• In English
 • Запропоновано оновлення закону про реабілітацію жертв комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 рр.
  Український інститут національної пам'яті, опубліковано 13 березня 2018 року о 10:32

   На цьому тижні у Верховній Раді України розглядатиметься законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури реабілітації жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» (№ 6574 від 09.06.2017 р.). Проект закону розроблено Українським інститутом національної пам’яті, народними депутатами України та громадськістю.

  «Дотепер в Україні є чинним закон про реабілітацію, ухвалений ще в часи існування СРСР. Тому значна частина тих, хто потрапив під жорна репресій комуністичного режиму, досі формально вважаються злочинцями. Наш законопроект суттєво розширює коло осіб, які підпадають під реабілітацію. Зокрема, в ньому прописана автоматична реабілітація осіб, які були покарані позасудовими органами («двійками», «трійками», особливими нарадами тощо). Право на реабілітацію отримають ті, хто зі зброєю в руках боровся за незалежність України, був ув’язнений, примусово поміщений у психіатричний заклад, трудову армію, позбавлений майна через «експропріацію» чи «розкуркулення», - пояснила перший заступник голови Українського інституту національної пам’яті Аліна Шпак.

  Окрім того, відзначила вона, вводиться категорія потерпілих від репресій - родичів людини, що була репресована комуністичним режимом. Також запропонована нова процедура реабілітації, яка максимально враховуватиме усі обставини здійснення репресії проти конкретної особи - це регіональні комісії з реабілітації при обласних державних адміністраціях. Комісії збирають документи. Відбувається попередній розгляд та передача пакета документів та пропозицій до Національної комісії з реабілітації. Національна комісія з реабілітації при Українському інституті національної пам’яті розглядає отримані матеріали та приймає рішення про реабілітацію.

  Ухвалення цього законопроекту стане важливим кроком на шляху до відновлення справедливості щодо жертв комуністичного режиму та подальшої трансформації України в демократичну правову державу.