• In English
 • 2018-го держава профінансує науку на 6 мільярдів гривень
  Міністерство освіти і науки України, опубліковано 04 січня 2018 року о 09:41

  Цього року фінансування науки в Україні збільшилося на понад 30% – з 4,7 млрд гривень у 2017-му до 6,1млрд грн у 2018 році. Причому найсуттєвіше зросло фінансування Національної академії наук – понад 38%. Водночас кошти на університетську науку збільшилися лише на 12,3%.

  «У 2017 році ми змогли вийти з драматичного зниження фінансування на науку, яке досягло мінімуму в 2016 році і становило 0,16% ВВП з держбюджету. Зараз ми спромоглися дещо вирівняти ситуацію. Однак хочу підкреслити одну річ. Сьогодні основне фінансування на науку йде в Національну академію наук, яка абсолютно незалежна від МОН і розпоряджається своїм бюджетом самостійно. Так, у 2017 році у її розпорядженні було 2 млрд 719 млн гривень. Для порівняння, фінансування на науку, яким розпоряджається МОН, а це є фінансування на університетську науку, становило всього 621,5 млн гривень. При цьому частина цих коштів йде на конкурсне фінансування наукових проектів, яке можуть також  вигравати інститути НАН. Таким чином, університетська наука, за яку відповідальне МОН, отримує лише  10% від загального обсягу фінансів на науку», – зазначила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

  Однак навіть у межах наявних коштів МОН у 2017 році змогло здійснити низку важливих речей. Так, проведено Конкурс для молодих учених, в межах якого отримали фінансування 123 проекти

  Вперше 100 наукових установ і вишів  отримало безкоштовний доступ до баз даних Scopus i Web of science. Таким чином провідними науковими базами даних можуть користуватися усі українські науковці.

  В українських університетах було також профінансовано 1300 фундаментальних і прикладних досліджень.

  Важлива новація у бюджеті 2018-го року –для НАН відкрито нову програму «Підтримка розвитку пріоритетних напрямків досліджень».

  «На фінансування цієї програми у бюджет закладено 500 млн гривень. Кошти надаватимуться  науковим установам, які будуть атестовані за високим рівнем. Про що йдеться. Ми запропонували систему атестації для наукових установ, і ті, хто досягне високого рівня, отримають додаткове наукове фінансування. Ми хочемо запровадити подібну програму й для університетської науки. Протягом 2018 року ми здійснюватимемо відповідну підготовчу роботу», – повідомила Міністр.

  Нагадуємо, що новий порядок державної атестації наукових установ Уряд затвердив у липні 2017 року. Ним передбачено, що результати діяльності наукових установ оцінюють не Міністерства та Президії академій наук, а незалежні експертні групи. Якщо виявиться, що установа працює неефективно, її повинні будуть реорганізувати чи ліквідувати, і навпаки – у разі позитивної оцінки нарощуватимуть обсяги підтримки.

  Водночас МОН уже розробило Порядок проведення державної атестації закладів вищої освіти у частині провадження ними наукової (науково-технічної) діяльності, який очікує на затвердження Урядом. Проведення такої атестації дозволить визначити, які виші мають найкращі показники в науці, і надати їм додаткове фінансування.