Прем’єр-міністр
Микола Азаров наголосив на ризиках в агропромисловому комплексі в умовах дії
зони вільної торгівлі з Європейським Союзом. На цьому він наголосив на
засіданні Кабінету Міністрів 15 січня 2014 року.
«У Кабінету Міністрів завершилося моделювання практичних сценаріїв дії зони вільної торгівлі з Європейським Союзом. Були проведені багато чисельні наради з представниками бізнесу різних сфер промисловості і аграрного сектору. Тобто, здійснено попередній секторальний аналіз ризиків для вітчизняної економіки в цих умовах. З цього витікають певні висновки щодо того, про які умови імплементації Угоди ми повинні домовитись з європейськими партнерами», - сказав Микола Азаров.
За його словами, перш за все, необхідно врегулювати ситуацію із сільгосптоварами: «Агровиробництво у нас динамічно розвивається і, образно кажучи, «підставити підніжку» йому ми не маємо права».
Прем’єр-міністр пояснив, що Україна зменшує мита з усереднених 9,24% до приблизно 1% (тобто, більше, ніж в 6 разів). Але українські сільгоспвиробники не зможуть одразу відчути переваги від зниження мит на постачання в Євросоюз у зв‘язку з невідповідністю їхньої продукції стандартам ЄС щодо якості та безпечності продукції. За його словами, особливо чутливими галузями є виробництво м‘яса і м‘ясних субпродуктів, молока та молочних продуктів, виробництво фруктів та овочів, харчової групи товарів.
Тому, як підкреслив Микола Азаров, "по-перше, необхідно визначити: де отримати ресурси і технічну підтримку для швидкої модернізації виробництв».
Прем’єр-міністр наголосив, що між
країнами ЄС та Україною існує асиметричність в обсягах державної підтримки
сільського господарства. Він повідомив, що дотації сільгоспвиробникам в
Євросоюзі приблизно в 10 разів більші (субсидії на
При цьому він підкреслив, що для того, щоб українська продукція конкурувала з європейською треба дотації збільшувати приблизно в 10 разів. «А це, до речі, зарплата мільйонів людей. Із дешевою завдяки дотаціям продукцією з Євросоюзу українські виробники конкурувати просто не зможуть», - наголосив Микола Азаров.
Тому, по-друге, «треба досягти взаєморозуміння, як використовувати захисні заходи і додаткові умови торгівлі, наприклад, застосування системи вхідних цін, що закріплено в угоді як право України. Чи компенсує це розрив у конкурентоздатності?».
Він навів приклад Болгарії, яка була визнаним лідером у виробництві томатів і перцю, а після вступу до ЄС повністю втратила цю галузь.
Крім того, Прем’єр-міністр підкреслив, що незважаючи на нульові ставки з боку ЄС, безмитний експорт зерна, свинини, яловичини, м'яса птиці тощо можливий буде лише в межах встановлених квот. «Враховуючи значний потенціал України в нарощуванні виробництва зернових та продуктів тваринництва, зазначені квоти є фактичним бар’єром для експорту в Євросоюз і прямим обмеженням для розвитку відповідних вітчизняних галузей», - зазначив Микола Азаров.
За його словами, зниження Україною вивізних мит на насіння соняшнику, шкіряної сировини однозначно зменшить експорт готової продукції і збільшить експорт сільськогосподарської сировини.
«Вітчизняна переробна галузь може втратити частину виробництв та перші позиції на світовому ринку. А можливо, буде повністю знищена. Нам потрібен захист від такого сценарію», - наголосив Глава Уряду.