• In English
 • Збільшення експорту, відновлення енергетики та розвиток ОПК: Юлія Свириденко назвала кроки, які сприятимуть економічному зростанню України
  Міністерство економіки України, опубліковано 18 січня 2024 року о 15:05

  Прискорити відновлення, стимулювати розвиток виробництва, наростити несировинний експорт, залучати більше інвестицій у реальний сектор економіки та, загалом, створювати нові інвестиційні можливості, сприяти поверненню українців, зокрема, через іпотечну програму єОселя – така стратегія економічного зростання України на 2024 рік. Усе перелічене необхідне, щоб Україна могла власним коштом покривати більшість витрат і менше залежала від міжнародної фінансової допомоги, яка поки залишається життєво важливою.

  Про це написала Перший віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко у колонці «Чому економіка України під час війни демонструє неочікувані успіхи» для американського журналу TIME.

  У співпраці з американськими партнерами на чолі з Пенні Пріцкер, спеціальним представником США з питань економічного відновлення України, Міністерство економіки працює над низкою конкретних кроків, реалізація яких у наступні 12-18 місяців сприятиме тому, що українська економіка продовжить зростати. 

  «Після падіння ВВП в 2022 році на 29% ніхто не вірив у швидке відновлення економіки. Ще у квітні 2023 року Світовий банк спрогнозував зростання ВВП на 0,5% за рік. Але протягом останніх кількох місяців ми бачимо позитивну динаміку і, як підсумок, у 2023 році ВВП України зріс майже на 5%. Цьому сприяли, зокрема, стійкість нашого бізнесу та міжнародна фінансова підтримка. На 2024 рік прогноз зростання ВВП – 4,6%, але втілюючи  кроки, які зроблять нас більш самостійними, ми зможемо його перевершити», – зазначила Юлія Свириденко.

  За її словами, важливе завдання на цей рік – збільшити експортні спроможності України усіма можливими шляхами. Посилити морську логістику через розвиток альтернативного коридору та захист портової інфраструктури системами ППО.  Для посилення наземного експорту – збільшити пропускну спроможність «Шляхів солідарності» між Україною та ЄС, насамперед у Молдові та Румунії. А також Уряд працює над покращенням пропускних можливостей залізниці та Дунайських портів.

  «У 2021 році наш середньомісячний експортний дохід становив $5,6 млрд. Коли в липні закінчився термін дії Чорноморської зернової ініціативи, сума зменшилася до $2,5 млрд. Запуск альтернативного морського коридору забезпечив стабільне зростання на 70% у листопаді порівняно з жовтнем. І на 30,7% у грудні порівняно з листопадом. Ми очікуємо, що це зростання продовжиться», – повідомила Міністр.

  Важливим пріоритетом для економічного відновлення України є також розвиток ОПК. Зараз оборонний сектор забезпечує 3,6% ВВП України, але його потенціал значно більший. Уряд працює над локалізацією виробництва озброєння в нашій країні. 

  «Ми живемо в ситуації, коли забезпечення технологічної переваги над ворогом стає ключовим рушієм промислового виробництва та інновацій, і надзвичайно важливо максимально локалізувати виробництво озброєнь – як для економічного зростання, так і для національної безпеки. Для цього однією з наших цілей на 2024 рік є запуск п’яти спільних підприємств в Україні разом із західними виробниками зброї, які передбачатимуть обмін передовими технологіями у партнерстві з Day & Zimmermann, Northrop Grumman, Lockheed Martin та Raytheon», – підкреслила Юлія Свириденко.

  Серед необхідних кроків для зміцнення української економіки є також відновлення енергетичної системи. 

  Цього року Уряд продовжить розвивати генерацію, передусім атомні потужності, високоманеврову генерацію, зелену енергетику та інтерконектори з ЄС.  Це дасть змогу краще балансувати систему і  за потреби збільшити імпорт. 

  Ще одним пріоритетом, за словами Юлії Свириденко, є залучення іноземних інвестицій. 

  Також важливий крок – передача Україні заморожених за кордоном російських активів. Зараз вони оцінюються приблизно в €300 млрд. Ці активи приносять відсотки, тільки в ЄС йдеться про щорічні прибутки у €4-6 млрд. Український Уряд розраховує, що ці кошти будуть передані нашій державі, як компенсація за всі злочини рф та завдані збитки. Також Україна розраховує, що у лютому на черговому саміті Європейська Комісія ухвалить рішення про виділення  €50 млрд за програмою Ukraine Facility.

  Всі ці кроки, як зауважила Міністр, сприятимуть стійкості української економіки. 

  «За цифрами стоять реальні люди. Самозарадність означає, що ми матимемо більше ресурсу підтримувати наше військо і наших цивільних, посилювати програми підтримки бізнесу – від маленьких підприємців до великих виробників. Зможемо більше допомагати ветеранам інтегруватися до цивільного життя. І, звісно, створимо умови, які мотивуватимуть українців повертатися з-за кордону», – підсумувала Юлія Свириденко.