Прозора та сучасна інформаційна система є запорукою ефективного регулювання фондового ринку

опубліковано 10 лютого 2014 року о 15:55

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку спільно з Агентством з розвитку інфраструктури фондового ринку України презентували 30 січня 2014 року нову інформаційну систему, яка є свідченням революційного підходу регулятора до регулювання ринку та дозволить зробити його більш інвестиційно привабливим.

Головна особливість цієї системи полягає у можливості чіткого відстеження аналізу ситуації на ринку цінних паперів, прогнозування його подальшого розвитку, причому, за допомогою єдиного ресурсу. Це має забезпечити виконання стратегічних завдань для Комісії - захист  прав інвесторів і недопущення порушень, - що, у свою чергу, дозволить здійснювати ще ефективніше регулювання фондового ринку.

Інформаційна система фондового ринку передбачає електронне подання звітності за принципом «єдиного вікна» - в єдиному форматі, з електронним цифровим підписом, з використанням безкоштовного програмного забезпечення і за допомогою різноманітних електронних ключів. У результаті, вся інформація  - а це і звітні дані, і реєстри - узагальнюються в єдиному центрі, що дає можливість регулятору мати повний та широкий погляд на ринок.

Також, говорячи про переваги нової системи подачі інформації учасниками ринку регулятору, варто зазначити, що перехід на електронний документообіг значно оптимізував процедуру формування та передачу звітності, зменшив видатки на це; суб’єкти отримали зворотній зв'язок у даному процесі – їм приходить відповідь, що звіт прийнято (відтак, не потрібно хвилюватися, отримає чи  не отримає Комісія інформацію). Окрім того, система дає можливість виправити помилки в звітності, про що учасники ринку повідомляються. Це є своєрідним інструментом раннього попередження  ризиків.

Додамо, що система була побудована силами фахівців Комісії та Агентства без використання бюджетних коштів, у тісній взаємодії з учасниками ринку – НКЦПФР та АРІФРУ постійно дослухаються до пропозицій та побажань ринку, впроваджуючи ті чи інші новації.

Об’єднавши реєстри цінних паперів, сертифікованих учасників фондового ринку, ліцензованих учасників, компаній з управління активами тощо, НКЦПФР та АРІФРУ вдалося отримати зручну для порівняння, перевірки та аналізу інформацію про фондовий ринок, яка містить абсолютно всю звітність професійних учасників ринку цінних паперів та емітентів.

Відтепер  фондовий ринок має сучасний, комфортний, безпечний, оперативний та надійний канал для комунікації з регулятором. Варто зазначити, що жодна країна СНД не має аналогів подібних систем, Україна є першопрохідцем у цьому.