• In English
 • 9 червня: Ситуація в енергетиці
  Департамент комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України, опубліковано 09 червня 2023 року о 18:45

  Станом на 11:00 9 червня рівень Каховського водосховища в районі Нікополя становить 11,33 м. Від ранку 6 червня, коли російські війська підірвали КГЕС, рівень води впав загалом вже на 4,7 метри

  Сполучені Штати впродовж 3-х місяців надаватимуть фінансову допомогу українцям, які постраждали внаслідок підриву дамби Каховської ГЕС

  Україна направила ноту до Європейської комісії стосовно можливої активізації співпраці в атомній енергетиці з росією

  Стабільність інфраструктури

  Електроенергія

  Спеціалісти Укргідроенерго застосовують оперативне регулювання (а саме - зменшують обсяги скиду води) з урахуванням необхідності забезпечення балансу енергосистеми та мінімізації наслідків підриву окупантами Каховської ГЕС.

  Станом на 11:00 9 червня рівень Каховського водосховища в районі Нікополя становить 11,33 м.

  За добу рівень води у Каховському водосховищі знизився ще на метр. А від ранку 6 червня рівень води впав загалом вже на 4,7 метри.

  Під водою знаходиться більша половина будівлі станції. Земляна вставка між шлюзом і станцією теж уже під водою і продовжує руйнуватись.

  Гідроелектростанції Укргідроенерго продовжують максимально акумулювати воду у верхніх водосховищах Дніпра. Це необхідно для того, щоб мати літній запас для екологічних пропусків після закінчення спрацювання Каховського водосховища.

  Ситуація на ЗАЕС. Станом на ранок рівень води у Каховському водосховищі в районі Нікополя становить 11,74 м, а у ставку-охолоджувачі окупованої Запорізької АЕС – 16,66 м, цього цілком достатньо для забезпечення потреб станції. Експерти Енергоатому моніторять ситуацію.

  На Криворізькій ТЕС у ставку-охолоджувачі рівень води поки достатній для забезпечення роботи енергоблоків. За оцінками експертів Міненерго, її вистачить на період від 10 місяців до року. Проте у майбутньому у зв’язку з падінням рівня води може виникнути потреба у поповненні ставка та, відповідно, забезпеченні безперебійної роботи станції.

  Енергетики Херсонської та Миколаївської областей продовжують фіксувати наслідки підриву окупантами Каховської ГЕС та спричиненої ним повені. Наразі в Херсонській області знеструмлено 158 трансформаторних підстанцій, у Миколаївській області - 49 трансформаторних підстанцій. Водночас у м. Херсон фіксується поступове зменшення рівня води, який станом на 8:00 ранку знизився до відмітки 5,3 метра (максимум сягав 5,68 м).

  Енергетики вже почали відновлювальні роботи там, де це можливо. На ранок вдалося повернути електропостачання для понад 2 тисяч домогосподарств у Херсоні та області. Без світла через підтоплення залишаються понад 16 тисяч споживачів. Ситуація на Херсонській ТЕЦ контрольована - після відходу води енергетики розпочнуть роботи з відновлення роботи насосної станції, яка була підтоплена.

  У Донецькій області через бойові дії знеструмлено 3 населених пункти. Зафіксовано обстріл населеного пункту, прилеглого до генеруючої станції. Є також пошкодження через обстріли на Харківщині. Внаслідок попередніх обстрілів без світла залишається частина споживачів у Запорізькій, Сумській, Харківській, Чернігівській областях. Через технологічні порушення та відключення електропостачання фіксувалися зміни у русі потягів у Дніпропетровській області. Були відключення на Київщині, Одещині, у Чернівецькій області. Причина - технологічні порушення.

  НАЕК "Енергоатом" намагатиметься скоротити ремонти атомних енергоблоків, у яких зараз перебувають 4 з 9 доступних Україні блоків, аби збільшити виробництво е/е у зв'язку з можливим зменшенням виробітку ГЕС через необхідність акумулювати воду в водосховищах, розташованих вище Каховського, повідомив президент компанії Петро Котін.

  ТЕС ДТЕК, які споживають воду з Каховського водосховища, працюють в стабільному режимі

  Газ

  Уночі 09 червня ворог завдав чергового ракетно-дронового удару по території України. Зафіксовано пошкодження 2 об’єктів газовидобутку та лінії електропередачі в Житомирській області. Також внаслідок артобстрілу є влучання в один з об’єктів Оператора ГТС України у Запорізькій області. Триває ліквідація наслідків.

  Міжнародний вимір та санкції

  Міністр енергетики України Герман Галущенко та виконавчий директор Міжнародного енергетичного агентства (IEA) Фатіх Біроль провели зустріч у Парижі. Сторони підписали домовленості, що дозволять представникам МЕА надавати допомогу Міненерго для оперативного реагування, забезпечення стійкості та сталості українського енергосектору, особливо під час майбутнього опалювального сезону.

  Уряд Латвії виділяє Україні 200 тисяч євро для ліквідації наслідків підриву росією Каховської греблі. Відомо, що агентство з надзвичайних ситуацій Данії вже відправило Україні два потужних насоси, 35 наметів для проживання, 3 невеликі човни з транспортними плотами та великий генератор.

  Уряд Австрії в середу оголосив про надання одного мільйона євро Міжнародному агентству з атомної енергії (МАГАТЕ) на підтримку діяльності з ядерної безпеки в Україні.

  Сполучені Штати впродовж 3-х місяців надаватимуть фінансову допомогу українцям, які постраждали внаслідок підриву дамби Каховської ГЕС. 22 500 000 гривень (приблизно 608 000 доларів США) грошової допомоги буде надано понад 1 000 домогосподарств, які постраждали від повені. Кожне домогосподарство отримає 2 200 гривень (60 доларів США) на людину протягом трьох місяців, загалом до п'яти осіб на домогосподарство в постраждалих районах.

  Німеччина уже надала для України 5 000 мобільних фільтрів для води та 56 генераторів. Австрія – 20 цистерн для води та 10 насосів для відкачування забруднених вод. Обладнання вже доставлене в Україну.

  Бельгія надасть Україні аварійні генератори для подолання наслідків повені через катастрофу на Каховській ГЕС

  Глава Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі анонсував запуск програми допомоги Україні у зв'язку з розливом Каховського водосховища. За допомогою використання ядерних методів МАГАТЕ визначить наслідки затоплення на питну воду, здоров'я людей, ґрунт та управління водними ресурсами, а також оцінить цілісність критичної інфраструктури.

  Україна направила ноту до Європейської комісії стосовно можливої активізації співпраці в атомній енергетиці з росією. «росатом» є частиною путінського режиму, який підтримує його терористичні дії та наражає на небезпеку ядерні об’єкти. Очікуємо, що попереднє рішення щодо реалізації «росатомом» проекту будівництва ядерних реакторів в Угорщині буде переглянуто. Санкції проти росії мають бути посилені, зокрема в таких сферах як атомна енергетика. Ми повинні зробити все, щоб business as usual із країною-терористом був неможливий і не підтримував більше російську воєнну машину.


  За даними Міністерства енергетики, Укренерго, Нафтогаз, Енергоатом  9 червня: Ситуація в енергетиці