Головне:
30 травня у Львові у дитячій лікарні Святого Миколая відкрили освітній осередок державної установи «Школа супергероїв». ДУ «Школа супергероїв» створена за ініціативою Офісу Президента, уряду України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України та підтримки першої леді України. Освітній осередок у Львові вдалося зробити завдяки міжнародній юридичній компанії «Dentons» та колаборації громадського сектору й бізнесу. 9 освітніх центрів «Школи супергероїв» по всій Україні. У лікарні Львова вже 400 дітей отримали 1600 освітніх послуг у «Школі супергероїв» із командою 19 фахівців, ці цифри планують збільшити втричі.
1 червня стартував експериментальний проект від Міністерства соціальної політики «Монетизація дитячого оздоровлення за принципом «гроші ходять за дитиною», в межах якого створили нових механізм послуги для дітей – єОздоровлення. Проект стосується дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки В межах проекту було створено новий механізм надання послуги з оздоровлення та відпочинку дітей – єОздоровлення, коли держава напряму виплачуватиме родинам кошти, а батьки, спільно з дитиною, зможуть самостійно обрати заклад і придбати путівку для дитини. У цьому році кошти на придбання путівки має право отримати один з батьків (або особа, яка його/її замінює) дитини, що виховується в малозабезпеченій сім’ї та належить до таких категорій як дитина з інвалідністю (здатна до самообслуговування) або дитина із багатодітної сім’ї. Важливо, або місце проживання такої дитини має бути задекларовано/зареєстровано на території Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської та Чернігівської областей.
В Україні запустили пілотний проект з імплементації міжнародних стандартів правосуддя, дружнього до дитини. Йдеться про комплексний супровід неповнолітньої особи на всіх етапах кримінального провадження і виконання судового рішення – до поновлення прав. У проекті залучені психологи, представники ювенальної превенції, служби у справах дітей та центри надання соціальних послуг. Проект реалізовуватиметься у кількох регіонах країни. Метою проекту є відновлення та реабілітація неповнолітніх та їх близьких, сприяння корекції поведінки. Також передбачене невідкладне проведення досудового розслідування у кримінальних провадженнях за участю дітей, долучення спеціально підготовлених слідчих і прокурорів.
Верховна Рада ухвалила за основу законопроект 5344-д «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю». Серед ключових змін, які пропонує законопроект:
26 травня Уряд затвердив план заходів на 2023 рік щодо реформування МСЕК та зміни оцінки і забезпечення потреб для людей з обмеженням щоденного функціонування. МСЕК мають бути швидкими, інклюзивними та прозорими і повністю відповідати принципу “людиноцентричночності”. Мова йде про процедуру встановлення інвалідності на основі єдиних принципів, доступність послуг у медичній, реабілітаційній, соціальній, освітній сферах, про зручність їх отримання. Ключові заплановані зміни:
Статус виконання зобовʼязань у сфері охорони здоров’я, передбачених угодою про асоціацію з ЄС, зріс на 4 відсотки, у порівнянні з показником 2022 року. Наразі він становить 70%.
26 травня 2023 року Уряд розширив перелік медзакладів, які можуть проводити операції із трансплантації органів. До нього додалися: комунальне некомерційне підприємство «Лікарня Святого Мартина» на Закарпатті та комунальне некомерційне підприємство «Центральна міська клінічна лікарня» Сумської міської ради. Тож відтепер держава гарантуватиме оплату трансплантацій органів не у 42, а у 44 лікарнях країни. З початку 2023 року було проведено понад 205 операцій з трансплантацій.
Кількість щеплень, передбачених календарем профілактичних щеплень, в порівнянні з аналогічним періодом минулого року серед дітей зростає. Мова йде про щеплення проти туберкульозу, поліомієліту, кору, дифтерії та правця. Так, за підсумками чотирьох місяців 2023 року, від запланованої на рік кількості дітей щеплення проти туберкульозу вакциною БЦЖ отримали 26,5%, гепатиту В – 29%, поліомієліту (діти до року) – 30,8%, кору, паротиту, краснухи у 12 місяців (КПК-1) – 31,6%, кашлюку-дифтерії-правцю трьома дозами щеплено (АКДП-3) – 31,7%, гемофільної інфекції діти у віці 1 рік – 30,2%. Необхідний показник за підсумками чотирьох місяців поточного року має становити 32% від 100% річного плану.
З початку повномасштабної війни в Україні було пошкоджено 1327 об’єктів медзакладів та ще 183 об’єкти було зруйновано повністю. Найбільших втрат зазнала медична інфраструктура Харківщини, Донеччини, Миколаївщини, Київщини та Чернігівщини. Станом на травень 2023 року вдалося повністю відновити 284 об’єкти медзакладів, ще 319 об’єктів відновлено частково. Найбільше відновлених медзакладів – на Миколаївщині, Дніпровщині, Київщині, Харківщині та Чернігівщині.
1 червня Уряд ухвалив дві важливі постанови, які стосуються шкільного харчування:
«Про реалізацію спільного з Всесвітньою продовольчою програмою при Організації Об’єднаних Націй (ВПП ООН) проекту щодо надання фінансової підтримки закладам загальної середньої освіти у 2023/24 навчальному році». Постанова передбачає надання фінансової підтримки закладам загальної середньої освіти у 2023/24 навчальному році для відшкодування коштів, витрачених на організацію гарячого харчування учнів 1-4 класів, та забезпечить вдосконалення організації харчування у закладах загальної середньої освіти, що вплине на спроможність територіальних громад забезпечити гаряче харчування для здобувачів освіти.
«Про внесення змін до Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку». Ухвалена постанова забезпечить удосконалення організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, у яких організація гарячого харчування є неможливою та\або економічно недоцільною. Постанову доповнює Порядок організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2021 р. № 305, новим пунктом, що надасть можливість додати технологічні моделі організації харчування та у закладах дошкільної освіти допустити організацію кейтерингу.
31 травня Україна та Швеція підписали Меморандум щодо співпраці в соціальній сфері. Він передбачає співпрацю в сферах розвитку сімейних форм виховання, запобігання виникненню випадків експлуатації, жорстокого поводження, недбалого ставлення та насильства щодо дітей та інтеграції соціальних послуг, орієнтованих на найвразливіші верстви населення.
29 травня Україна та Португалія підписали Меморандум щодо співпраці у соціальній сфері. Меморандум передбачає обмін знаннями та досвідом у сферах соціального захисту вразливих груп населення, надання їм соціальної допомоги, у напрямі раннього втручання в дитинство, а також у цілому за реформою системи соціальних дій. Під час зустрічі сторони предметно обговорили напрями, за якими Україна та Португалія тісніше взаємодіятимуть у соціальній сфері, зокрема це стосується соціальної підтримки дітей та людей з інвалідністю.
Уряд ухвалив низку рішень щодо посилення захисту прав дітей. Зокрема, врегулював такі питання: