройних Сил України на комплектування військовослужбовцями військової служби за контрактом. Це завдання є одним із пріоритетних для Збройних Сил України.

  Ініційована Президентом України військова реформа має за мету створення боєздатних, мобільних, якісно підготовлених, всебічно забезпечених, професійних Збройних Сил, здатних швидко реагувати на реальні та потенційні загрози національній безпеці, ефективно стримувати та гарантовано ліквідувати збройний конфлікт на ранній стадії, не допускаючи його переростання в масштабну агресію, а також спроможних брати активну участь у міжнародних заходах з підтримання миру і безпеки. Це практично неможливо досягти без переходу Збройних Сил на комплектування військовослужбовцями військової служби за контрактом.

  Відповідно до завдань, визначених стратегічними керівними документами оборонного планування держави, Указом Президента України – Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України №562 від 14 жовтня 2013 року скасовано обов’язковий призов громадян України на строкову військову службу у Збройні Сили України та інші військові формування у 2014 році, крім призову до внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України.

  Таким чином, восени минулого року відбувся останній загальний призов до лав Збройних Сил України.